3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?
10 Temmuz 2024

3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

3 Aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer, bebeklerde en sık görülen hastalık öksürüktür. Her üç çocuktan birinin mutlaka öksürüyor olması, anne ve babaları oldukça endişelendirmektedir. Bu konu ile ilgili en çok yapılan araştırmalardan biri de 3 aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer olarak görülmektedir. Çünkü 0 -3 ay arasında olan bebekler, havadaki bakteri ve virüslerden daha çabuk etkilenmektedirler. Bazı bebeklerde ise bu öksürük hırıltılı olarak görülmektedir.

Bebeklerde öksürük kuru ve balgamlı olarak görülebilir. Kuru öksürük, genel olarak gıcık şeklinde görülür ve genel olarak nedenini araştırmak gerekir. Balgamlı öksürük ise kuru öksürüğe göre daha iyidir. Çünkü bebeğiniz akciğer ve hava yollarındaki enfeksiyonu balgam ile atmaya çalışır. Bu durumda bebeğiniz balgamı atabilmesi için yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerinözellikle 0 -3 aylık dönemde yakalandığı kuru öksürük, geceleri rahatsız etmekte ve uyutmamaktadır. Kaliteli uyku uyuyamayan bebekler, sağlıksız büyümenin habercisidir. İyi uyuyamayan bebekler dinlenemez ve metabolizması yavaşlar.

3 aylık bebeklerde öksürük tedavisi nasıldır
  • Bebeklerde görülen kuru öksürüğün sebebi soğuk algınlığı, üşütme olması durumunda, geniz akıntısının başlaması boğazı ve yemek borusunu tahriş etmesidir. Tahriş sonucu bebeğiniz öksürerek bu tahrişi gidermeye çalışacaktır.
  • Eğer bebeğinizin yanında sigara içiyorsanız, bu durumda da bebeğinizin boğazı tahriş olacak ve kuru kuru öksürmeye başlayacaktır.
  • Bebeğiniz kulak enfeksiyonu da geçirmiş olabilir. Bu enfeksiyon sonucunda da öksürük başlayabilir.
  • Bebeklerde görülen kuru öksürük ciddi hastalıkların habercisi değildir. Bebeğiniz aslında boğaz ve göğüs bölgesindeki hava yollarını temizlemek için olduğu doğal tepki olarak belirtilebilir.
  • Bebeklerde öksürüğü tedavi edebilmek için bebeğinizi dik olacak şekilde yatırmanız, baş altına 2 yastık koymanız, sırt üstü ya da yüz üstü yatırmanız, odasını sürekli havalandırmanız ve nemli tutmanız çok önemlidir.
  • Bebeğinizde balgamlı öksürük var ise solunum yollarında hırıltı şeklinde ses duyarsanız, arkasından ateş, iştahsızlık ve halsizlik gelecektir. Bu durumda en iyi yapılacak işlem Uzman bir hekime başvurmanız olacaktır.
  • Balgam, akciğerlerin kendisini temizlemek için üretmiş olduğu fizyolojik bir olaydır. Yetişkin insanlara nazaran bebeklerde daha fazla görülmektedir.
  • 3 aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer; çoğu öksürüğe, antibiyotikler cevap vermeyen virüs ve bakteriler neden olmaktadır. Eğer yapılan tetkiklerde öksürüğün nedeni virüs çıkarsa belli bir süre sonra öksürük kendiliğinden geçecektir. Bu süre genellikle iki haftadır. Virüs ve bakteri nedenli öksürükler genelde kış dönemlerinde soğukların sık olduğu zamanlarda daha fazla görülmektedir.
  • Bebeklerde öksürük tedavisinde reçetesiz ilaçlar kullanılmamalıdır. Çünkü ciddi ve hayati risk taşıyan tehlikelere neden olabilecek yan etkiler meydana gelebilir. Bu yüzden doktorun bebeğiniz için tavsiye ettiği ilaçlar haricinde hiçbir ilacın kullanılmaması oldukça çok önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hilal

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Bebeğim 3 AYLIK COK öksürüyor doğal yoldan ona ne verebilirim acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hilal hanım, bebeğinizin öksürüğü için öncelikle bir çocuk doktoruna danışmanız önemli. Ancak doğal yöntem olarak, buhar makinesi kullanarak odanın nemini artırabilir ve bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizin bol sıvı aldığından emin olun ve onu dik pozisyonda tutarak öksürüğünü hafifletebilirsiniz. Yine de doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir bitkisel veya doğal ürünü kullanmaktan kaçınmalısınız.

2. Cevap
cevap

İrfan

Bebeğiniz çok fazla öksürüyorsa eğer boğaz bölgesi tahriş olacaktır. Bunun için bilinen doğal yöntemlerin başında bal ve zencefil karışımı ile pekmez ve karabiber karışımını birer kaşık halinde çocuğunuza yedirebilirsiniz. Bununla birlikte soğan kürü ya da turp kürünü de deneyebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Benical Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Benical Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük Şurubu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük Şurubu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Uykuda Öksürük Nedenleri

Uykuda Öksürük Nedenleri

Alerjik Öksürük Hangi Doktor Bakar?

Alerjik Öksürük Hangi Doktor Bakar?

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?