Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Hırıltılı Öksürük, Solunum yollarını temizleyen bir mekanizma hareketidir. Bu refleks hareketi, solunum yollarındaki bütün yabancı cisimlerden hava kirliliğinden ve birikmiş mukusçulardan korumaktadır. Hava yollarında olan en küçük tahriş edici şeyler beyindeki öksürük mekanizmasının saniyenin milyonda birinde hemen işaret gönderir ve haber hemen göğüs kaslarınA aktarılır ve patlatılan bir öksürükle hava yolları tahriş edici şeylerden temizlenmeye çalışılır. Bu öksürük hareketi temizleninceye kadar devam eder. Bir mikrop bronşlara ve akciğerlere dolduğunda iltihaplanma meydana gelir ve tahriş kaynağı oluşturan bu öksürüğü gerçekleştirir.

Hırıltılı Öksürük Nedenleri: Genel olarak yutak burun ya da ağız gibi üst solunum yollarında meydana gelen bu tahriş veya iltihaplanma sonucu olabileceği gibi alt solunum yollarındaki rahatsızlıktan da kaynaklanabilir. Ayrıca toz ve polen gibi çeşitli maddelerin solunum yoluna girmesi sonucu da vücut öksürerek tepkiler verebilir.

Hırıltılı ÖksürükTedavisi: Öksürük başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Öncelikle hırıltılı öksürüğün sebebinin bilinmesinde fayda vardır. Bünyeleri daha zayıf olan bebeklerde ve çocuklarda öksürük şikâyetleri çok daha sık görülür. Bebeklerde ve çocuklarda hırıltısı öksürük tedavisi daha özenle yapılmalıdır. Rastgele olan ilaçlar kullanılması faydadan çok zarar getirir. Öyle ki bilinçsiz kullanılan öksürük şurubu vücudun öksürerek solunum yollarının temizlemesini engelleyerek daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Hırıltısı Öksürük Tedavisinde İlk Yapılması Gerekenler
  • Bulunulan ortamı havalandırmak
  • Bol sıvı tüketmek
  • Bulunulan ortamdaki havayı temizlemek ve nemlendirmek
  • Boğazı yumuşatacak olan bitki çayları içmek
Ayrıca özellikle kuru öksürük boğazı tahriş edebileceği için ağız ve daha hafif öksürmeye çalışmak olası tahrişleri önlemeye yardımcı olacaktır. Enfeksiyon ile baş gösteren hırıltılı öksürük antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Enfeksiyonlardan doğan öksürükler pisliklerin akciğerlere dolmaması için kesilmez devamlıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nedir?

Öksürük Nedir?

Öksürüğe Bal Karabiber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğe Bal Karabiber Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük

Kanlı Balgama Yol Açan Nedenler

Kanlı Balgama Yol Açan Nedenler