Öksürüğü Anında Ne Keser?
15 Mayıs 2024

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Öksürüğü anında ne keser; öksürük üst hava yollarının tıkanıklığının giderilmesi için yapılan bir eylemdir. Eğer sürekli öksürük sıkıntısı yaşarsanız hemen bir hekime başvurup detaylı muayene yapılması daha uygundur. Çünkü uzun sürekli öksürüklerin altında ciddi rahatsızların belirtileri olabilir. Dönem dönem öksürük şikâyeti olanların ya bahar alerjileri vardır ya da kış mevsimin üşütme ihtimalleri daha yüksektir. Özellikle kış aylarında çocuk ve yaşlıların öksürük şikâyetleri çok daha fazladır. Ara ara öksürük şikâyeti olan kişiler tedbir amaçlı ilk olarak uyuduğu odasını havalandırmak ve bol bol ılık su tüketmesi gerekmektedir. Ilık su balgamın çıkarımını fazlalaştırarak boğazı yumuşatır ve gıcığı almaya yardımcı olur. Bazen ılık su içmek odayı havalandırmak yeterli olmayabilir, bunun için evde yapılabilecek belirli birkaç karışımı sizinle paylaşalım.

Öksürüğü anında ne keser

Karabiber çayı; karabiberin içinde bulunan kimyasallar nedeni ile balgamın oluşumuna yardımcı olur. Ninelerimizden öğrendiğimiz karabiber bal karışımı öksürüğü anında keser. Karabiber çayı yapmak için, 1 çay kaşığı karabiber, 2 yemek kaşığı bal 2 su bardağı sıcak su ekleyip yaklaşık 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Demlemiş olduğunuz çayı süzgeç yardımı ile süzün ve sabah akşam taze taze demleyerek içmeye başlayın. Karabiber çayı balgamlı öksürüğü, gıcığı ve öksürüğü anın kesen formüllerden biridir.
  • Kekik ve bal çayı; 1 su bardağı sıcak suyun içine kekiği atın 15 dakika demleyip daha sonra üzerine bir yemek kaşığı bal ilave edip akşamları bir bardak içilmesi yeterli olur. Özellikle kış aylarında başlayan öksürüğü anın da keser.
  • Limon karabiber; Temiz yıkanmış bir limonu eşit bir şekilde dörde bölün, dilimlenmiş limonların üzerine karabiber ve tuz da ilave edilip yenirse öksürüğü anında keser.
  • Ilık süt ve bal; Sabah, akşam bir su bardağı ılık sütün içine bal atılarak içilirse öksürüğü anında keser ve gıcığı engeller.
  • Sirke; boğazda meydana gelen yanma öksürük şikâyetleri olduğunda 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi içerse öksürüğü anında keser ve boğazda yanma hissi hemen geçer. Mide sorunu yaşayan kişiler sirke içmesi doğru değildir.
  • Badem ve portakal suyu; 1 çay bardağı bademleri robota çekin ve 1 fincan taze sıkılmış portakal suyunu karıştırarak sabah akşam tüketmeniz öksürüğü anında keser.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nedir?

Öksürük Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?

Gebelikte Öksürük İçin Bitkisel Yöntem

Gebelikte Öksürük İçin Bitkisel Yöntem

Öksürüğe Bal Karabiber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğe Bal Karabiber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Öksürük Nasıl Geçer Evde

Öksürük Nasıl Geçer Evde

Güncel

Gebelikte Öksürük Tedavisi

Gebelikte Öksürük Tedavisi