Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürüğe ne iyi gelir, öksürük pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Solunum yolu hastalıklarında, akciğer tümörlerinde, alerjik rahatsızlıklarda, solunum yollarına kaçan yabancı maddelerde, solunum yollarının tahriş olması gibi sebeplerde, nefesle alınan havanın kuvvetle dışarıya atılmasıdır. Bunun amacı solunum yollarını tahrişten ve yabancı maddelerin zararlı etkilerinden korumaktır. Vücudun doğal bir refleksi olan öksürük sırasında, nefes borusunun ağzı kapalıdır. Ses telleri arasından geçen havanın zorlanması ve ortaya çıkan basıncın etkisiyle öksürük meydana gelir. Bazı durumlarda kısa sürede tedavi edilebilen öksürük, bazen de kronik bir durum alabilir. Çeşitli şekillerde görülen öksürük, dışarıdan gelen uyaranlara karşı vücudun geliştirmiş olduğu bir savunma şeklidir. Sağlıklı bir birey, nefes borusundaki yabancı maddeleri atmak için öksürüğe ihtiyaç duyar. En basit olarak sigara dumanı, egzoz kokuları, deterjan ve parfüm kokuları gibi etkenler öksürüğe sebep olabilir. Öksürük nedenleri arasında sadece akciğerlerden kaynaklanan sebepler yoktur. Sinüslerden, kulak zarı, mide, akciğer zarı ve diyaframdan kaynaklanan öksürükler olabilir. Evlerde olan akarlar, polenler, bronşit, soğuk algınlığı gibi sebeplerde öksürüğün gelişiminde rol oynarlar. Nadir de olsa, solunum yolu enfeksiyonu olmadan gelişen ruhsal sorunlardan ve histeriden kaynaklanan öksürüklerde vardır. Bu sebeplerle öksürüğün iyi takip edilerek, etkenlerin ortaya çıkarılması gerekir. Halsizlik ve kuru bir öksürük solunum yolu enfeksiyonlarında görülürken, balgamlı ve ateşin eşlik ettiği öksürük zatürre belirtisi olarak kabul edilebilir. Öksürükle oluşan balgamın rengi, hastalığın durumu hakkında ip uçları verecektir. Bu yüzden öksürük iyi takip edilmeli ve mutlaka tedavisi yapılmalıdır.

Öksürük tedavisi nasıl yapılır?

Öksürüğün kronik bir hal alması halinde, öncelikle altta yatan nedenin belirlenmesi gerekir. Öksürüğe neden olan sigara ise, sigara kullanımı terk edilmeli, sigara içilen ortamlara girilmemelidir. Oluşma sebebi bronşit, sinüzit gibi solunum yolları enfeksiyonuysa gerekli antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Hastaların bu esnada bol miktarda sıvı alması da tedaviye yardımcı bir unsurdur. Bu öksürükle ortaya çıkan balgamın vücuttan uzaklaştırılmasına ve hastanın rahatlamasına katkı sağlayacaktır. Tüberküloz, akciğer sorunları nedeniyle ortaya çıkan öksürüğün tedavisi biraz daha uzun sürmektedir. Öksürüğün altında tıbbi bir hastalık yatmıyorsa ve uzun süredir geçmeyen bir öksürük bulunuyorsa, bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Evde uygulanabilecek, sağlığa zararı olmayan doğal tedavi yöntemlerini rahatlıkla uygulayabilir, öksürüğe çare bulabilirsiniz. Öksürük sağlıklı bireylerde hava yollarını temizleyen bir etken olmakta, akciğer hastalıkları gibi rahatsızlığı bulunanlarda korunma mekanizması olarak işlev görmektedir. Ancak üç haftadan daha fazla devam eden inatçı ve kronik hale gelmiş olan, tekrarlayan özellikleri bulunan öksürük, beklentileri karşılamadığında, komplikasyonlara neden olarak, hastaların yaşam kalitelerini bozar. Bu sebeple rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için, öksürüğün süresi bilinmelidir. 3 haftadan daha az devam eden öksürük akut, 3 haftadan daha fazla süredir devam edenler ise kronik öksürük olarak değerlendirilmelidir. Öksürüğe neden olan etkenler uzaklaştırılarak ya da tıbbi tedavi yöntemleri uygulanarak tedavi edilebilir. Ancak kişilerde öksürük kalıcı bir hale gelmiş olabilir. Bu yüzden hastaların rahatlamasını ve öksürüğün geçmesini sağlamak için doğadan yardım almakta fayda vardır.

Öksürük için faydalı bitkisel tedavi yöntemleri nedir?

 • Biraz ıhlamur, 1 çay kaşığı hibiskus, yarım çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı şahtere otunu, bir su bardağı suda 3-4 dakika kadar kaynatarak, demlenmesi için kısa bir süre bekletin. Daha sonra bu karışımı süzerek, gün içerisinde tüketin.
 • Gün içinde 2-3 kez meyankökü çiğnemeniz, öksürüğe iyi gelecektir.
 • Alerjik kökenli olmayan öksürüklerde karabiber, zencefil ve kekik tüketmek faydalı olur.
 • Siyah turpun içini oyarak, bir çay kaşığı balı içerisine koyun. Siyah turpun alt tarafına küçük bir delik açın. Turpu bir bardağın ağzına oturtun. Bunu akşamdan yapmanız gerekir. Sabaha kadar bardağa süzülmüş olan karışımı birer kaşık olarak, öksürük şurubu niyetine için. Doğal bir antibiyotik yerine geçecek bir karışım elde etmiş olacaksınız. Siyah turpların kullanımı sadece 2 defa yapılmalıdır. Sonraki uygulamalarda yeni bir turp kullanılmalıdır.
 • Isırgan otu, kuşburnu, şahtere, zencefil ve hibiskus bitki çaylarını gün içinde tüketmek yararlıdır. Bunları ister karışım halinde, isterseniz tek olarak hazırlayabilirsiniz.
 • Ebegümecini buharda pişirip, içerisine limon ve zeytinyağı ilave edin. Öğünlerinizde hazırladığınız bu kürden tüketirseniz, göğse yumuşaklık verecek, balgamın sökülmesine yardımcı olacak ve öksürüğünüzün hafiflemesine katkı sağlayacaktır.
 • Özellikle geceleri olan kuru öksürüğün kesilmesi için, bal ve toz zencefil karışımını bir tatlı kaşığı yatmadan önce yemelisiniz. Bütün bir gece rahat bir uykunun anahtarı olacaktır.
 • Balgamın dışarı atılmasında, en önemli şifalı bitkiler arasında yer alan ıhlamurun çayını içmek faydalı olacaktır. Dilerseniz zencefil, tarçın ve karanfil ile destekleyerek hazırlayacağınız bitki çayını günde 3 fincan olarak tüketebilirsiniz. Hem öksürük kaynaklı boğaz ağrılarınıza, hem de öksürüğe ve bronşite iyi gelecektir.
 • Balla birlikte andız otu kökünü karıştırıp tüketirseniz, hem balgam çıkarmanıza, hem de öksürüğün geçmesine yardımcı olursunuz.
 • Taze olarak ardıç meyvelerini ezip tüketmeniz, öksürük için şifa kaynağıdır.
 • Böğürtlen yapraklarının gölgede kurutulması ile elde edilecek içecek, öksürükte faydalı şifalı bitkiler arasında yer alır.
 • Gelincik çiçeklerini toplayarak, kaynatıp şurup haline getirin. Gün içinde 2-3 defa tüketerek şifa bulabilirsiniz.
 • Kenevir çayı hazırlayarak, tüketmeniz öksürüğe iyi gelen bir karışımdır.
 • Kırmızı yaban mersini yapraklarını kaynatarak elde edilecek şurup, öksürüğe önereceğimiz bitkisel ürünlerden biridir.
 • Yaban eriğini ezerek, şekerle birlikte pişirin. Bunu soğuduktan sonra günde üç defa birer kaşık tüketin. Göreceksiniz kısa sürede öksürüğünüzden eser kalmayacak.
 • Meşe ağacı kabuğundan yapacağınız çay, inatçı ve balgamlı öksürüklerin doğal ilacı olacaktır.
 • Öksürük nöbetleri olan kişilerin, göğsü yumuşatıcı etki yapan salep içmeleri tavsiye edilir.
 • Sarımsağı haşlayıp pişirerek yemeniz halinde öksürüğü kesen etkisini göreceksiniz. Ayrıca göğüs ağrılarına da çare olacaktır.
 • Bir litre kadar suda 40 gram ayva çiçeğini kaynatarak çay elde edin. Bunu yemeklerin arasında birer bardak ılık olarak için. Ayva hem meyve olarak tüketildiğinde, hem de çiçeklerinden hazırlanan çayıyla doğal öksürük kesen bitkiler arasında yer alır.
 • Bir litre suda kaynattığınız bir çorba kaşığı buğdayın suyunu süzüp, günde bir bardak içebilirsiniz. Ilık olarak içmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Bir litre suyun içinde kaynatacağınız 50 gram meyan kökü, günde 2-3 kez bir bardak içilmelidir. Bronşları rahatlatan etkisiyle, balgam sökücü ve öksürüğü dindirici bir bitkidir.
 • Orta boy bir soğanı dilimleyerek, balın içerisine koyun. Bir gün beklettiğiniz karışımdan, sabahları ve akşamları bir çorba kaşığı tüketin.

Görüldüğü gibi doğal yollardan müzminleşmiş olan öksürüğü kesmek oldukça kolay. Bunun yanı sıra alacağınız basit önlemlerle, sizde öksürüğünüzü kontrol altına alabilirsiniz. Bunun için öncelikle bol miktarda su içmelisiniz. Su solunum yollarındaki ve akciğerlerdeki salgıların akışkanlığını arttırır, yapışkanlığını azaltır. Böylece oluşan balgamı daha rahat dışarıya atabilirsiniz. Ilık bir duş almanız ve bulunduğunuz ortamı nemlendirmeniz, mukus salgısını yumuşatacaktır. Boğazlarınızı pastil, ballı çay ya da bitki çaylarıyla yumuşatmanız, öksürüğün ve gıcığın geçmesini sağlar. Kuru öksürüğünüz varsa, mümkün olduğu kadar öksürmemeye ya da hafif öksürmeye çalışın. Solunum yollarınızın daha fazla tahriş olmasına engel olursunuz. Gerekiyorsa doktorunuzun önereceği öksürük ilaçlarını kullanmayı ihmal etmeyin. Evlerde bulunan akarlarla, tozlarla mücadele etmeyi deneyin. Yakıt olarak kullandığınız doğalgaz, kömür, gaz, odun gibi maddeler evde gaz oluşumuna neden olacağından, havalandırmaya önem vermeniz gerekir.

Son Güncelleme : 26.04.2021 08:08:54
Öksürüğe Ne İyi Gelir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Öksürüğe Ne İyi Gelir Yorumları

şifre Kırmızı sayı

4 Yorum Yapılmış "Öksürüğe Ne İyi Gelir"
Viks i topuğunuzun altına sürün çorap giyin . o viks direk kana karışır ve Allahın izni ile şifa bulursunuz...
İnsan . 30.04.2014
CEVAP YAZ
5.aylik bebegim usutmus öksürüyor burnu tıkalı ilaçlar ise yaramıyor rahat uyuyamiyor ne yapmalıyım
Tülay . 11.01.2018
CEVAP YAZ
her öksürük tuttuğunda papatya çayı çok iyi geliyor.
Tuğçe . 27.02.2014
CEVAP YAZ
öksürüğü rahatlatıcı bitkisel karışım zannedersem
Günan . 22.02.2014
CEVAP YAZ
Öksürük
Öksürük
Öksürük solunum yolu hastalıklarında sıkça rastlanan belirtilerden biridir. Solunum yollarına giren yabancı maddeleri ya da içeride oluşan bronş salgısı, kan, balgam gibi patolojik maddeleri dışarıya atmak için bir refleks biçimi...
Öksürük Nasıl Geçer?
Öksürük Nasıl Geçer?
Öksürük nasıl geçer sorusunun cevabı, hangi hastalığa bağlı olarak ortaya çıktığına bağlıdır. Öksürük iki farklı şekilde görülebilir. Biri balgam içermeyen kuru öksürük, diğeri ise balgamlı öksürüktür. Bunları sebeplerini ortadan kaldırarak tedavi et...
Bebek Öksürük Şurubu İsimleri
Bebek Öksürük Şurubu İsimleri
Bebek öksürük şurubu isimleri, öksürük başlangıcı olan bütün bebeklere, tedavi amaçlı verilen şurup isimleri çeşitlilik göstermektedir. Bebekler boğaza bir yiyeceğin kaçması ve yemek parçalarını çıkarma amaçlı öksürür. Ancak boğazda toplanan atıkları...
Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler
Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler
Öksürüğe iyi gelen bitkiler birçok kişinin şikayet ettiği bu rahatsızlığı herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan evde kolayca yok etmeye yaramaktadır. Öksürük birçok kişinin yaşadığı sorunlardan birisidir. Vücutta bulunan balgam, kan, bronş salgısı g...
Öksürük İçin Bitkisel Çözüm
Öksürük İçin Bitkisel Çözüm
Öksürük için bitkisel çözüm, öksürük birçok nedenden dolayı oluşum gösteren semptomlardan biridir. Tek başına bir hastalık olarak değil de daha çok bir hastalığın habercisi olarak oluşum gösterir. Öksürük tedavisinde ilaç ya da şurup içmek yerine ev...
Öksürük Tedavisi
Öksürük Tedavisi
Öksürük, solunum yolları ile alakalı herhangi bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilir. Öksürük istem dışı oluşan bir tür reflekstir. Daha çok solunum yollarında bulunan, yabancı madde, balgam ve bronşlardan gelen salgı maddelerinden dolay...
Öksürük Nefes Tıkanması
Öksürük Nefes Tıkanması
Öksürük Nefes Tıkanması, Öksürürken nefes tıkanması astımın habercisi olabilir. Öksürür iken göğüste tıkanma hırıltılı bir solunum rastlanılan diğer şikayetler arasındadır. Hemen, hemen her kişide bunların hepside bir arada olmaz. Bazen yalnızca öksü...
Kesik Kesik Öksürük
Kesik Kesik Öksürük
Kesik Kesik Öksürük, Nöbet öksürük ya da kesik kesik öksürük olarak bilinen bu rahatsızlık hastanın boğazında meydana gelen bir tahriş neticesinde ortaya çıkmaktadır. Hastanın gürültülü ve derin bir nefes almasıyla kesilen ve arka arkaya devam ede...
Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer
Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer
Ameliyat sonrası öksürük nasıl geçer; öksürük, solunum yollarındaki yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Genellikle göğüs, boğaz veya karın boşluğunda oluşan bir hastalıktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu zamanlarda hava d...
Ciğerden Gelen Öksürük
Ciğerden Gelen Öksürük
Ciğerden Gelen Öksürük, Öksürük sorunu kişinin solunum organlarından herhangi birisinin tahriş olması neticesinde meydana gelmektedir. Öksürük olayında kişi enfeksiyon kapması sebebi ile bu sorun ile karşılaşması söz konusu olmaktadır. Özellikle b...
3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer
3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer
3 Aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer, bebeklerde en sık görülen hastalık öksürüktür. Her üç çocuktan birinin mutlaka öksürüyor olması, anne ve babaları oldukça endişelendirmektedir. Bu konu ile ilgili en çok yapılan araştırmalardan biri de 3 aylık ...
6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer
6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer
6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer, birçok öksürük kendiliğinden geçer, ama bebeklerde öksürük olduğunda özellikle annelere bu durumda büyük bir rol düşer. Anneler bebeklerinin öksürüklerini geçirmek için yardımcı olarak, bebekleri mikrobik ortamdan...

 

Öksürük
Öksürük Nasıl Geçer?
Bebek Öksürük Şurubu İsimleri
Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler
Öksürük İçin Bitkisel Çözüm
Öksürük Tedavisi
Öksürük Nefes Tıkanması
Kesik Kesik Öksürük
Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer
Ciğerden Gelen Öksürük
3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer
6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer
Mukotik Öksürük Şurubu
Benical Öksürük Şurubu
Alerjik Öksürük Nasıl Geçer
Havlar Gibi Öksürük
Yeşil Balgamlı Öksürük
1 Aylık Bebekte Öksürük
Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları
1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir
Öksürük Nasıl Geçer Evde
Prospan Öksürük Şurubu
5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer
Öksürüğü Anında Ne Keser
Reflüye Bağlı Öksürük
Öksürüğe Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu
Öksürüğe İyi Gelen Şeyler
9 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer
Bebeklerde Gece Öksürüğü
Kanlı Balgama Yol Açan Nedenler
Popüler İçerik
Mukotik Öksürük Şurubu
Mukotik Öksürük Şurubu
Mukotik öksürük şurubu, her bir ölçekte (5ml) 250 mg karbosistein içeren bir şuruptur. Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde, balgam söktürücü ve...
Benical Öksürük Şurubu
Benical Öksürük Şurubu
Benical öksürük şurubu, öksürük rahatsızlıklarında kullanılan şurupların en başında gelir. Genelde çocuklarda öksürük başladığında, doktorlar tarafınd...
Alerjik Öksürük Nasıl Geçer
Alerjik Öksürük Nasıl Geçer
Alerjik Öksürük Nasıl Geçer, alerjik öksürük genellikle kişinin sürekli olarak öksürme durumuna bağlı olarak bunu bir türlü engelleyememesi durumu şek...
Havlar Gibi Öksürük
Havlar Gibi Öksürük
Havlar gibi öksürük, 6. aydan itibaren ve 3 yaş arasındaki çocukları olan anne ve babalar çoğu zaman çocuklarında havlar tarzda bir öksürük ile ne yap...
Yeşil Balgamlı Öksürük
Yeşil Balgamlı Öksürük
Yeşil Balgamlı Öksürük: Solunum rahatsızlıklarında oldukça önemli bir yere sahip olan balgamın oluşma sebebi solunum yollarında oluşan iltihap ya da ...
1 Aylık Bebekte Öksürük
1 Aylık Bebekte Öksürük
1 Aylık Bebekte Öksürük, Bebeklerin hava yolları çok dar olması nedeniyle en ufak bir nem değişikliği ile hava akımı küçük hava yollarını tıkanması...
Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları
Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları
Öksürüğe iyi gelen bitki çayları, her yaş gurubunda yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biri olan öksürük, bazen kısa bazen de uzun süreli kişiyi ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Öksürük
Öksürük Nasıl Geçer?
Bebek Öksürük Şurubu İsimleri
Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler
Öksürük İçin Bitkisel Çözüm
Sabahları Balgamlı Öksürük
İlaç Kullanmıyor Fakat Öksürük Hala Devam Ediyor
Geçmeyen Öksürük
Geçmeyen Öksürük
Balgamlı Öksürük
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Sabahları Balgamlı Öksürük
İlaç Kullanmıyor Fakat Öksürük Hala Devam Ediyor
Geçmeyen Öksürük
Geçmeyen Öksürük
Balgamlı Öksürük
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022