Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?
15 Mayıs 2024

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı, Hamileyken oluşan öksürüğün en önemli nedenleri soğuk algınlığı, grip ya da alerji yapan faktörler olup, öksürüğü oluşturan nedenin tedavisi gerekir. Hamileyken öksürmek diğer zamanlardan çok daha zordur öksürüldüğü zaman bütün baskı karına uygulanmaktadır. Öksürük şuruplarında bulunan etken maddelerin anne karnındaki bebeğe zararlı etkileri olması nedeniyle öksürük ilacı kullanılamamaktadır. Hatta hamilelik döneminizde gebe kalmadan önce kullanmış olduğunuz bir öksürük şurubunuz varsa kendi kafanıza göre bunu kesinlikle kullanmayın. Öncelikle şunu bilerek içiniz rahat etmeli ki hamileyken öksürdüğünüzde bebek herhangi bir zarar görmez anne karnındaki su bebeği korur.

Hamile kadın öksürük için ne yapmalı?

Hamile iken oluşan öksürüğünüz büyük ihtimalle grip ya da soğuk algınlığından kaynaklı olduğundan öncelikle bolca istirahat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız ve mutlaka her zaman olduğu gibi bol miktarda sıvı alımına özen göstermelisiniz. Sabah kalkar kalkmaz mutlaka ılık bir bardak su içmeyi adet haline getirmelisiniz. Hem hamilelik döneminizdeki sağlığınız için hem de öksürüğünüzün kesilmesi için çok faydalı olacaktır. Hatta mümkünse ılık suyun içine bar kaşık bal ve birkaç damla limon sıkarak içeceğiniz su hem boğazınızı yumuşatır hem de öksürüğünüzü rahatlatır. Hamilelik döneminde doktorunuz vermedikçe kesinlikle ilaç kullanmamanız gerekir. Zaten çok ağır bir durumunuz varsa doktorunuz gebeliğinize zarar vermeyecek şekilde gereken ilaç takviyesini yapacaktır. Hamilelikte kullanılan ilaçlar öksürük tedavisi için doktorun önerdiği antihistaminikler ve balgam söktürücülerdir.

Hamilelik döneminde öksürükten kurtulmanın en etkili yöntemi bol bol sıvı tüketimi yapmaktır. Bunun dışında oluşan öksürük için sabah ve akşam olmak üzere tuzlu su ile yapılan gargara boğazın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Evde yapacağınız bitki çayları ile öksürüğünüzü bir nebze giderebilirsiniz. Kaynatmış olduğunuz sıcak suyun içerisine elma kabuğu, biraz zencefil, ıhlamur ve tarçın atarak günde 2-3 fincan kadar sıcak sıcak tüketmeniz öksürüğünüzü rahatlatacaktır. Dilerseniz içine limon sıkarak C vitamini oranını artırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sıcak ve açık çay ve bol limonlu tavuk çorbası öksürüğünüze çok iyi gelecektir. Ayrıca gece yattığınız odayı kalorifer peteğine su dolu bir kap koyarak ya da soğuk buhar makinelerinden faydalanarak nemlendirmeniz boğazlarınızı yumuşatarak öksürüğü rahatlatır. Ayrıca yine doktorunuzun önereceği boğaz pastilleri de oldukça iyi gelecektir. Bol C vitamini içeren portakal ve limon suyunu da mutlaka tüketmelisiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nedir?

Öksürük Nedir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bal Zencefil Öksürük Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bal Zencefil Öksürük Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Psikolojik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi