Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları, her yaş gurubunda yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biri olan öksürük, bazen kısa bazen de uzun süreli kişiyi etkisi altına alır. Özellikle; farenjit, sinüzit ve bademcik gibi üst solunum yolları enfeksiyonu sonucu meydana gelir ve boğazda gıcık, ağrı, kaşıntı ve benzeri sorunlara yol açabilir. Daha çok değişen hava koşullarında ve çocuklar üzerinde kendini gösterir. Birçoğumuz pek önemsemez ama rahatsız edici bir durumdur. Aynı zamanda farklı hastalıklarında habercisi olabilen öksürük, dikkate alınması gerekir.

Yaşamı olumsuz yönde etkileyen öksürük; alerjik faktörler, sigara kullanımı, solunum problemleri, akciğer rahatsızlıkları sebebi ile de görülebilir. Bitmek bilmeyen öksürük şikâyetlerinde bir doktora başvurulmalıdır. Ancak bunun yanı sıra tabiatın bize sunduğu çeşitli mucizevi bitkilerle, evde hazırlayabileceğiniz sıcacık çaylar, öksürük sorununuza yardımcı olabilmektedir. Öksürüğünüz olmasa bile, bu bitki çayları sayesinde vücut direnciniz artar ve olası hastalıklara karşı kalkan görevi görürler. Çünkü, bünyelerinde çoğumuzun bilmediği sayısız vitamin ve bileşenler bulundururlar.


Öksürüğe iyi gelen bitki çayları


Öncelikle öksürükte ilk akla gelen 'ıhlamur' bitkisinden bahsedelim. Kendisi ağrı kesici, iltihap giderici ve boğazı yumuşatıcı etkisi meydana getiren "flovenoid" bileşeni içermektedir. Şeker eklemeden sadece bal ile tatlandırdığınız 2-3 bardak ıhlamur çayını gün içerisinde tüketerek rahatlama sağlarsınız.

Nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği olan 'ekinezya' bitkisi; iltihabın neden olduğu problemleri de engellediği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. İyi demlenmiş ekinezya çayının içine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek günde en fazla 2 fincan tüketebilirsiniz.

Uzun yıllardır öksürüğün tedavisinde kullanılmakta olan, ayva yaprağını muhtemelen duymuşsunuzdur. Kuru veya tazr olan ayva yapraklarından yapacağınız çayı günde 3 fincana kadar içerek boğaz yolu enfeksiyonuna bağlı öksürük probleminizden kurtulmak mümkündür.

Bronşit öksürüğünde kullanılan "kekik" bitkisi; içerisindeki timol bileşeni sayesinde boğazdaki bakteri ve mantar enfeksiyonunu da ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda birçok gargara ve boğaz pastilllerinin içinde de kekik bulunmaktadır. 1 bardak kaynar suya 3 çay kaşığı kekik atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Limon ve bal ekleyerek içiniz.

Birçoğumuzun evinde kolaylıkla bulunan ve pek çok doğal ev reçetelerinin içinde bulundurduğu zencefil ile boğaz ağrısı ve öksürüğü dindirebilirsiniz. Doğranmış zencefili bir bardak sıcak suda, tarçın ve karanfil ilave ederek karıştırın ve gğn içinde 2-3 kez tüketin.

Öksürük yatıştırıcı bitkilerden biri de adaçayıdır. Antibakteriyel özelliği ile ateşi düşürmede de etkilidir. Bal ve limon karıştırarak demlediğiniz adaçayını sıcak olarak içmenizi tavsiye ederiz. Özellikle kış aylarında çocuklarınıza içirmelisiniz. Ancak gebelikte kullanımı sakıncalıdır.

Astım, bronşit ve birçok göğüs hastalıklarına bağlı öksürükler için kullanılan bir bitkimiz sığırkuyruğudur. Balgam söktürücü özelliği ile akciğerdeki mukusu temizler. Bunun dışında Hint tütünü isimli bitki de aynı görevi görür ve bronşları açarak rahatlama sağlarlar.

Bütün bu saydıklarımıza ek olarak; hatmi çiçeği, nane, okaliptüs, meyan kökü bitkileri de öksürüğe iyi gelen bitki çeşitleri arasındadır. Fakat bilhassa geçmeyen öksürük şikâyetlerinde tam bir tedavi için mutlaka doktor teşhisi gerekmektedir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nasıl Kesilir?

Öksürük Nasıl Kesilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vicks Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Vicks Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gece Öksürük Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

Gece Öksürük Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Faranjit Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Öksürük Nasıl Geçer Evde

Öksürük Nasıl Geçer Evde

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir, bebeklerde ortaya çıkan öksürük genellikle akciğerlerde meydana gelen enfeksiyona bağlı olarak solunum yollarını tıkayan ba[...]

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe ne iyi gelir, öksürük pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Solunum yolu hastalıklarında, akciğer tümörlerinde, alerjik rahatsızlıklarda, s[...]

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve öksürük, bebeklerdeki geniz akıntısı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonundan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Bebeklerdeki bu ge[...]

Öksürük Tedavisi

Öksürük Tedavisi

Öksürük, solunum yolları ile alakalı herhangi bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilir. Öksürük istem dışı oluşan bir tür reflekstir. Daha çok solunum yo[...]

Balgam Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Balgam Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Balgam tedavisi için neler yapılır; kış aylarının da gelmesiyle pek çok kişi bu sorunun kendince bir cevabını arama ihtiyacı içerisindedir. Özellikle astım ve kronik[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6