oksuruk.gen.tr https://www.oksuruk.gen.tr Öksürük, Öksürük Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, oksuruk.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Öksürüğe İyi Gelen Şeyler https://www.oksuruk.gen.tr/oksuruge-iyi-gelen-seyler.html Fri, 12 Oct 2018 15:13:51 +0000 Öksürüğe iyi gelen şeyler, çoğu kişide öksürük sık karşılaşılan bir sorundur. Kısa sürdüğünde bir sorun teşkil etmeyen öksürük, aslında vücutta savunma mekanizmasının korunma refleksidir. Tahriş, aler Öksürüğe iyi gelen şeyler, çoğu kişide öksürük sık karşılaşılan bir sorundur. Kısa sürdüğünde bir sorun teşkil etmeyen öksürük, aslında vücutta savunma mekanizmasının korunma refleksidir. Tahriş, alerji, çevresel etkenler, sigara gibi etkenler nedeniyle oluşabileceği gibi bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Öksürüğe neden olan etkenler, grip, boğmaca, bronşit, astım, zatürre, tansiyon ya da kalp hastalıkları için kullanılan bazı ilaçlar, soğuk algınlığı, KOAH, sinüzit, larenjit, anfizem, akciğer hastalıkları, kalp yetmezliği gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir

Öksürük özellikle uzun süredir devam ediyorsa öncelikli olarak bir doktora başvurulmalı ve nedeni araştırılmalıdır. Nedeni tespit edildikten sonra nedene yönelik tedavi başlatılarak öksürük ortadan kalkabilir. Basit öksürüklerde ya da tedavi edilen öksürüklerde tedaviye destek amacıyla evde bazı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemleri yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Meyan kökü çayı: Solunum yollarında ortaya çıkan enfeksiyonların yol açtığı tıkanıklık ve tıkanıklığın yol açtığı öksürük tedavisinde kullanılabilen bir bitki çayıdır. 2 çorba kaşığı meyan kökü 2 su bardağı suyun içinde kaynatılır. 10 dakika demlendikten sonra günde iki defa öksürük için içilebilir.

Tuzlu su: Özellikle kuru öksürüğe karşı yaygın şekilde kullanılan alternatif tedavilerin başında gelir. Mukus salgısını dengelemek ve fazla mukusun giderilmesi, iltihapların yok olması için kullanılabilir. 1 çay bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışımla günde 3-4 defa gargara yapıldığında öksürüğe karşı faydalı olur.

Bal: Öksürüğe iyi gelen şeyler arasında en popüler olan ürünlerden biride baldır. Bal öksürük tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bilindiği gibi antibiyotik etki yaratan bal öksürükte en önemli tedavi yöntemidir. Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan öksürük için sabah ve akşam tüketildiğinde çok faydalı olur. Bal, yoğurt, süt gibi ürünlere karıştırılarak tüketilebileceği gibi, ılık suya eklnereke ya da sade olarak da tüketilebilir.

Kekik: İnsanlık tarihinde öksürük için en çok kullanılan bitkilerden biridir. Antimikrobiyal özelliğe sahip olan kekik enfeksiyon ve mikropların temizlenmesini sağlar. Havanda ezilerek limon ya da bal içine eklenip gün içinde 1 yemek kaşığı alınabilir. Bunun yanı sıra çay şeklinde hazırlanarak da günde iki defa öksürük için tüketilebilir.

Biber: Karabiber başta olmak üzere diğer biber çeşitleri de öksürük için kullanılabilir. Karabiber C vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Özellikle soğuk algınlığı, üşütme gibi nedenlerden dolayı oluşan öksürük tedavisinde başarıyla kullanılabilir. Bir su bardağı suyun içine karabiber ya da kırmızı biber eklenip kısık ateşte kaynatılır. Acı olan karışıma bal eklenerek tatlandırılarak günde iki defa içilebilir.

Zencefil ve nane: Zencefil öksürük ne şekilde gelişiyorsa her şekli için faydalı bir bitkidir. Çay şeklinde zencefil demlenerek özellikle balgamlı öksürük için içilebilir. Kuru öksürük için zencefile bir miktar nane eklenip çay şeklinde demlenir. Nenede tıpkı zencefil gibi öksürüğü rahatlatır. Her ikisi ayrı ayrı hazırlanarak da içilebilir.

Ihlamur: 4 su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı ıhlamur, 1 tane limon kabuğu ve 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçın eklenip kaynatılır. Kaynayan karışımdan günde 3 defa içilir.

Elma kabuğu: 3 tutam kadar elma kabuğu kurutulur. 4 su bardağı suyun içine kurutulan kabuklar eklenip 10 dakika kaynatılır. Karışım süzgeçten geçirilerek gün içinde 3 defa içilir.

Sarımsak: 5 diş sarımsak doğranarak 2 su bardağı sütün içine eklenir. Kısık ateşte 5 dakika kaynatılarak süzülür. Bardağa boşaltılıp üzerine bal eklenip sıcak olacak şekilde günde 3 defa içilir

]]>
Boğaz Ağrısı Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bogaz-agrisi-oksuruk.html Fri, 12 Oct 2018 17:45:42 +0000 Boğaz ağrısı öksürük sorunları genellikle birbirleriyle bağlantılı olarak meydana gelen problemlerdendir. Bu nedenle meydana gelen öksürük ya da boğaz ağrısı sorunu birbirini tamamlayıcı özellikler göstermektedir. İnsanl Boğaz ağrısı öksürük sorunları genellikle birbirleriyle bağlantılı olarak meydana gelen problemlerdendir. Bu nedenle meydana gelen öksürük ya da boğaz ağrısı sorunu birbirini tamamlayıcı özellikler göstermektedir. İnsanlarda genellikle bir soğuk algınlığı ya da nezle sorunlarında meydana gelen bu durum, müdahale edilmediğinde basit bir hastalığın bile çok ciddi bir rahatsızlığa dönüşmesine neden olabilir. Bu nedenle boğaz ağrısı öksürük sorunu yaşayan insanların bu hastalığı önemseyerek en azından bir kez bile olsa muayene olmaları gerekmektedir. Boğaz ağrısı öksürük, bazen çok basit nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Örneğin kişinin bulunduğu bölgenin havasının kirli olması ya da kişinin bir gün önceden boğazını tahriş edici içecekleri tüketmiş olması durumları boğaz ağrısı öksürük sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle alınacak bazı önlemler bu sorunun ortadan kalkması için yeterli olacaktır. Boğaz ağrısı öksürük, bir hastalık olarak düşünüldüğünde tıbbi olarak farenjit olarak ele alınmaktadır. İnsanlarda sık sık karşılaşılan bu rahatsızlıkta kesinlikle tedavi yapılmalıdır. Bu durumda gerekli olan tedaviler yapılmadığında birçok zaman çok daha farklı solunum hastalıkları ortaya çıkacaktır. Eğer boğaz ağrısı öksürük sorunu farenjit nedeniyle ortaya çıkmışsa bilinmelidir ki bu rahatsızlık en sık karşılaşılan boğaz enfeksiyonu hastalığıdır ve bu nedenle çok daha fazla dikkat edilmelidir. 

Boğaz ağrısı öksürük problemine neden olabilecek hastalıklar:

Soğuk algınlığı: Günümüzde meydana gelen boğaz ağrısı öksürük problemi farenjit probleminden sonra en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Bu nedenle soğuk algınlığı durumunda meydana gelen boğaz ağrısı öksürük problemi için farklı önlemler alabilirsiniz. 
Mononükleoz: Bu hastalıkta da meydana gelen problemlerden biri boğaz ağrısı öksürük rahatsızlığıdır. Bu nedenle mononükleozun da insanlarda boğaz ağrısı öksürük belirtisine neden olabileceği bilinmelidir. Böyle bir rahatsızlığın var olması ya da daha önceden yaşanmış olması doktorunuzun bilmesi gereken bir durumdur.
Kızamık ve su çiçeği: aşırı bir şekilde ilerlemediği sürece insanlarda sadece boğaz ağrısı belirtisine neden olan bu rahatsızlık belli bir süre sonra hem boğaz ağrısı hem de öksürük problemine neden olabilmektedir. 
Bademcik iltihaplanması: Bu hastalık direk olarak boğazda yutkunma sırasında ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Fakat bu hastalık aynı zamanda kişide balgam oluşumuna ve doğrudan öksürük problemine neden olacaktır. 

Neler yapılabilir
 • Bu gibi durumlarda vücuda daha fazla enfeksiyon girmemesi için özellikle hijyen kurallarına çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için en çok kullanılan çatal bıçak ve diğer mutfak gereçlerinin çok temiz bir şekilde kullanılması gerekmektedir. 
 • Boğazı tahriş edecek soğuk ya da aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden bir süre uzak durmanız yine boğaz ağrısı öksürük sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayacaktır. 
 • Sigara ve diğer tütün ürünleri bir yandan boğazınızı tahriş ederken bir diğer yandan da vücudunuza çok yoğun bir şekilde enfeksiyon girmesine neden olarak sizleri çok zor durumlara düşürebilir. Bunun için en azından kısa bir süre sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durun.
 • Bol bol nemli ortamlarda solunum yapın. Bunun için odanızı bol bol nemlendirebilirsiniz.
]]>
Bebeklerde Kuru Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-kuru-oksuruk.html Fri, 12 Oct 2018 19:32:12 +0000 Bebeklerde Kuru Öksürük, Bebekler bazı dönemlerde kuru öksürüğe tutulur. Bu öksürük bebeklerin bilhassa uyku zamanlarında ciddi olarak rahatsız etmekte ve öksürüğe yakalanan birçok bebeğin uykusuz günler geçirmesin Bebeklerde Kuru Öksürük, Bebekler bazı dönemlerde kuru öksürüğe tutulur. Bu öksürük bebeklerin bilhassa uyku zamanlarında ciddi olarak rahatsız etmekte ve öksürüğe yakalanan birçok bebeğin uykusuz günler geçirmesine sebep olmaktadır. Bebeklerde kuru öksürük neden olur, ne şekilde geçer makalemizde bun konu edineceğiz.

Bebeklerde Kurur Öksürük Sebepleri

Bebeklerde meydana gelen öksürük akciğer enfeksiyonlarından vuku bulan ya da solunum yollarında oluşan, balgamın sökülmesine yardımcı olur. Bebeklerdeki kuru öksürüğün çoğu kez oluşum nedeni tam olarak bilinememektedir. Ancak bebeklerdeki kuru öksürük sebebi, soğuk algınlığında burundaki akıntının geriye doğru giderek, solunum borusunu tahriş etmesinden kaynaklanabilmektedir. Çocuğun yanında sigara içilmişse ya da içiliyorsa buda bebeğin soluk borusunun tahriş olmasına ve bebeğin kuru öksürüğe yakalanmasına neden olabilmektedir. Bebeğin daha önce geçirmiş olduğu kulak enfeksiyonu da sonradan bebekte kuru öksürüğün meydana gelmesine yol açabilir. bebeklerde kuru öksürün sebebi kuru hava olabilir. Ancak soluk borusuna kaçan bir yabancı cismin, bu bölgeden atılması da kuru öksürük yardımı ile olabilir.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer

Bebeklerde kuru öksürük evde yapılabilen bazı yöntemlerle kolayca iyileşebilmektedir. Bu yöntemler bebeklerde oluşabilen bazı durumların önüne geçmesine yardımcı olur. Bebeklerde kuru öksürüğü önlemenin bir yolu, odayı nemli tutmak. Odadaki nem gereğinden az ise bu durum bebeklerin boğazının daha çabuk olarak tahriş olmasına sebep olur. Bebeğin bulunduğu ortam ne çok kuru ne çok rutubetli tutulmalıdır.

Bebeklerin bazılarında görülen kuru öksürük geceleri artma eğilimi gösterir. Bebeklerinin gece daha sık öksürdüğünü gören aileler bebeği yatırırken daha yüksek yastık kullanılmasını şiddetle önermektedir.

Bebeklerde Kuru Öksürük İçin Karışımlar

Eğer bebek 1,5 yaşın üzerindeyse ılık suya bal ve limon karıştırılıp verilmesi bebekte öksürüğün giderilmesi için kullanılan en önemli usullerden biridir. 18 aylıktan büyük olan bebeklere öksürük için iyi gelen besinlerden birisi bal ve zencefilden oluşan karışımıdır. Bu karışım kuru öksürüğe en iyi gelen bir iksirdir. 

Boğazı nemli ve ılık tutmak önemlidir. Bitki çayları kullanarak bebeklerde boğazı nemli ve ılık tutmak rahatlıkla sağlanabilir.

Elma çayı kullanımı bebeklerde kuru öksürük tedavisi için önemli bir etkendir. Bu çayı hazırlamak hem çok kolaydır, Hem de bebeklerin sevdiği bir çaydır. Kabuğunun soyulmasından sonra ıhlamur ile beraber çaydanlığa atılan elma çok kısa zamanda hazır hale gelir. Bebeğe verilen bu çay bebeğin kuru öksürükten kurtulmasına büyük katkı sağlar.


]]>
Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.gen.tr/cocuk-oksuruk-nasil-gecer.html Sat, 13 Oct 2018 00:35:08 +0000 Çocuk Öksürük Nasıl Geçer: Çocuklarda öksürük Bir hastalık habercisi olabileceği gibi, boğaz veya solunum yolunda tahriş eden bir nesneye karşı tepki de olabilir. Peki, çocuklarda öksürük nasıl geçer Çocuk Öksürük Nasıl Geçer: Çocuklarda öksürük Bir hastalık habercisi olabileceği gibi, boğaz veya solunum yolunda tahriş eden bir nesneye karşı tepki de olabilir. Peki, çocuklarda öksürük nasıl geçer

Çocuklarda Öksürüğü İçin Neler Yapılır Şayet öksürük balgamlı ise, kesinlikle öksürük şurubu kullanılmaz. Burada öksürüğün kesilmesi değil, öksürük ile beraber balgamın sökülerek atılması önemlidir. Öksürürken çocuğu yüzüstü dizinize yatırın, sırtına hafifçe vurarak balgamı çıkarmasına yardım edin.

Gece öksüren çocuğun yastığının altına destek koyup dik olarak yatmasını sağlayın. Sümüğün boğazdan aşağı kayarak tahrişe yol açması da engellenir. Yüzükoyun ya da yan yatırmak tahrişi önler.

Öksüren çocuğun odasını devamlı nemli tutun. Odada bir çaydanlık su kaynasın ya da bir camı hafif aralık bırakıp, odadaki havanın kurumasını önleyin. Bir buçuk yaşından büyük çocuklara birkaç damla ılık su ile eritilmiş bala limon suyu koyup hazırlanan içecek verilir.

Çocuk Öksürük Nasıl Geçer, Doğal Yöntemler: Bir elmanın kabuğunu soyup, bir kaç da çekirdek koyun, biraz ıhlamur, bir iki adet karanfil, belki de bir tarçın kabuğu.  Ve bir dilim limon. Sıcak ve ılık olarak çocuğa verin. (1 yaşından büyük olan çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz). Bunu üşütme zamanlarında sizde için iyi gelecektir.

 • Karışık Çay: Nane, Okaliptüs, Hatmi çiçeği, Kekik, Meyan kökü, Dal tarçın, Ihlamur, Adaçayı ve Elma kabuğunu karıştırarak, demleme ile çay yapın ve 1 yaşından büyük bebek için bal ile tatlandırıp verin. Daha küçük bebeklerde pekmez kullanılabilir.
 • Pekmez İle Karabiber: İki tatlı kaşığı kadar dut pekmezine uygun bir miktarda karabiber katarak karıştırın ve her gün( 1 yaş sonrası) çocuğa bir kaşık verin. Bir iki günde öksürük geçecektir.
 • Bal İle Karabiber: (bir yaş sonrası çocuklar için )Bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı balla karıştırılarak çocuğa verilir. Sonrasında süt, bu formül biz büyükler için de etkili olur.
 • Tereyağı ve Pekmez: iki çorba kaşığı tereyağı ile bir çorba kaşığı pekmezi birazcık suyla kaynatın, ılık olarak çocuğa verin.(6 ay sonrası çocuklar için)
 • Ihlamur İle Ayva Yaprağı: Ihlamurla ayva yaprağı beraber kaynatılıp çocuklara verilirse öksürüğe iyi bir çözüm olabilir. (1 yaşından küçük bebeklere )
 • Soğan Kürü: Bir baş beyaz soğan,  bir çay bardağı toz şeker,  soğan piyazlık olarak doğranarak çukur bir kaba konulur. Toz şekerin hepsi soğanın üzerini kapatacak biçimde dökülür. Bir saat sonra çukur kap içinde soğanın şekerin üstüne kadar suyunu bıraktığı görülür. Bu sudan istenilen anda, istediğiniz sıklıkta en az bir yemek kaşığı içilmelidir. (toz şeker yerine balda konulabilir)
 • Soğan Kürü: bir soğanı soyup, cücüğünü oyun. Altından yorgan iğnesiyle derin delikler açın. Bir çay fincanı ya da bardağa soğan cücüğünü oturtun. Oyulan kısmına bal doldurun. Çocuğa bardağa süzülen bu balı verebilirsiniz. Bu bal boşalınca bir defa daha balla doldurun. İki defa balın süzülmesi çocuklarda öksürüğün geçmesi için yeterlidir. 

]]>
Bricanyl Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.gen.tr/bricanyl-oksuruk-surubu.html Sat, 13 Oct 2018 01:02:09 +0000 Bricanyl Öksürük Şurubu:  İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat Guafenezindir. Solunum yolunda olan kasların genişleme ve gevşemesini sağlayıp, hastanın rahat bir şekilde, nefes alışı verişini düzenler. Bu ilaç bro Bricanyl Öksürük Şurubu:  İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat Guafenezindir. Solunum yolunda olan kasların genişleme ve gevşemesini sağlayıp, hastanın rahat bir şekilde, nefes alışı verişini düzenler. Bu ilaç bronşların genişlemesini sağlayan, balgam söktürücü bir ilaçtır. Bunun gibi rahim kaslarını genişletmeye de yarayan bir özelliği vardır.

Bricanyl Öksürük Şurubu Hakkında Bilinmesi Gereken Durumlar: bu ilacın içerisinde olan maddeler için bir alerjiniz var ise Bricanyl Öksürük Şurubu kullanılmamalıdır. Bu ilacın kan şekerini yükseltme özelliği olması nedeniyle, ilacı kullananların sık olarak şeker kontrolü yapması gerekir. Eğer ilacı kullanan kişinin kalp rahatsızlığı ya da ağır kalp yetmezliği, ritim bozukluğu  varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumun önceden bildirilmesi gerekir.

Bricanyl Öksürük Şurubu Nasıl Kullanılır Bu ilaç tavsiye ve tariflere dayalı bir şekilde kullanılmaz. Bundan dolayı genellikle astım hastaları için uygun olan bu ilacın dozajını doktorun reçete ettiği şekilde kullanılması gerekir.

Bu ilaçla tedavi süresi bazı hastalarda kısa süreli iken bazı hastalarda ise daha uzun süreli olabilmektedir. Bu İlaç, kutusunun içerisinde olan ölçüm kabı ile ya da şurubun kendi doz şırıngası ile uygulanmalıdır. Gelişi güzel bir şekilde çay ya da yemek kaşığı ile içilmemelidir.

Bricanly Öksürük Şurubunun Muhtemel Yan Etkileri:Bazı hastalar bu ilacın yapısında olan maddelere alerji gösterebilir. Hastalarda görülen bu alerjik durumlar; nefes almada güçlük çekmesi, karın ağrısı duyması, yüz, dudaklar, boğaz ile dilde şişkinlik gibi haller, bazı hastaların üzerinde gözlemlenmiştir. Ayrıca bricanly öksürük şurubu kullanan bazı hastaların kalp atışlarında çarpındı, ritim bozukluğu, uyku düzensizliği, baş ağrısı, hiper aktivite,  bulantı ve titreme gibi yan etkiler görülmüştür. Böylesi benzer bir durumlar ile karşı karşıya kalan hasta ya da hastayı gözetim altında tutan hasta yakınlarının acil olarak bir doktora başvurmaları gerekir.

]]>
Psikolojik Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/psikolojik-oksuruk.html Sat, 13 Oct 2018 21:01:16 +0000 Psikolojik Öksürük; Ortada hiçbir sebep yokken kendiliğinden meydana gelen öksürük türüne psikolojik öksürük denilmektedir. Tıp literatüründe bu durum psikojenik öksürük sorunu olarak tanımlanmaktadır. Bu sor Psikolojik Öksürük; Ortada hiçbir sebep yokken kendiliğinden meydana gelen öksürük türüne psikolojik öksürük denilmektedir. Tıp literatüründe bu durum psikojenik öksürük sorunu olarak tanımlanmaktadır. Bu sorun kişinin boğazına herhangi bir şey takılmadan meydana gelmektedir. Yani kişi kendisini sanki boğazına bir şey takılmış gibi hissettiğinden öksürebilir. Ancak ortada fiziksel açıdan herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Buna rağmen hasta öksürmek ister. Bu durumun farkında olsa bilene psikolojik öksürük sorununa karşı hakim olmayabilir ve sürekli olarak bu durumu yerine getirmek isteri. Psikolojik öksürükte kişi öksürmediği zaman kendisinde bir eksiklik ya da sorun varmış gibi hissedebilir. Bunun için de öksürmek ile kendisini görevli kabul eder. Psikolojik öksürükte kişi kendisini öksürmemek için tutması oldukça zordur. Zira bu durum bir refleks haline gelmiştir.mBu tür öksürük türü alışkanlık öksürüğü ya da tik öksürüğü olarak da adlandırılmaktadır. 

Tik Öksürüğü Nedenleri,

Bu durumun yaşanmasının iki temel nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kişinin duygusal anlamda bir sorun yaşamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sıra ikinci neden olarak da kişinin psikolojik rahatsızlığı sebebi ile bu sorunlar karşılaşması mümkündür. Her iki sorun için de kişi zor durumda kaldığını düşünür ve öksürmeye başlar. Belirli bir süreden sonra bu durum tik ya da alışkanlık haline gelmektedir. Özellikle bu sorun çocuklarda ve ergenlerde görülmektedir.

Psikolojik Öksürükte Erken Tanı

Psikolojik öksürük sorununun psikojenik öksürük olarak bilindiğini belirtmiştik. Bu sorun ortaya çıkmadan önce belirtisi olarak kabul edilen temel hastalığın önüne geçilmesi gerekir. Aksi takdirde psikolojik öksürük için geri dönüşü mümkün olmaya bir duruma gelinmesi söz konusudur. Bunun için de uzman bir psikiyatr desteği gerekebilir. Bu sebepten ötürü kişi doğrudan ya da dolaylı olarak yakalanmış olduğu psikolojik öksürük sorununa karşı bir an önce önlem alması gerekmektedir. Bu durum için de erken tanını konulması oldukça önemlidir. Tanı noktasında yapılacak bir takım incelemeler neticesinde teşhis konulması mümkündür. Bu teşhisin konulmasında ise alanında uzman kişilerin görev alması gerekmektedir.

Psikolojik öksürük sorununda erken tanının konulması kişinin sağlığı için oldukça önemli bir husustur. Bunun ile birlikte kişi sosyal etkinliklerde zor durumda kalması da mümkündür. Sürekli olarak kendisini tutma çabası ile bulunduğu alana göre hareket etme sorunu ya da ikilemi yaşaması mümkündür. Tüm bu sorunların yaşanmaması ve kişinin öz güveninin tekrardan kazanabilmesi için bu soruna karşı önlem alınması oldukça önemli bir husustur. Bunun için de erken tanı oldukça önemli yer tutmaktadır. Ancak bu sayede bu soruna karşı anlamlı bir adım atılmış olunacaktır.

Psikolojik Öksürük Sorununa Karşı Alınacak Önlemler

Psikolojik öksürük sorunu yaşayan kimselerin yapması gereken ilk iş yaşanan bu sorun daha fazla ilerlemeden uzman bir doktora danışmasıdır. Ancak bu sayede oluşabilecek diğer sorunlara karşı da önlem alınabilir. Psikolojik öksürük sorunu çok daha farklı bir boyuta ulaştığı zaman ise mutlaka uzman bir psikiyatra gidilmesi gerekir.

]]>
Geniz Akıntısı Öksürük Yaparmı https://www.oksuruk.gen.tr/geniz-akintisi-oksuruk-yaparmi.html Sun, 14 Oct 2018 11:19:39 +0000 Geniz akıntısı öksürük yapar mı sorusunun cevabını merak ediyor iseniz buyurun. Geniz akıntısı her insanda meydana gelen bir akıntıdır. Geniz akıntısı burunda mukus birikmesidir. İnsan burnunun içerisinde günde yaklaşık Geniz akıntısı öksürük yapar mı sorusunun cevabını merak ediyor iseniz buyurun. Geniz akıntısı her insanda meydana gelen bir akıntıdır. Geniz akıntısı burunda mukus birikmesidir. İnsan burnunun içerisinde günde yaklaşık olarak 1 litre civarında meydana getirilen mukus salgısı burun boşluğundan geriye doğru geniz bölgesine kadar ilerlemektedir. Bu mukus salgısı boğazdan inerek yutulmaktadır. Bu durum normal anlarda çoğu insan tarafından hissedilmez. 

Geniz Akıntısı Öksürüğe Sebep Olur mu 

Mukus vücudu bakterilerden korumak sebebi ile sinüsler ve burun tarafından üretilmektedir. Bu mukus üretimi gribal enfeksiyonlar ile soğuk algınlığında en yüksek düzeye çıkmaktadır. Yüzeye çıkan bu sıvıya da sümük adı verilmektedir. Şayet vücut kimi enfeksiyonların meydana getirdiği nedenler ile oluşturulan bu sıvıyı dışarı veremez ise bu sıvı içeri doğru akmaya başlar. İçeri doğru akan bu sıvı özellikle geceleri insanı uykusundan edecek kadar şiddetli bir öksürüğe dönüşebilmektedir. Bunun sebebi ise insan uyurken sırt üstü pozisyonunda yatar ise mukusun içeri yani geriye doğru daha fazla akmasıdır. Geniz akıntısı birey tarafından hissedilir hale geldiğinde boğaz bölgesinde balgam hissi meydana gelir. Bununla birlikte birey sık sık boğazını temizleme ihtiyacı duyar iken, meydana gelen bu geniz akıntısı öksürüğe neden olur. Aynı zamanda boğazda gıcık yapar. Bu da bireyin öksürme ihtiyacı duymasını sağlar. Bu durum oldukça rahatsız edici bir durumdur. Yoğun bir şekilde olan sıvı boğaza iner. Bu sıvının nefes borusuna kaçmasını engellemek adına refleks yahut istem ile öksürme meydana gelir. Bu öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru bir öksürük de olabilmektedir. Bu öksürükler sebebi ile geniz akıntısı olan bazı bireylerde mide bulantısı, öğürme, kusma gibi çeşitli şikayetler meydana gelebilir. Geniz akıntısı insanı en çok geceleri rahatsız etmektedir. Hatta geniz akıntısı sorunu olan birey bütün gece boyu uyuyamayabilir. Bununla birlikte geniz akıntısı sorunu olan birey ile aynı odada kalan hatta aynı evde kalan herkes de bu öksürük sesinden rahatsızlık duyabilir. Birey böyle bir rahatsızlık yaşamamak için geceleri uyumadan 15-20 dakika önce papatya çayı içerek rahatlayabilir. Bununla birlikte uyumadan önce içilen 2-3 kaşık harnup pekmezi de geniz akıntısı olan hastanın rahatlamasını sağlayabilir. Geniz akıntısı sorunu olan birey böyle durumlar ile karşılaşmamak için doktora başvurmalı ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır. 
]]>
Tansiyon İlaçları Öksürük Yaparmı https://www.oksuruk.gen.tr/tansiyon-ilaclari-oksuruk-yaparmi.html Mon, 15 Oct 2018 05:24:58 +0000 Tansiyon İlaçları Öksürük Yaparmı, Bazı tansiyon ilaçları kullanan kişilerde gıcık şeklinde kuru öksürük görülebilir. Eğer bir süredir öksürüyorsanız ve tansiyon ilacı kullanıyorsanız şikayetiniz bu ilaçlardan kay Tansiyon İlaçları Öksürük Yaparmı, Bazı tansiyon ilaçları kullanan kişilerde gıcık şeklinde kuru öksürük görülebilir. Eğer bir süredir öksürüyorsanız ve tansiyon ilacı kullanıyorsanız şikayetiniz bu ilaçlardan kaynaklanabilir. İlacınızın kutusunda ADE grubu yazıyor ise öksürüğün sebebi bellidir. ADE inhibitörleri kan damarlarının daralmasına neden olan bir maddenin üretimini engelleyen bir ilaçtır. Bu durum kan damarlarında direnci düşürerek kan akışını hızlandırır. 

Bu tip öksürükler için aylarca doktor gezilip antibiyotikler kullanılabilir. Çünkü bu ilaçların kullanıldığı belirtilmediği takdirde öksürük için bir sebep bulunamayabilir.  Tansiyon ilacınızı yıllardır kullanmanız onun hiç öksürük yapmayacağı anlamına gelmez. 2 yıl kullanılan tansiyon ilacı 2 yıldan sonra öksürük başlamasına sebep olabilir. Öksürüğe neden olan tansiyon ilaçları bırakıldığında öksürük bir kaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. 

ADE İlaçlarının Öksürüğe Nedenleri,

Başta tansiyon tedavisi olmak üzere bir çok hastalık için yaygın olarak kullanılan ADE ( Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim) ilaçları bu ilacı kullanan kişilerin yaklaşık beşte birinde kuru öksürüğe sebep olmaktadır. Bu duruma neden olan etkenler kesin olarak bilinmemektedir. Öksürüğün şiddeti bazen hafif düzeyde bazen de günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyecek nitelikte seyredebilir. Bazı zamanlarda ise hastalar ilacı kesmeye kadar ilerleyebilecek derecede şiddetli öksürüklerle de karşı karşıya kalabilirler. Öksürük ilaca başladıktan hemen sonra da aradan 1 yıl geçtikten sonra da ortaya çıkabilir. Bu öksürük genelde hasta yatar durumdayken ve gece uykusundayken daha şiddetli olarak görülmektedir. Kullanılan ADE miktarı ile öksürük arasında bir bağ yoktur.  Bazen bu ilaca bağlı olan tansiyon hastalarında miktarın azaltılması ile birlikte öksürük şiddetinin de azaldığı görülmüştür. Fakat ilacın yan etkisi var ise bu etki her miktarda da görülmeye devam edecektir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere tansiyon ilaçları içerisindeki maddeler sebebiyle öksürüğe neden olabilir. 
]]>
3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.gen.tr/3-aylik-bebeklerde-oksuruk-nasil-gecer.html Mon, 15 Oct 2018 16:26:51 +0000 3 Aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer, bebeklerde en sık görülen hastalık öksürüktür. Her üç çocuktan birinin mutlaka öksürüyor olması, anne ve babaları oldukça endişelendirmektedir. Bu konu ile ilgili en çok yap 3 Aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer, bebeklerde en sık görülen hastalık öksürüktür. Her üç çocuktan birinin mutlaka öksürüyor olması, anne ve babaları oldukça endişelendirmektedir. Bu konu ile ilgili en çok yapılan araştırmalardan biri de 3 aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer olarak görülmektedir. Çünkü 0 -3 ay arasında olan bebekler, havadaki bakteri ve virüslerden daha çabuk etkilenmektedirler. Bazı bebeklerde ise bu öksürük hırıltılı olarak görülmektedir.

Bebeklerde öksürük kuru ve balgamlı olarak görülebilir. Kuru öksürük, genel olarak gıcık şeklinde görülür ve genel olarak nedenini araştırmak gerekir. Balgamlı öksürük ise kuru öksürüğe göre daha iyidir. Çünkü bebeğiniz akciğer ve hava yollarındaki enfeksiyonu balgam ile atmaya çalışır. Bu durumda bebeğiniz balgamı atabilmesi için yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerin özellikle 0 -3 aylık dönemde yakalandığı kuru öksürük, geceleri rahatsız etmekte ve uyutmamaktadır. Kaliteli uyku uyuyamayan bebekler, sağlıksız büyümenin habercisidir. İyi uyuyamayan bebekler dinlenemez ve metabolizması yavaşlar.

3 aylık bebeklerde öksürük tedavisi nasıldır;
 • Bebeklerde görülen kuru öksürüğün sebebi soğuk algınlığı, üşütme olması durumunda, geniz akıntısının başlaması boğazı ve yemek borusunu tahriş etmesidir. Tahriş sonucu bebeğiniz öksürerek bu tahrişi gidermeye çalışacaktır.
 • Eğer bebeğinizin yanında sigara içiyorsanız, bu durumda da bebeğinizin boğazı tahriş olacak ve kuru kuru öksürmeye başlayacaktır.
 • Bebeğiniz kulak enfeksiyonu da geçirmiş olabilir. Bu enfeksiyon sonucunda da öksürük başlayabilir.
 • Bebeklerde görülen kuru öksürük ciddi hastalıkların habercisi değildir. Bebeğiniz aslında boğaz ve göğüs bölgesindeki hava yollarını temizlemek için olduğu doğal tepki olarak belirtilebilir.
 • Bebeklerde öksürüğü tedavi edebilmek için bebeğinizi dik olacak şekilde yatırmanız, baş altına 2 yastık koymanız, sırt üstü yada yüz üstü yatırmanız, odasını sürekli havalandırmanız ve nemli tutmanız çok önemlidir.
 • Bebeğinizde balgamlı öksürük var ise solunum yollarında hırıltı şeklinde ses duyarsanız, arkasından ateş, iştahsızlık ve halsizlik gelecektir. Bu durumda en iyi yapılacak işlem uzman bir hekime başvurmanız olacaktır.
 • Balgam, akciğerlerin kendisini temizlemek için üretmiş olduğu fizyolojik bir olaydır. Yetişkin insanlara nazaran bebeklerde daha fazla görülmektedir.
 • 3 aylık bebeklerde öksürük nasıl geçer; çoğu öksürüğe, antibiyotikler cevap vermeyen virüs ve bakteriler neden olmaktadır. Eğer yapılan tetkiklerde öksürüğün nedeni virüs çıkarsa belli bir süre sonra öksürük kendiliğinden geçecektir. Bu süre genellikle iki haftadır. Virüs ve bakteri nedenli öksürükler genelde kış dönemlerinde soğukların sık olduğu zamanlarda daha fazla görülmektedir.
 • Bebeklerde öksürük tedavisinde reçetesiz ilaçlar kullanılmamalıdır. Çünkü ciddi ve hayati risk taşıyan tehlikelere neden olabilecek yan etkiler meydana gelebilir. Bu yüzden doktorun bebeğiniz için tavsiye ettiği ilaçlar haricinde hiç bir ilacın kullanılmaması oldukça çok önemlidir.
]]>
Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.gen.tr/ameliyat-sonrasi-oksuruk-nasil-gecer.html Tue, 16 Oct 2018 11:15:48 +0000 Ameliyat sonrası öksürük nasıl geçer; öksürük, solunum yollarındaki yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Genellikle göğüs, boğaz veya karın boşluğunda oluşan bir hastalıktan dolayı ortay Ameliyat sonrası öksürük nasıl geçer; öksürük, solunum yollarındaki yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Genellikle göğüs, boğaz veya karın boşluğunda oluşan bir hastalıktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu zamanlarda hava değişimlerden dolayı en çok rastlanan hastalık solunum yolları ve öksürük meydana gelmektedir.

Ne zaman boğazda yada üst hava yollarında bir tıkanıklık ve tahriş olursa öksürme durumu gözlemlenebilir. Beyin problemli bölgedeki bakteri ve virüs oluşumunu yabancı bir unsur olarak görür ve bunların dışarı atılması için öksürme refleksi yaratır. Öksürük ile bu öğelerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Ameliyat sonrası öksürük için bitkisel tedavi;

Ameliyat sonrası öksürük nasıl geçer; uzman bir hekime başvurduğunuz halde öksürük geçmemiş ise doğal bitkiler ile kendi kendinizi doktor kontrolünde tedavi edebilirsiniz.

Bu şifalı bitkiler; karabiber, bal, dut pekmezi, ıhlamur, elma kabuğu, zencefil, tarçın, limon ve kekiktir. Herkesin evinde bu doğal bitkiler genelde bulunmaktadır. Evinizden olmayan bitkileri aktara giderek temin edebilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitkileri kolayca evinizde yapabilir ve uygulayabilirsiniz. Bitkiler tedavinize destek olacaktır.

Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasından biri de ıhlamurdur. Ihlamur içerisinde, iltihap giderici ve ağrı kesici özelliği ve tahriş önleyici özelliği bulunmaktadır. Zenginlik yönünden oldukça zengin şifalı bir içeriğe sahiptir. Öksürüğü tedavi etmek için günde 2 veya 3 bardak ıhlamur çayı demleyip içebilirsiniz.

Zencefil, bal ve karanfil üçlüsünün tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Öksürük için doğal karışımlardan oluşan karanfil, boğaz yolu iltihaplarında ve bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarda, ağrı hissini en aza indirgeyen özelliğe sahiptir.

Zencefil bitkisinin de iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı karanfil ve 1 çay kaşığı toz zencefil isteğe bağlı limon da ilave edilebilir. Günde 1 veya 2 tatlı kaşığı içebilirsiniz. Ameliyat sonrası öksürük nasıl geçer sürecinde sizin tedaviniz için büyük yardımı olacaktır.

Aynı zamanda badem de öksürük belirtilerini iyileştirmeye yarayan bileşenler içermektedir. Beş veya altı badem suda 8 yada 10 saat bekletilir. Bademler bir çay kaşığı tereyağı ile karıştırılır ve bu şekilde tüketilir. Bu tedavi yöntemi günde iki kez olmak şartı ile 3 veya 4 gün uygulanırsa çok olumlu sonuçlar verecektir.
]]>
5 Aylık Bebekte Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/5-aylik-bebekte-oksuruk.html Tue, 16 Oct 2018 13:50:25 +0000 5 Aylık Bebekte Öksürük, Bebeğinizin yıl içinde en az bir kez soğuk algınlığı gibi bir sorun ile karşılaşması söz konusudur. Bu durum da doğal olarak öksürür problemi ve ateş yükselmesi gibi belirtiler ile karşım 5 Aylık Bebekte Öksürük, Bebeğinizin yıl içinde en az bir kez soğuk algınlığı gibi bir sorun ile karşılaşması söz konusudur. Bu durum da doğal olarak öksürür problemi ve ateş yükselmesi gibi belirtiler ile karşımıza çıkmaktadır. Özelliklede bebeğinizin aşırı ağlaması ve beraberinde yaşanan uzun süreli öksürük durumu tehlikeli olabilir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren öksürme ile ilgili belirli bir sorunu olup olmadığını bilmeniz gerekir. 3 ile 5 aylarına gelindiğinde virüslerin bebeğinizin organizmasına çok rahat bir şekilde bulaşması söz konusudur. Bu problem ise 5 aylık bebekte öksürük sorununun yaşanmasına yol açmaktadır. Bazı durumlarda da bebeğinizin soğuk algınlığı mı yoksa başka bir hastalığa mı yakalandığını tespit etmek zor olabilir. Bu sebepten ötürü 5 aylık bebeklerde öksürük sorunun detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir.

5 Aylık Bebeklerde Öksürük Sorununun Nedenleri

Bebeğinizin öksürük tutulması yaşamasının sebebi basit bir soğuk algınlığı olabilir. Ancak bu durum oyun oynama esnasında ya da yemek yerken kendisini fazla belli etmez. Çocuğunuz yalnızca basit ve kuru bir şekilde öksürebilir. Bu durum tamamen soğuk algınlığı sebebi ile meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise bu durum daha uzun süre ve şiddetli bir şekilde devam edebilir. Böyle bir durumda ise bebeğinizin çok daha büyük ve tehlikeli bir hastalığa yakalanmış olma riski oldukça yüksektir. Özellikle de 5 aylık bebeklerde öksürük sorunu sık sık kendisini tekrar ediyorsa mutlaka önlem alınması gerekir. Aksi takdirde sürekli öksürük sorununa karşı bebeğinizin bünyesinin kaldırması oldukça zordur. Konuşma becerisi gelişmemiş olan bebeklerin bu sorunu yalnızca ağlayarak dile getirmesi mümkündür. Bu yüzden de anne ve babaya önemli görevler düşmektedir.

Bebeğinizin sağlığı için yaşanabilecek en ufak bir soruna karşı mutlaka tedbirli ve temkinli olmak gerekmektedir. Özellikle de 5 aylık bebekte öksürük gibi sorun ile karşılaşılması halinde mutlaka önlem alınması gerekir. Burada üzerinde durulması gereken temel husus ise hastalık büyüden erken tanısının ve teşhisinin konulmasıdır. Ancak bu sayede 5 aylık bebekte öksürük sorununa karşı anlamlı bir adım atılmış olunur. Aksi takdirde bebeğinizin bedeninde geri dönüşü olmayan büyük sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Aşırı öksürmeden kaynaklı olarak solunum yollarında tahrişe ve hasara neden olabilir. Bu durumun sebepleri için ise çocuğunuzun boğazına takılan yabancı cisimleri ve içerisinde yaşamış olduğu ortamı saymak mümkündür.

5 Aylık Bebekle Öksürük Sorununun Tedavisi

Anne ve babaların 5 aylık bebekte öksürük sorununa karşı mutlaka uzman bir doktora danışması şarttır. Çocuklarının sağlığı açısından bu noktayı atlamamaları gerekmektedir. Bunun ile birlikte çocuğunuzun boğazını yumuşatacak bal ve zencefil gibi bitkisel karışımları da denemesinde yarar vardır. 5 aylık bebeklerde öksürük sorununu tetikleyen en önemli unsur sigara dumanıdır. Anne ve babalar bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmeseler bilene dumanının diğer odalara ulaşması oldukça kolaydır. Bu yüzden de 5 aylık bebekte öksürük sorununun tedavisi açısından sigara dumanından çocuğunuzu uzak tutmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bebeğinizde sürekli olarak öksürük nöbetlerinin görülmesi mümkündür.

]]>
5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer https://www.oksuruk.gen.tr/5-aylik-bebek-oksurugu-nasil-gecer.html Tue, 16 Oct 2018 23:12:42 +0000 5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer, Öksürük, dışarıdan gelen mikroplara karşı bir savunma mekanizmasıdır. 5 aylık bebeklerde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden dolayı evdeki tozlardan, kış 5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer, Öksürük, dışarıdan gelen mikroplara karşı bir savunma mekanizmasıdır. 5 aylık bebeklerde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden dolayı evdeki tozlardan, kış aylarında odunun ve kömürün verdiği dumandan, sigara içilen ortamın pis havasından dolayı 5 aylık bebeklerde öksürük meydana gelir. 5 aylık bebeklerin boğazına kaçan yabancı cisimden dolayı da öksürük meydana gelmektedir. Ancak ailenin alacağı bazı önlemlerle öksürük geçebilir.

5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer

Reçetesiz ilaç kullanmayın: 5 aylık bebek öksürüğü için öksürük reçetesiz ilaçlar kullanmayınız. Nedeni şu ki hayati ve ciddi tehlikeye neden olacak yan etkiler meydana çıkabilir. Bunun yanı sıra bu reçetesiz ilaçların 5 ayık bebekte yararlı olduğuna dair hiç bilimsel kanıt yoktur. Bu nedenden 5 ayık bebeğinizi bir doktora götürünüz ve doktorunuzun 5 aylık bebeğiniz için verdiği ilaçlardan başka hiçbir ilaç kullanmayınız.

5 aylık bebeklerde öksürük zamanla kendiliğinden geçebilir. Ancak 5 aylık bebeğinizin öksürüğü geçinceye kadar aşağıdakiler 5 aylık bebeğinizin daha rahat hissetmesini sağlar.

Bol Sıvı içirin: Hava ve solunum yollarını nemli tutmak için 5 aylık bebeğinize daha fazla sıvı içiriniz.

Odasını Sıcak Yapmayınız ve Nemlendiriniz, Klima yardımıyla veya diğer buharlaştırıcı yöntemler ile 5 aylık bebeğinizin odasını daha nemli olmasını sağlayın. Bu işlemi yaparken buharlaştırıcı olarak kullandığınız cihazlarınızın temiz olmasına özen gösteriniz. 5 aylık bebeğinizin odasını sık sık havalandırınız.

Başını Yüksek Tutunuz: 5 aylık bebeğinizi yatırdığınız yatağın veya beşiğin bebeğinizin kafasını koyduğunuz kısmını yüksek tutunuz.

Boğazını Yumuşatın: 5 aylık bebeğinizi yatırmadan önce ılık süt içirerek boğazının yumuşamasını sağlayınız.

5 aylık bebeğinize kesinlikle öksürük şurubu vermeyiniz. Çünkü öksürük şurubu verdiğiniz zaman direk öksürüğü keser ve vücut içerisindeki mikropları dışarıya atamaz ve bu olay daha tehlikeli bir hal alır.

]]>
Geçmeyen Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/gecmeyen-oksuruk.html Wed, 17 Oct 2018 11:21:28 +0000 Geçmeyen öksürük, akciğerden solunum yollarından yabancı cisim veya bazı salgıları dışarı atmak üzere yapılan bir çeşit soluk verme hareketine verilen addır. Akciğerlere yollarına giden hava bazı olumsuz durum Geçmeyen öksürük, akciğerden solunum yollarından yabancı cisim veya bazı salgıları dışarı atmak üzere yapılan bir çeşit soluk verme hareketine verilen addır. Akciğerlere yollarına giden hava bazı olumsuz durumların görülmesi ile birlikte ani bir refleks ile birlikte içeride bulunan havayı gürültülü bir şekilde dışarı verilmesi olayı ve bu olayın sürekli olarak tekrar edilip geçmemesi durumuna da geçmeyen öksürük denilir. Hemen hemen herkeste görülebilen öksürük olayı kısa süreli olarak kendini göstermesi basit bir sebepten dolayı ortaya çıkmış olabilir. Çünkü solunum yolları dışarıdan hava alır iken içeri giren hava ile birlikte bazı yabancı maddelerin de girmesine sebebiyet verebilir. İçeri giren bu yabancı madde dışarı çıkacağı zaman gürültülü bir sesle birlikte basınç yardımı ile birlikte dışarı çıkarak sorun ortadan kalkar. Ancak belli sebep ve etkenlerden dolayı ortaya çıkan geçmeyen öksürük ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çünkü solunum yollarından geçen hava ile birlikte bazı maddeler yüzünden belli hastalıklar kendini gösterebilir ve önlem alınmadığı takdirde ciddi sorunlar kendini gösterebilir. Uzun süreli olarak devam eden geçmeyen öksürüğün ortaya çıkmasına neden olan sebep ve etken durumları beraber inceleyelim;

Geçmeyen öksürük sebepleri

 • Aşırı tozlu bir ortam da uzun süreli kalınarak o tozu yutmaktan dolayı kendini göstermeye başlaması,
 • Astım, reflü ve faranjit gibi bazı hastalıkların yan belirtisi veya sonucu olarak ortaya çıkması,
 • Her hangi bir şeye olan alerjinin ortaya çıkmaya başlamasından dolayı kendini göstermesi,
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların belirtisi ve yan etkisi olarak ortaya çıkması,
 • Herhangi bir akciğer hastalıklarının yan etkisi veya belirtisi olarak kendini göstermeye başlaması,
 • Solunum yollarında meydana gelen bazı sorunlar veya hastalıkların kendini göstermesinden dolayı ortaya çıkması,
 • Aşırı sigara kullanımından dolayı ortaya çıkması,
 • Kuru ve nemli bir ortamda uzun süre kalınmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,

Geçmeyen öksürük tedavisi

Geçmeyen öksürük durumun ortaya çıkması halinde kişi bir doktor müdahalesi altında önce bu durumun ortaya çıkma sebebini öğrenip daha sonra da ona uygun tedavi şeklini olmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçlar düzgün bir şekilde kullanılarak bu duruma neden olan etken ve sebeplerden de uzak durulmasına özen gösterilmelidir. Kişi kendine dikkat ederek tozlu, nemli ve rutubetli ortamlardan uzak durmalı, sigara kullanıyor ise hemen bırakmalıdır. Ayrıca boğaz yollarını yumuşatmak için sıcak ve besin değeri yüksek gıdalar tüketmeye özen göstermelidir. Bol miktarda su tüketilerek solunum yollarına zarar verecek olan baharatlı, acılı ve benzeri şeylerden uzak durulmalıdır. Ağız içi düzenli olarak gargara yapılmalı ve bu durumun ortaya çıkmasına neden olan alerjik durumlardan uzak durulmasına dikkat edilmelidir.

]]>
Şiddetli Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/siddetli-oksuruk.html Thu, 18 Oct 2018 03:03:56 +0000 Şiddetli öksürük; özellikle de kuru öksürük krizleri insanlarda önemli sıkıntılara neden olmaktadır. Bu şiddetli ataklar; baş ağrısı, baş dönmesine ve hatta bayılmalara yol açabilir. Çok şiddetli gelişen öksürük n Şiddetli öksürük; özellikle de kuru öksürük krizleri insanlarda önemli sıkıntılara neden olmaktadır. Bu şiddetli ataklar; baş ağrısı, baş dönmesine ve hatta bayılmalara yol açabilir. Çok şiddetli gelişen öksürük nöbetleri kasları yorar ve bu da idrar kaçırmaya sebep olabilir. Şiddetli öksürük göğüs kafesi ağrılarından fıtık oluşturan bazı hastalıklara kadar pek çok soruna yol açabilir.

Şiddetli Öksürüğün Nedenleri

Basit soğuk algınlıklarından çok ciddi akciğer rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalık şiddetli öksürük sebebi olabilir. Ayrıca solunum yollarını etkileyen alerjiler nedeniyle de bu sorun yaşanabilir.

 en önemli sebeplerinden bir de sigara kullanımıdır. Sigara içen kişide zaman ilerledikçe sigara sayısının artmasına bağlı olarak bronşlarda balgam üretimi çoğalır. Bu çoğalma sürekli olarak devam ederse, şiddetli öksürük artar ve kronik bir sorun olur. Bu durumla karşılaşan hastalar çoğu kez öksürüğün sadece sigaraya bağlı oluştuğunu düşünüp ciddiye almaz. Genellikle Ancak kişinin balgamında kan görüldüğünde öksürüğün başka bir nedene bağlı olduğu şüphesiyle doktora başvurulur. Bu nedenle de şiddetli öksürüğün altında yatan ciddi bir hastalığın teşhisini gecikmektedir.

Şiddetli Öksürüğe Neler İyi Gelir

Uzun süre devam eden şiddetli öksürük ciddiye alınmalı ve sebebinin ortaya çıkarılması için sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. 

Özellikle doktora danışılmadan öksürük şuruplarının kullanılmaması gerekir. Kuru öksürüklerde, öksürük söktürücü şurup kullanımı öksürük şiddetinin artmasına yol açabilir. Ya da balgam çıkarılması gereken bir durumda, öksürük kesici şuruplar balgam çıkarmaya engel olabilir.

Şiddetli öksürük tedavilerinde; öksürüğe sebep olan hastalığın tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin uzamaması için ilaç ya da şurup kullanımının mutlaka hekim kontrolünde olması gerekir. Şiddetli öksürük üç haftadan uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa, öksürükle birlikte yüksek ateş ve ciddi nefes darlığı varsa, balgamda kana rastlanırsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Ancak bu süreçte doktorların verdiği tedaviye ek olarak yine doktorun görüşünü alarak bir takım doğal tedavi yollarından faydalanabiliriz.

Şiddetli öksürüğü yumuşatmak için, süt içine bal karıştırmak ya da bal içine karabiber karıştırarak tüketmek yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra, en etkili öksürük şurubunun günde 2-2,5 litre kadar su tüketmek olduğu unutulmamalıdır.

İki tatlı kaşığı kadar dut pekmezi içine uygun miktarda karabiber katarak karıştırmak ve günde bir kaşık yemek bir iki güne kadar şiddetli öksürüğü kesecektir. Bu tarif yetişkin ve çocuklarda kullanılabilir.

Bir çay kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı bal karıştırılıp yendikten sonra üzerine süt içilebilir. Bu yöntem yetişkinler için de etkili olacaktır.

Suyla kaynatılan nişasta içine limon ya da portakal suyu eklendikten sonra tatlandırmak için biraz da pekmez ilave edilir. Bu karışım ılık olarak içirilirse çocuklarda şiddetli öksürük hemen kesilecektir.

Bir bıldırcın yumurtası bir bardağın içine kırılır ve bir kaşık balla karıştırılır. Üzerine bir bardak oda sıcaklığında süt ilave edilir. On beş gün boyunca sabahları aç karnına bu kür tüketilir. Şiddetli öksürük kesilir ve alerjik şikayetler yok olur. Bu kür en az üç ay uygulanabilir.
]]>
Öksürüğe Bal Karabiber https://www.oksuruk.gen.tr/oksuruge-bal-karabiber.html Fri, 19 Oct 2018 01:35:27 +0000 Öksürüğe Bal Karabiber, Bu mucizevi karışımı, hastaların şifa kazanmak amacı ile tükettiği besinler arasında yerini almaktadır. Öyle ki bazen tıbbi olarak doktorların reçete ettiği birçok ilaç insanların bazı sor Öksürüğe Bal Karabiber, Bu mucizevi karışımı, hastaların şifa kazanmak amacı ile tükettiği besinler arasında yerini almaktadır. Öyle ki bazen tıbbi olarak doktorların reçete ettiği birçok ilaç insanların bazı sorunlarını çözememektedir. Bunun gibi durumlarda genellikle insanlar doğal karışımlara başvurarak sorunları daha bitkisel yönden gidermeye çalışırlar. Bitkiler birçok sorunun giderilmesinde çok büyük yararlar sağlamaktadır. İşte karabiberin faydaları da burada devreye girmektedir. Karabiberin birçok faydası bulunmaktadır. Bazı Kişilerde alerji yapsa da genel olarak insanların çok  büyük fayda görmesini sağlamaktadır. Karabiberin içerisine katılan bal ise yine kişilerde çok büyük faydalara sebep olmaktadır. Önceki insanlar ilaç bulamadıkları için bu gibi bitkisel malzemeleri birleştirerek, yararlanırlardı. Bu karışımlar son derece şifalı olmaktadır. Sizlerde bu faydalarından yararlanmak için belirtilen karışımları bol bol tüketebilirsiniz.

Öksürüğe Bal  Karabiber Faydaları

Karabiber bal karışımının en devasa faydası tabi ki öksürük üzerinedir. Kimi zaman değişik hastalıklardan dolayı meydana gelen öksürüklerin tedavisi kimi zaman da farklı alerjik durumlarda meydana gelen inatçı öksürüklerin giderilmesinde çok büyük yarar sağlamaktadır. Bazı insanlarda görülen nedensiz öksürükler kişinin ciğerleri bile zarar görmektedir. Bu durumda birçok öksürüğe ilaç fayda sağlamazken karabiber bal karışımı oldukça faydalı bir biçimde etkisini göstererek on dakika içerisinde öksürüğü ortandan kaldıracaktır Özellikle gecenin bir yarısında öksürük sıkıntısı yaşayan kişiler o saatte doktora gidemedikleri için belirtilen karışımdan faydalanabilirler. Sizlerde öksürüklerden kurtulmak ve rahat bir uyku uyumak için karabiber bal bileşiminden yararlanın. Özellikle soğuk kış aylarında insanların sürekli rahatsız olmalarının en büyük nedeni kişilerdeki direncin zayıflamış olmasıdır. Bu gibi sıkıntılarda kişi hastalığın iyileştirilmesinin yanı sıra bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi için bu karışım gerekmektedir. Bu nedenle bol bol karabiber bal kürünü yaparak afiyetle kullanabilirsiniz Genellikle bu tür doğal ürünler çok hızlı bir şekilde vücuda tesir ederek sorunların çözülmesini sağlamaktadır. Özellikle bu karışımı çocuklarınıza yedirerek, bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. 

Öksürüğe Bal Karabiber Karışımı Nasıl Yapılır, tabi ki adındaki gibi iki çeşit üründen yapılmaz. Bu karışımı yapmak için temiz ılık su ve limona da ihtiyacınız vardır. Bu mucizevi karışımın içine limonda ilave ederek bu mükemmel bitkinin de faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu karışımı yapmak için öncelikle bir su bardağı kadar suyu kaynatın ve ılınmasını bekleyin. Su ılıklaştığı zaman bu  su üzerine limonun yarısını sıkarak içine karabiber ekleyin. Bu karışım üzerine bir tatlı kaşığı kadar bal ilave ederek iyice karıştırın. Bir süre sonra tüm malzemeler birbirine iyice karışır. Bu durumda şifa kaynağı karışımınız hazır hale gelecektir. Afiyetle tüketebilirsiniz.

 

]]>
Doğal Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.gen.tr/dogal-oksuruk-surubu.html Fri, 19 Oct 2018 05:20:31 +0000 Doğal Öksürük Şurubu, kış aylarının gelmesiyle beraber soğuk havaların iyiden iyiye kendini gösterdiği bu günlerde annelerin yardımına koşan bir kurtarıcıdır. Gribal hastalıkların neredeyse tüm evlerde baş gösterdiği Doğal Öksürük Şurubu, kış aylarının gelmesiyle beraber soğuk havaların iyiden iyiye kendini gösterdiği bu günlerde annelerin yardımına koşan bir kurtarıcıdır. Gribal hastalıkların neredeyse tüm evlerde baş gösterdiği bu günlerde, ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik ve beraberinde de öksürük çoğu kişinin sıkıntısı haline gelmekte. Son zamanlarda gribal enfeksiyonların devamında oluşan öksürük ne yazık ki çok inatçı olup, bir türlü geçmek bilmemektedir. Özellikle alerjik astım geçirmiş kişilerde öksürüğü kesmek oldukça zor olmaktadır. Bunun yanı sıra gece öksürükleri çocukları çok zorlamaktadır. Öksürükle birlikte oluşan balgam için en etkili çözümlerden biri de doğal yöntemlerle hazırlanan bitkisel kürlerdir. İçinde bir sürü zararlı kimyasal ve renklendiriciler içeren öksürük şurupları yerine tamamen doğal ve bitkisel bu karışımı hem çocuklar hem de büyükler rahatlıkla  kullanabilir.

Doğal Öksürük Şurubu karışımı: Hazırlayacağımız bu karışım kuvvetli bir balgam söktürücü olmakla birlikte, öksürüğe karşı bir antibiyotik görevi görür. Koruyucu özelliğinden dolayı hastalık gelmeden önce de her gün 1 çorba kaşığı içilirse hastalıktan korumada çok faydalı olacaktır.

Gerekli Malzemeler:
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 1 adet limonun suyu 
 • 1 su bardağı kaynar su 
 • 3 yemek kaşığı süzme bal(doğal bal olmasını tercih ediniz)
 • 1 diş sarımsak 
 • 1 tatlı kaşığı tarçın 
 • 1/2 tatlı kaşığı zencefil
Yapılışı 
Öncelikle soğan ve sarımsağı küp küp doğrayalım. Bir kavanozun içine koyalım. Üzerine 1 su bardağı kaynar suyu ilave edelim ve suyun tamamen soğumasını bekleyelim. Su tamamen soğuduktan sonra kavanozun içindekileri iyice karıştıralım ve ardından süzelim. Soğanın ve sarımsağın posasını atabilirsiniz. Elimizdeki soğan ve sarımsak aromalı suya 3 yemek kaşığı balı ve 1 limonun suyunu ekleyelim. Daha sonra zencefil ve tarçını ekleyelim. Kavanozun kapağını kapatalım ve karışmalarını sağlamak için biraz çalkalayalım. Doğal öksürük şurubu karışımımız hazır. Öğünlerden sonra 1 yemek kaşığı tüketilebilir.
]]>
Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/asiri-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Fri, 19 Oct 2018 18:21:06 +0000 Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir, birçok farklı hastalığın tetiklemesi sonrasında meydana gelen aşırı öksürük özellikle bir rahatsızlığın belirtisi olarak kabul edilir. Öncelikle bir hekime başvurulması gereken bir durum Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir, birçok farklı hastalığın tetiklemesi sonrasında meydana gelen aşırı öksürük özellikle bir rahatsızlığın belirtisi olarak kabul edilir. Öncelikle bir hekime başvurulması gereken bir durum olan aşırı öksürüğün neden kaynaklandığının öğrenilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle aşırı öksürüğün kronik bir duruma gelmesi halinde, altta yatan sebeplerin kesinlikle belirlenmesi gerekir. Öksürüğe sebep olarak gösterilen sigara tüketimi bırakılmalı ve sigara dumanı olan ortamlardan uzak durulmalıdır. Meydana gelme nedeni sinüzit, bronşit benzeri solunum yolları hastalıkları ise hekim tavsiyesi ile antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Böyle durumlarda hastaların bol bol sıvı tüketmeleri de tedaviye oldukça yardımcı olmaktadır. Aşırı öksürük nedeni ile kendini gösteren balgamın vücuttan atılması kişinin rahatlamasına oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca akciğer hastalıkları ve tüberküloz sebebiyle meydana gelen aşırı öksürüğün tedavi edilmesi bir hayli uzun süre almaktadır. Ancak öksürüğün altında özellikle tıbbi bir rahatsızlık yoksa evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel tedavi şekilleri uygulanabilir. 

Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir
Aşırı öksürük şayet başka bir hastalığın habercisi değilse, bazı zamanlar hekim tavsiyesi ile özel karışımlarla ve içeceklerle de geçebileceği gibi doğal bitkilerden de faydalanılarak giderilebilmektedir. Aşırı öksürük rahatsızlığına etkili olan bitkilerden bazıları şunlardır.

Meyan Kökü: Asırlardır öksürük tedavisinde başarıyla kullanılan meyan kökü bronş ve aşırı öksürük hastalıklarında da günümüzde baş vurulan şifalı ve doğal bir bitkidir. Özellikle balgam söktürücü etkiye sahip olan meyan kökü aşırı öksürük nedeni ile tahriş olan boğazı ferahlatarak hastayı rahatlatmaktadır. Aşırı öksürük yaşayan kişilerin 1 litre kadar suda 50 gram meyan kökü kaynatılarak gün içinde tüketilmesi aşırı öksürüğün hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Isırgan Otu: Taze sıkılmış üzüm suyu ve ısırgan otu tohumunun birlikte kaynatıldıktan sonra gün içerisinde bir yemek kaşığı kadar içilmesi balgamın sökülmesinin yanı sıra öksürüğün kesilmesine ve boğazın yumuşamasını sağlayacaktır.

Zencefil: Aşırı öksürük tedavisinde olumlu etkileri bünyesinde barındıran şifalı bitkilerden biri de zencefildir. Zencefilin bu şifalı etkisinden faydalanmak için 100 gram kadar zencefil, bir kilo bal ile karıştırılarak gün içerisinde 3 kez bir tatlı kaşığı tüketmek aşırı öksürüğü ortadan kaldırmaktadır. 

Sarımsak: içeriğinde yer alan A vitamini ve C vitamini sayesinde öksürük, ses kısıklığı, göğüs ağrısı ve soğuk algınlığı benzeri hastalıklara da iyi gelerek çözüm olmaktadır. 

Salep: Aşırı öksürüğe iyi gelmesinin yanı sıra öksürük nedeni ile tahriş olan boğazı ve göğsü yumuşatarak iyi gelmektedir.

Ayva: Aşırı öksürük rahatsızlığında ayva da oldukça etkilidir. 40-45 gram kadar ayva çiçeği 4 su bardağı suyun içine atılarak yumuşayıncaya kadar haşlanır. Elde edilen su ise gün içerisinde yemek aralarında birer su bardağı içilmesi halinde aşırı öksürüğe oldukça iyi gelecektir.
]]>
Öksürüğü Ne Keser https://www.oksuruk.gen.tr/oksurugu-ne-keser.html Sat, 20 Oct 2018 09:26:30 +0000 Öksürüğü ne keser, Öksürük tedavisinde öncelikle öksürük nedeninin bilinmesi için doktora gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doktor tedavisi dışında ise bitkisel ve doğal çözümlerden faydalanmak yerinde olur, Ay Öksürüğü ne keser, Öksürük tedavisinde öncelikle öksürük nedeninin bilinmesi için doktora gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doktor tedavisi dışında ise bitkisel ve doğal çözümlerden faydalanmak yerinde olur, Ayrıca, ılık nemli hava solumak, ılık sıvı almak öksürük damlası kullanmak öksürüğün geçmesine yardımcı olacaktır. Bu tedavilerin yanında, öksürük kesici bazı yiyeceklerin, bitkiler ve doğal karışımlar tüketilmesi hastanın öksürüğünü kesecektir. 

Öksürüğü ne keser 

Bal: Soğuk algınlığı ve öksürüğün tedavisinde sıkça kullanılmaktadır ve faydası görülmektedir.

Marul: Göğsü yumuşatıp öksürüğü keser.

Soğan: Bir adet büyük soğanı 2′ye bölün ve küçük boy bir bal kavanozuna koyup iyice karıştırın, 1 gün bekletin. Şurup haline geldiğinde soğuk algınlığı olan, öksüren kişiye sabah, akşam 2 tatlı kaşığı verin. Soğanın içerdiği yağlar öksürüğü kesecektir.

Antep fıstığı: Göğsü yumuşatıp ağrılarını dindirir, öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.

Kuru hurma: Kansere karşı korur, öksürüğü anında keser, bronşit, boğaz ağrısını ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Elma: Soğuk algınlığı iyi gelir öksürüğü keser.

İncir: Öksürük, bronşit ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Enerji verir. Cevizle karıştırılıp yenildiğinde öksürüğü keser.

Nane: Bronşit, grip ve soğuk algınlığına iyi gelir, öksürüğü keser.

Ihlamur: Ter ve balgamı atar. Kronik öksürüğü keser.

Yaban eriği: Ezilip şekerle karıştırılıp kaynatıldığında öksürüğü aniden keser.

Ebegümeci: Balgam söktürücü ve öksürüğe iyi gelir. Ayrıca bulantıları ve kusmaları da keser.

Ardıç: Taze meyveleri ezip sulu bir kıvama getirip tükettiğinizde öksürüğü keser.

Andız oto: Bu bitkinin kökünü iyice ezip balla birlikte karıştırıp tükettiğinizde öksürüğünüz kesilir ve balgamı sökülür.

Böğürtlen: Meyveleri filizlenmeden yapraklarını toplayıp gölgelik bir yerde bekletin. Bunun şurubunu yapıp tüketin. Kanı temizleyecek ve öksürüğü kesecektir.

Gelincik: Bu bitkinin çiçeklerinden şurup yapabilirsiniz. Sabah akşam 1 tatlı kaşığı alırsanız öksürüğünüzü kesecektir.

Kırmızı yaban mersini: Yapraklarından yapacağınız şurup öksürüğü kesecektir.

Papatya: Öksürük, soğuk algınlığı, sinüzit, ateş, bronşit, ağız ve cilt enflamasyonlarında kullanılmaktadır. Özellikle şiddetli öksürmeleri kısa süre içerisinde keser.

Meyan kökü: Bu bitkiden elde edilen şurup öksürüğe iyi gelmektedir.

Çuha çiçeği: Göğsü yumuşatır, balgam söküp at ve öksürüğü kısa sürede keser.

Fesleğen: Öksürüğü keser. Bunun yanında hazımsızlığı giderir. Baş dönmesini durdurur.

Çam filizi: Çam filizlerinin ucundaki yumru kısımlar su ile kaynatılıp, şeker eklenerek ılık olarak tüketilirse grip, soğuk algınlığı ve öksürüğü keser.

Öksürüğü kesen karışımlar

 • 2 su bardağı yeni sıkılmış turp suyu ile 2 tatlı kaşığı süzme bal karıştırılır. Bir şişeye konup, 10 saat bekletilir. Büyüklere, iki saate bir 2 tatlı kaşığı; küçüklere ise birer çay kaşığı verilir.Bu karışım öksürüğü kısa  sürede kesecektir
 • 3 su bardağı çiğ süte; 2 tane kuru incir doğranır. Kaynatıldıktan sonra, 30 dakika bekletilip, süzülür. Günde 3 kere, bir su bardağı sıcak bir şekilde içilir. Ve ardından öksürüğün şiddeti yavaşça dinip en son kaşıkta tamamen kesilecektir
 • 2 su bardağı şalgam suyuna; 1 yemek kaşığı süzme bal konur. 5-10 dakika kaynatıldıktan sonra hemen içilir. Öksürük saatler içinde kesilecektir
 • 3 su bardağı çiğ süte; ince kıyılmış 4 diş sarımsak konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna; 2 tatlı kaşığı bal ilave edilip, iyice karıştırılır. Günde 4 kere, bir çay bardağı içilir. İlk bardaktan itibaren öksürüğü dindirip keser.
 • 5 bardak suya, 2 çay kaşığı nane, 2 kahve kaşığı kekik, 4]]> Balgamlı Kuru Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/balgamli-kuru-oksuruk.html Sat, 20 Oct 2018 15:36:58 +0000 Balgamlı Kuru Öksürük: rahatsızlığı sürekli tekrarlayan ve genellikle kış mevsiminde, soğuk havalarda görülür. Balgamlı kuru öksürük hastada hırıltılı nefes sesine sebep olur. Balgamlı kuru öksürüğün  oluşm Balgamlı Kuru Öksürük: rahatsızlığı sürekli tekrarlayan ve genellikle kış mevsiminde, soğuk havalarda görülür. Balgamlı kuru öksürük hastada hırıltılı nefes sesine sebep olur. Balgamlı kuru öksürüğün  oluşmasının üç nedeni vardır. En başta genizde meydana gelen akıntıdır. Bu akıntı ve kuru öksürük sinüzit rahatsızlığından kaynaklanır. İkinci nedense oluşan akıntıya karşı akciğerlerin yüksek derecede cevap vermesidir. Bu olay alerjik durumlar da bronşun aşırı duyarlı olmasıdır. Buda neden balgamlı kuru öksürüğe neden olur. Üçüncü neden ise reflü öksürük adındaki rahatsızlıktır. Balgamlı kuru öksürükte hasta nefes almada güçlük çeker ve balgam çıkarır. Balgamlı kuru öksürük bazen de zatürre,  astım, bronşit ve müzmin sinüzit gibi hastalıların habercisi olur. Balgamlı kuru öksürüğün türü teşhis edilmeli ve tedavisi aksatmamalıdır. Kapalı ortamda sigara içilen dumanları balgamlı kuru öksürük oluşmasına sebep olur.

  Balgamlı Kuru Öksürük Nasıl Önlenir: Balgamlı kuru öksürüğe geniz akıntısı neden olduysa burun deliklerinde tıkanıklık meydana gelir. Burundaki tıkanıklığı açarak balgamlı kuru öksürüğü önleyebilirsiniz. Buna ilaveten grip ve soğuk algınlığı ilaçları da kullanabilirsiniz. Balgamlı kuru öksürüğe sebep olan alerjik bir etki ise o zaman alerji ilaçları kullanabilirsiniz. Balgamlı kuru öksürük kullanılan bir ilaca karşı oluşuyorsa ilaç değiştirilmelidir. Balgamlı kuru öksürük reflü rahatsızlığından oluşursa uygun tedavi uygulayarak önleyebilirsiniz. Sigara tüketiminize dikkat etmeniz de balgamlı kuru öksürüğü önleyebilirsiniz. Sigara içilen kapalı mekanlardan uzak durmakta balgamlı kuru öksürük rahatsızlığın önlemenize yardımcı olur.

  Balgamlı Kuru Öksürük Tedavisi: Balgamlı kuru öksürük tedavisinde önce geniz akıntısını önlemek için ilaç kullanılır. Geniz akıntısını önleyen ilaçlar çoğunlukla hap şeklindedir. Sprey şeklinde olanları da vardır. Alerji durumundan ortaya çıkmışsa alerji önleyici sprey kullanabilirsiniz. Balgamlı kuru öksürükte viral enfeksiyon tespit edilmişse, antiviral tedavi uygulanır. Bakteriyel enfeksiyon sebep olmuşsa antibiyotik tedavisi uygulanır.

  ]]>
  Aşırı Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/asiri-oksuruk.html Sun, 21 Oct 2018 03:00:11 +0000 Aşırı öksürük, insanlarda birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek olan bu rahatsızlık nedenlerinin bu şekilde fazla olmasına bağlı olarak tek bir nedene ba Aşırı öksürük, insanlarda birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek olan bu rahatsızlık nedenlerinin bu şekilde fazla olmasına bağlı olarak tek bir nedene bağlanamamaktadır. Öyle ki bu durum için doktorlar bile bazı muayene ve testleri yapmadan hastalarına teşhis koyamaz. Aşırı öksürük aslında her ne kadar hastalıklar nedeniyle ortaya çıksada aslında bu durum en çok sigara içen insanlarda ortaya çıkmaktadır. En azından sigara içen insanlarda çok daha fazla görülen bu durum her ne kadar ciddiye alınmasa bile belli bir süre sonra ölümcül hastalıkları ortaya çıkaracak derecede ciddi sorunlara neden olabilir. Akciğer üzerinde ve içerisinde direk olarak birçok bronş bulunmaktadır. Bu bronşlarda meydana gelen en küçük problemler bile insanlarda aşırı öksürük problemine neden olabilmektedir. Özellikle öksürük sorununun sürekli bir hal alması, çok daha önemli bir sorundan kaynaklandığının göstergesi olabilmektedir. Öksürük aynı zamanda beraberinde balgam ve ciğer belirtileri meydana getirebileceği için birçok zaman kişinin yerinde duramamasına hatta uyuyamamasına neden olacaktır. Eğer sizlerde de aşırı öksürük problemi bu derece rahatsız edici hallere ulaşmışsa kesinlikle zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmelisiniz. Özellikle öksürükle birlikte meydana gelen balgam içerisinde kan görülmesi durumunda acil tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz. 

  Aşırı öksürük bazen insanlarda krizlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ortaya çıkan krizler ise direk olarak öksürük krizleri olarak ele alınmaktadır. Aşırı öksürük nedeniyle krize giren insanlar genellikle kuru öksürük probleminden şikayetçidir. Fakat bilinmelidir ki meydana gelen öksürükler ne kadar kuru olursa o kadar çok daha fazla zarar gösterir. Bu krizler aynı zamanda kişilerde baş ağrısı, göğüs yanması, baş dönmesi ve hatta bayılma problemlerine de neden olabilmektedir.

  Aşırı öksürük nedenleri nelerdir
  •  Bazen insanlarda meydana gelen alerjik problemler direk olarak aşırı öksürük sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle alerjik astım problemi yaşayan insanlarda bu durum direk olarak aşırı öksürüğe neden olur.
  • İnsanlarda meydana gelen akciğer tüberkülozu, kronik akciğer hastalıkları ve koah adı verilen birçok hastalık direk olarak aşırı öksürük problemine neden oluyor. 
  • Nefes borusuna kaçan en küçük cisimler ve hatta tozlar bile uzun süreli aşırı öksürük problemine neden olabilmektedir. Bu durum bazen tozlu ortamlarda yaşayan insanlarda çok karşılaşılır. 
  • Sigara içen insanlarda bazen dumanın yutulması durumunda ya da akciğer bronşlarına zarar vermesi durumunda şiddetli öksürük problemine neden olabilmektedir. Özellikle sigaraya yeni başlayan insanlarda bu durum çok görülmektedir.
  • Solunu yolu hastalıkları ve özellikle soğuk algınlığı durumunda aşırı öksürük problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle boğazda daha fazla tahriş olmaya neden olarak insanlarda daha ciddi problemlere neden olacaktır .
  ]]>
  Bebeklerde Geniz Akıntısı Ve Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-geniz-akintisi-ve-oksuruk.html Sun, 21 Oct 2018 06:44:21 +0000 Bebeklerde Geniz Akıntısı ve öksürük, bebeklerdeki geniz akıntısı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonundan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Bebeklerde ki bu geniz akıntısı ve balgamda öksürüğe neden olur. Oluşan Bebeklerde Geniz Akıntısı ve öksürük, bebeklerdeki geniz akıntısı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonundan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Bebeklerde ki bu geniz akıntısı ve balgamda öksürüğe neden olur. Oluşan bu öksürükte boğazda tahrişe yol açarak ara ara boğazda kanamalara da yol açar. Ayrıca bebeklerdeki geniz akıntısı burun ve sinüslerden boğaza doğru inen akıntı şekilde oluşur. Burun yapısı gereği içinde bulunan bazı çeşitli bezler yardımı ile belirli bir miktar mukus üretir. Genizde ki bu akıntıda vücudun savunma mekanizması sayılır. Genizde ki bu mukusların en önemli görevi ise burun zarını temizlemek, nemlendirmek ve buruna gelen yabancı maddelere karşı koruma sağlamaktır. Ancak bu mukuslar fazla üretilip biriktiği zamanda geniz akıntısına sebep olur. 

  Bebeklerdeki geniz akıntısı ve öksürük nedenleri

  Bu nedenle de genellikle sinüs iltihabı yani, grip, soğuk algınlığı gibi nedenlerden kaynaklanır. Alerji ve astım hastalığı da bebeklerdeki geniz akıntısına sebep olur. Örneğin toz, polen, hayvan tüyü, saman nezlesi ve bazı çiçeklerde alerjiye ve geniz akıntısına sebep olur. Ayrıca bebekleri sürekli sırt üstü yatırmak, kuru hava, parfüm ve sigara dumanı da geniz akıntısı sebeplerindendir.

  Bebeklerdeki geniz akıntısı ve öksürük belirtileri

  Bu belirtilerde inatçı öksürük, nefes alıp vermede zorluk, kulak ağrısı,  kusma, nefes darlığı, huysuzluk, burun tıkanıklığı, sinirlilik, ses kısıklığı, halsizlik, kırgınlık, hırıltılı ses ve yutkunmada zorlukta bebeklerdeki geniz akıntısı öksürük belirtilerindendir. 

  Bebeklerdeki geniz akıntısı ve öksürük tedavisi

  Bebeklerde geniz akıntısı ve öksürük varsa öncelikle uzman bir çocuk doktoruna muayene ettirilmeli ve doktorunuzun uygun gördüğü ilaçlar dozunda ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu tedavide genellikle  bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar ve vitaminler verilir. Bu tedaviyle birlikte sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, bebek ve çocukların hijyeni için ellerini sık sık yıkamalı, uykularını yeterince almaları ve dinlenmeleri sağlanmalı, bebeklerin bulunduğu ortam iyi havalandırılması ve odasının nemlendirilmesi gerekir. Özellikle enfeksiyon varsa öncelikle bu enfeksiyonun tedavisi yapılmalıdır. Ayrıca doktorunuzun vereceği burun damlası ve spreylerin de düzenli kullanılması gerekir.

  ]]>
  Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/cocuklarda-oksuruk-ne-iyi-gelir.html Sun, 21 Oct 2018 18:29:48 +0000 Çocuklarda öksürük ne iyi gelir;  Özellikle kış aylarında çocukları yaygın olarak görülen bir durumdur. Çocuklarda öksürük bir hastalık belirtisi olabileceği gibi, solunum yollarında ya da boğazda tahriş edici bir madd Çocuklarda öksürük ne iyi gelir;  Özellikle kış aylarında çocukları yaygın olarak görülen bir durumdur. Çocuklarda öksürük bir hastalık belirtisi olabileceği gibi, solunum yollarında ya da boğazda tahriş edici bir maddeye karşı tepki de olabilmektedir. Kuru gıcıklı öksürük, pek ciddi bir sorun değildir. Öksürük, solunum yollarındaki veya akciğer enfeksiyonlarındaki balgamın sökülmesini sağlar. Nefes alırken ses gelmesi, yutkunmada güçlük, burun tıkanıklığı, huzursuzluk, ateş, nefes almada güçlük gibi durumlar genellikle öksürüğe eşlik etmektedir. Çocuğun çevresinde sigara içiliyorsa çocuğun solunum yollarını tahriş eder ve kuru öksürüğe neden olur. Bunların yanında kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe yol açar.

  Çocukların öksürüklerinde neler yapılmalıdır:
  • Çocuktaki öksürük eğer balgamlı öksürük ise, kesinlikle öksürük şurubu kullanmayın. Böyle bir durumda öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle birlikte balgamın atılması çok önemlidir. Öksürük sırasında çocuğu yüzükoyun olarak dizinize yatırın ve sırtına hafif bir şekilde vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun.
  • Gece öksüren çocuğun yastığının altına destek koyarak dik yatmasını sağlayın. Sümüğün boğazdan aşağıya doğru kayarak tahrişe yol açmasını önlemiş olursunuz. Yüzükoyun ve yan yatırmakta işe yarar.
  • Öksürüğü olan çocuğun odasını devamlı nemli tutun. Camı hafif aralık bırakarak odanın havasının kurumasını engelleyin. Yanında çaydanlıkta su da kaynatabilirsiniz.
  • Yatmadan önce çocuğa boğazını yumuşatmak için ılık içecekler verebilirsiniz.
  Çocuklarda öksürük ne iyi gelir:

  Karışık çay: Bir kabın içerisine 1 tane elmanın kabuğunu soymadan çekirdekleriyle birlikte dilimleyin, içerisine bir tutam ıhlamur, 1-2 tane karanfil, 1 tarçın kabuğu ve 1 dilim limon ilave ederek kaynatın. Ilık olarak bal ile tatlandırarak çocuğunuza içirebilirsiniz.

  Pekmez ve karanfil: İki tatlı kaşığı dut pekmezinin içine biraz karabiber ilave edip, çocuğunuza günde 1 kaşık verin. 

  Karışık çay: Hatmi çiçeği, okaliptüs, nane, ıhlamur, meyan kökü, dal tarçın, kekik, ada çayı, elma kabuğu hepsini karıştırarak demleme usulü çay yapın ve için.

  Ihlamur ve ayva yaprağı: Ayva yaprağı ve ıhlamur birlikte kaynatın, çay gibi için.

  Bal: Öksürüğü doğal şekilde bastırmaktadır. Ancak çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır. 2-5 yaş arası çocuklara yarım talı kaşığı, 12 yaşından büyük ise, 2 tatlı kaşığı verilmesi uygundur. 1 yaşından küçük çocuklara kesinlikle verilmemelidir.

  Limon suyu: Bir fincan sıcak suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı bal ve  1 tatlı kaşığı taze limon suyu ekleyin. Öksüren çocuğa günde 2-3 defa içirin.

  Elma sirkesi: 1 su bardağı suya, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edin, iyice karıştırarak çocuğunuza içirin.

  Soğan suyu: 1 tatlı kaşığı soğan suyuna yarım tatlı kaşığı bal ilave edin. Bu şekilde 3-4 saat bekletin ve sonra da çocuğunuza içirin.

  Anason tohumu: 1 çorba kaşığı dövülmüş anason tohumunu, yarım kupa kaynamış suya ilave edin. Yarım saat demlemeye bırakın ve sonra elekten geçirin. Daha sonra miktarı azalana kadar  ağır ağır kaynatın. Sonrasında 2 fincan bal ilave  edin. Bu karışımı cam kavanoza koyarak, buzdolabında bekletin. Bu şekilde 2 ay kadar bekletin. Çocuğunuza yarım tatlı kaşığı yedirin.
  ]]>
  Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-oksuruk-nasil-gecer.html Mon, 22 Oct 2018 03:15:23 +0000 Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer: Öksürük bebek  hastalıklarında en yaygın görülen belirtilerden biridir. Anneler ve babalar çoğu zaman bebeklerinin şiddetli öksürük sesinden aşırı derecede endişe duyarlar. Ama bebeklerde Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer: Öksürük bebek  hastalıklarında en yaygın görülen belirtilerden biridir. Anneler ve babalar çoğu zaman bebeklerinin şiddetli öksürük sesinden aşırı derecede endişe duyarlar. Ama bebeklerde öksürük, genelde ciddi bir sağlık probleminin habercisi değildir. Öksürük vücudun boğaz ve göğüs kısmındaki hava yollarını temizlemek ve korumak için gösterdiği sağlıklı ve çok önemli bir anatomik tepkidir. 

  Bebeklerde Farklı Öksürük Sesleri,

  Öksürük seslerinin farklı olmasının sebebi ise genellikle enfeksiyonun yeri öksürüğün sesini belirler. Bebek 3 aydan küçük ise, ateşi 38.3 dereceden büyükse, soluk alması normalden daha hızlı ve zorlu ise veya beslenmesi zayıfsa, bebeğiniz 3 aylık yada daha büyük ise, 48 saatten uzun süren 38.3 derece üzerinde ateşi varsa acilen doktora gidilmelidir. Ateş çok yüksek değilse ve kısa sürüyor ise veya bebek gerçekten hasta gibi görünmüyor ise normalde solunum enfeksiyonları ile alakalıdır ve endişeye gerek yoktur. 

  Bebeklerde Reçetesiz Öksürük İlaçları,

  Reçetesiz olarak ilaç kullanmayın öksürüklerin çoğuna antibiyotiklere cevap vermeyen virüs enfeksiyonları sebep olur. Bu sebeple öksürük tedavisi için antibiyotikler doktor tarafından tavsiye edilmez. Şayet öksürüğün sebebi virüs ise belli bir süre sonra öksürük kendiliğinden kaybolur.  Virüs nedeni ile oluşan öksürükler genelde kış aylarında soğukların sık olduğu zamanlarda daha yaygın olarak görülür. Bebeklerde antibiyotik tavsiye edilmez. Çünkü ciddi ve hayati tehlikeye sebep olabilecek yan etkileri görülebilir. Bunun yanı sıra bu tür ilaçların bebeklerde etkili olduğuna dair çok az bilimsel kanıt vardır. Bu nedenle doktorunuzun bebeğiniz için reçete ettiği ilaçlar hariç hiçbir ilaç verilmemelidir. Birçok öksürük zaman içerisinde kendiliğinden geçer fakat bebeğinizin öksürüğü düzelene kadar aşağıdakiler bebeğinizin daha rahat etmesini sağlayabilir. Hava ve solunum yollarını daha çok nemli tutmak için bebeğinize daha fazla sıvı verin. Klima yardımıyla veya diğer buharlaştırıcı metotlarla odanızın daha nemli olmasını sağlayın. Banyoda sıcak suyu açarak bebeğinizle birlikte bir süre oturun. Bu durum banyonuzun havasının nemlenmesini sağlayacağı için öksürüğün kırılmasına ve azalmasına sebep olacaktır. Bunu özellikle yatmadan önce uygulamak gerekir. Beşiğin veya yatağın seviyesini yükseltin ama bebeğinizi bir yastığa veya çok yumuşak bir yatak üzerine yatırmayın. Çünkü bu durum ani bebek ölümü sendromu riskini artırmaktadır. Bebekleri öksürükten ve üşütmeden korumanın yolları bebeklik döneminde bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için ya da gelişmekte olduğundan ötürü yapacağınız hiçbir şey çocuğunuzu öksürükten ve soğuktan tam olarak korumaz. Ama yapacağınız bazı şeyler bu öksürüklerin ve soğuk algınlığının sıklığını azaltama olasılığı olarak bilinir. Bu önlemlerin bazıları şunlardır. Çocuğunuzu hasta olan kişilerden, aile bireyleri ve bebek bakıcınızdan da dahil tüm hasta insanlardan uzak tutarak korumak iyi olur. 
  ]]>
  Allerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/allerjik-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Mon, 22 Oct 2018 12:37:24 +0000 Alerjik öksürüğe ne iyi gelir: alerjilere bağlı olarak gelişen sürekli öksürüklere alerjik öksürükler denir. Alerji doktoru tarafından alerji tanısı koymak ve onu tedavi etmek genelde öksürüğü çözer. Hasta bu şekilde d Alerjik öksürüğe ne iyi gelir: alerjilere bağlı olarak gelişen sürekli öksürüklere alerjik öksürükler denir. Alerji doktoru tarafından alerji tanısı koymak ve onu tedavi etmek genelde öksürüğü çözer. Hasta bu şekilde daha rahat hisseder.Alerjik öksürükler solunum yollarındaki tahriş nedeniyle meydana gelmektedir. Alerjen nefes yoluyla alındığında, öksürük bu alerjenleri uzaklaştırmak amacıyla doğal bir refleks sonucu oluşur. Solunum yollarını temizlemek ve açık tutmak için öksürük gereklidir. Bazı kişilerde bahar alerjisi gibi nedenlerle burun arkası sızıntısı oluşur. Böyle durumlarda da öksürüğü tetiklemektedir.

  Kronik öksürük tıbbi bir sorunun habercisidir. Alerjiler, astım veya solunum sistemindeki başka bir bozukluk sonucu nedeniyle de meydana gelmiş olabilir. Bunların yanında reflü gibi başka bir sorunda kronik öksürüğün arkasında yatan bir sebep olabilir. Alerjik öksürük değişik şekillerde gözlemlenebilir. Bunlar; derin öksürük, boğaz temizleme, kuru veya balgamlı öksürüktür. Bazen öksürük ile beraber hırıltıda görülebilir.

  Alerjik öksürüğe iyi gelecek yöntemler:
  • Su ve meyve suları boğazdaki mukusu azalmasını sağlayacaktır. Bol bol sıvı tüketmek alerji öksürüğüne fayda sağlayacaktır.
  • Öksürük kontrolden çıkmaya başladığında biraz limon suyu ile balı karıştırarak tüketin. 
  • Sıcak bir duş alarak buharlı havayı soluyun. Bulunduğunuz odada hava nemlendirici kullanın. Bu şekilde boğazdaki mukuslar gevşeyecek ve alerjik öksürüğe iyi gelecektir.
  • Boğazda öksürükten dolayı yara oluşumunu engellemek için ıhlamur gibi bitki çayları tüketebilirsiniz.
  • Yattığınız yastığın altına destek koyarak başınızı daha dik bir konuma getirebilirsiniz. Bu şekilde gece öksürüğünüz azalacaktır.
  • Hayvan kepeği, polen, sigara, toz ve küften gibi alerjenlerden uzak durmalısınız. 
  ]]>
  Sinecod Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.gen.tr/sinecod-oksuruk-surubu.html Mon, 22 Oct 2018 14:05:08 +0000 Sinecod Öksürük Şurubu; Sinecod öksürük şurubu, yedi buçuk miligram butamirat sitrat içerir. Sinecod öksürük şurubu renksiz ve berrak bir çözeltidir. Sinecod öksürük şurubunun böbrek veya karaciğer yetmezliği ola Sinecod Öksürük Şurubu; Sinecod öksürük şurubu, yedi buçuk miligram butamirat sitrat içerir. Sinecod öksürük şurubu renksiz ve berrak bir çözeltidir. Sinecod öksürük şurubunun böbrek veya karaciğer yetmezliği olan kişilerde kullanımına dair araştırma yapılmamıştır. Üç yaşın altındaki çocuklarda da kullanımına dair herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Sinecod öksürük şurubunun yaşlılar için kullanımına yönelik herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Sinecod şurup altı yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılması için üretilmiş bir ilaçtır. Sinecod öksürük şurubunun vücuttan atılımı böbrekler yoluyla olmaktadır. Sinecod  öksürük şurubu yirmi beş santigrat derecenin altında oda sıcaklığında saklanmalıdır.


  Sinecod Öksürük Şurubunun Endikasyonları;

  •  Akut öksürük, 
  • Cerrahi girişimler, bronkoskopi öncesi ve sonrasında öksürüğün kesilmesi için kullanılmaktadır. 
  Sinecod Öksürük Şurubunun Kullanım Şekli;

  Sinecod öksürük şurubu üç, altı yaş arası çocuklar ve altı, on iki yaş arasındaki çocuklarda günde üç defa on mililitre olarak verilmelidir. Sinecod öksürük şurubu yetişkinlerde günde dört defa on beş mililitre olarak verilebilir. Sinecod öksürük şurubu oral yolla kullanılmalıdır.

  Sinecod Öksürük Şurubunun Kontrendikasyonları;

  Sinecod öksürük şurubunun etken maddesine (butamirat sitrat) ve içinde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birisine karşı allerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında sinecod öksürük şurubu kullanmaktan kaçınılmalıdır. Emzirme döneminde anne sütüyle atılıp atılmadığı bilinmediği için çocuk ve anne açısından değerlendirme tam olarak yapıldıktan sonra kullanımına doktor tarafından  karar verilmelidir. Balgam söktürücü özelliği olan ilaçlar kullanılıyorsa sinecod öksürük şurubu  kullanılmamalıdır. Sinecod öksürük şurubuna rağmen öksürük yedi günden uzun sürerse tekrardan doktora başvurulmalıdır. Sorbitol içermektedir. Sorbitolden dolayı şekerlere karşı toleransı olan kişiler sinecod öksürük şurubu kullanmamalıdır. İleri derecede solunum yetmezliği olan kişiler sinecod öksürük şurubu kullanmamalıdır. Sinecod öksürük şurubu uyku vermesi nedeniyle aşırı şekilde aktivite gerektiren durumlarda kullanılmaması gerekmektedir. Altı yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.

  Sinecod Öksürük Şurubunun Yan Etkileri; 

  Uyku hali, bulantı, ürtiker, ishal, karın ağrısı, Nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlikler gibi yan etkiler görülebilmektedir. Sağlıklı günler.
  ]]>
  Gece Öksürük Nöbeti https://www.oksuruk.gen.tr/gece-oksuruk-nobeti.html Tue, 23 Oct 2018 13:35:00 +0000 Gece Öksürük Nöbeti, Gün içerisinde iş ve çalışmalarınız neticesinde çok fazla yorulmanız söz konusu olabilir. Gece yatağa girdiğiniz zaman ise bu durum kendisini aşırı yorgunluk ve halsizlik şeklinde göstermesi sö Gece Öksürük Nöbeti, Gün içerisinde iş ve çalışmalarınız neticesinde çok fazla yorulmanız söz konusu olabilir. Gece yatağa girdiğiniz zaman ise bu durum kendisini aşırı yorgunluk ve halsizlik şeklinde göstermesi söz konusu olabilir. Ancak bazı durumlarda ister istemez öksürme ya da nefes darlığı gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum aşırı yorgunluktan ötürü meydana gelebilir. Ancak bu durumun sürekli olarak kendisini tekrar etmesi hali ise gece öksürük nöbeti sorunun yaşanmasına neden olabilir.

  Kişi sürekli olarak sanki boğazınıza düğümlenen bir gıcık varmış gibi hissedebilir. Bu sorundan ötürü de uyku problemi yaşaması söz konusudur. Aynı zamanda bu durum yatağınızı paylaştığınız eşiniz için de çekilmez bir hal alabilir. Gece öksürük nöbetlerinin belirtilerine karşı önlem alındığın ancak rahat bir uyku uyulması söz konusu olur. 

  Gece Öksürük Nöbeti Nedenleri

  Gece yaşanan öksürük nöbetlerinin başında sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların sebep olduğunu söylemek mümkündür. Bu maddelerin aşırı derecede tüketilmesi kişinin sağlığın olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Bu yüzden de hasta gece öksürük nöbeti yaşaması söz konusudur. Bunun ile birlikte kişinin soğuk algınlığı ile grip gibi akciğerlerini ve boğazını tahriş eden bir soruna yakalanması da gece öksürüklerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu tür sorunlar hastaya zor anlar yaşatacağından en kısa zaman içinde önlem almak gereklidir. Aksi takdirde gece yaşanan öksürük nöbetlerinin dinmesi söz konusu olmayabilir. Bunun ile birlikte bir takım boğaz sorunlarının da beraberinde kendisini göstermesi söz konusu olabilir.

  Gece öksürük nöbeti bilinen diğer yaygın belirtileri 

  • Astım
  • Sinüzit
  • Reflü
  • Demir Eksikliği
  • Bazı İlaçlar

  Gece Öksürük Nöbeti Tedavisi

  Gece öksürük nöbeti yaşanmasına karşı bir takım önlemlerin alınması halinde yavaş yavaş bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise kişinin yatmadan önce solunum yollarını rahatlatması ve yumuşatmasıdır. Ancak bunu sağladığı müddetçe aşırı duyarlı ve hassas olan solunum sistemi organlarının öksürüğe yakalanmasını engellemek mümkün olacaktır.

  Gece yaşanan öksürük nöbetlerine karşı alınacak önlemlerin başında içerisine bal konulmuş bitki çaylarının tüketilmesidir. Özellikle de balın boğaz sorunlarına karşı yumuşatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bol bol bal tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Bununla birlikte buhar tedavisi de işe yarayabilir. Kişi yatağa girmeden önce sıcak bir duş alması halinde bu soruna geçici bir süreliğine de olsa çözüm bulması mümkündür. Son olarak da kişinin kullanmış olduğu ilaçlara dikkat etmesi halinde gece öksürük nöbeti sorununa karşı önlem almış olacaktır. Tüm bu önlemlere rağmen hala sorun yaşaması halinde mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

  ]]>
  Öksürük İçin Turp https://www.oksuruk.gen.tr/oksuruk-icin-turp.html Tue, 23 Oct 2018 19:26:08 +0000 Öksürük için turp; kronikleşmiş veya üşütmeden dolayı ortaya çıkan kuru öksürük için en etkili yöntemlerden biri turp kürüdür. Bu kür sayesinde ömür boyu bir daha böyle bir problemle karşılaşılmayacağına dair Öksürük için turp; kronikleşmiş veya üşütmeden dolayı ortaya çıkan kuru öksürük için en etkili yöntemlerden biri turp kürüdür. Bu kür sayesinde ömür boyu bir daha böyle bir problemle karşılaşılmayacağına dair uzmanlar dikkat çekmektedir.

  Turp, turpun içerdiği zengin miktardaki lifler özellikle sindirim sistemine çok büyük fayda sağlamaktadır. Kan hücrelerinin sağlığını koruyan demir aynı zamanda beynin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yürütmesine yardımcı olmaktadır.

  Turp şiddetli öksürüklere karşı inanılmaz fayda sağlayan bir besin kaynağıdır. Özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük vakalarında turp suyu bal ile karıştırıldığında kısa zamanda sonuçlar alınmaktadır. Öksürük için turp kürünü iki yaşından büyük olan herkes kullanabilmektedir. Öksürük problemini ortadan kaldıracak olan turp kürü tarifi aşağıdaki gibidir;

  Öksürük için turp kürü malzemeleri;
  • 1 adet siyah turp
  • 2 yemek kaşığı saf çiçek balı
  Öksürük için turp kürü hazırlanışı; bir adet siyah turpun kabuklarını soyulmadan içi bir miktar bir bıçak yardımı ile oyun. İçi çıkarılan siyah turpun içerisine saf çiçek balı ilave edin. Siyah turpu oyarken kesmiş olduğunuz ön kısmını kullanarak siyah turpun üstünü kapatın. Daha sonra bir bardağın içine siyah turbu yerleştirin. 8-10 saat sonra balın etkisiyle turpun suyu dışarıya doğru koyduğumuz bardağın içine akmaktadır. Bal ve turp özünün iyice karışması için bir gece bu şekilde bekletin. Bal turpun dibini delerek bu suyun içine akacaktır. Bir gün bekletilen turp suyun içine aktıktan sonra bu su içilebilir. Tatlandırmak için içerisine zencefil koyabilirsiniz. Sabah, öğle ve akşam birer tatlı kaşığı çocuklarınıza içirebilirsiniz. Yaklaşık 12 saatte bir içine yine bir miktar bal ekleminizde fayda vardır. 3-4 gün sonra öksürük geçmez ise yenisini hazırlayabilirsiniz. Fakat genellikle öksürük için turp 2-3 günde öksürüğü geçirmektedir.

  Turp çok güçlü bir antioksidan olması nedeniyle çok geniş bir yelpazede sağlığa hizmet etmeye yardımcı olmaktadır. Virüs ve bakteriler sayısız hastalıklara sebep olan hastalıkların başlıca nedenleri arasındadır. Güçlü bir antioksidan olma özelliği sayesinde turp birçok hastalıktan vücudu korumaktadır.

  ]]>
  Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Tue, 23 Oct 2018 20:46:11 +0000 Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, bebekler hassas yapısıyla, bağışıklık sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olması nedeniyle sıkça hastalanabilir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, bebekler hassas yapısıyla, bağışıklık sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olması nedeniyle sıkça hastalanabilir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarda öksürük sorunu yaşayabilirler. Bu nedenle öksürük tek başına bir hastalıktan olarak kabul edilmemelidir. Bu başka bir sağlık sorununun belirtisi olarak görülmelidir. Geniz akıntısı, grip gibi rahatsızlıklardan dolayı oluşan öksürük yanında bebeklerde ciddi akciğer enfeksiyonları sonucunda da öksürük olabilir. Öncelikle öksürük nedeni tespit edilmelidir. Bebeğin bir doktora götürülmesi ve muayene edilmesi gerekir. Bunun dışında öksürük nedeni belirlendikten sonra bebeğinizin öksürüğünün hafiflemesi için evde bazı önlemler alınabilir.

  Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, hangi önlemler alınmalı

  Öncelikle bebeğiniz öksürüyorsa, gelişigüzel bilinçsizce ona ilaç vererek tedavi etme yolunu tercih etmemelisiniz. Öksürük için kullanılacak her türlü ilaç doktor tavsiyesiyle bebeğinize verilebilir. Normalde öksürük bir hastalık değildir. Çeşitli sebepler nedeniyle vücudun solunum yollarının temizlenmesi amacıyla verdiği bir tepkidir. Bebeğinize doktorun verdiği ilaçlarda aslında öksürüğü kesmek için değil, öksürüğe neden olan etkenin tedavi edilmesi içindir. Bebeklerde öksürüğe iyi gelen ilaçların bir kısmı balgam söktürür, bir kısmı da öksürük reseptörlerini baskılar. Eğer öksürük ilaçları bilinçsizce kullanılırsa, bebeğinizdeki enfeksiyonun gidişatını kötüleştirebilir, aynı zamanda solunum sorunlarına yol açabilir.

  6 aydan daha küçük olan bebeklerde henüz diyafram ve solunum kasları tam olarak gelişmediğinden, bu dönemdeki öksürük ciddi sorunlara yol açabilir. Balgamı da çıkaramadıkları için yutmak zorunda kalırlar. Bunun sonucunda iştahsızlık, bulantı ve kusma sorunları da yaşanır. Bebeğinize öksürüğe iyi gelecek diye doktora danışmadan öksürük şurubu verdiğinizde ise, balgam kusabilirler. Öksürük çoğunlukla viral bir enfeksiyon sonucu geliştiğinden, bu rahatsızlıkta antibiyotik kullanımı da faydasızdır. Bu nedenle bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, neler yapılmalı bu konularda doktorunuza danışmalısınız. Bunun dışında aşağıdaki önlemleri alarak bebeğinizin rahat etmesine yardımcı olmalısınız.
  • Bebeğiniz öksürüyorsa ona daha fazla su vermeye çalışmalısınız. Suyu içtikleri zaman daha kolay balgam çıkararak rahatlayacaklardır.
  • Bebeğinizin bulunduğu ortamın havasını nemlendirmelisiniz. Kışın evlerin içindeki hava genellikle kurur. Bu yüzden kalorifer petekleri üzerine kapla su koymak bir önlem olabilir. Ayrıca sıkça bebeğinizin odasını havalandırmayı ihmal etmeyin.
  • Bebeğinizde alerjik bir yapı varsa, özellikle yün eşya ve giysilerden uzak tutulmalıdır. Evde evcil hayvan besliyorsanız, bu süreçte evde bulundurmamaya çalışın.
  • Balgamın yumuşatılması için, doktoruna danışarak bebeğinize ıhlamur verebilirsiniz. Ancak hiç bir bitkisel öneriyi danışmadan bebeğinizde uygulamayın.
  • Geceleri uyuduğu zaman yastığını biraz yükseltirseniz, bebeğiniz daha rahat eder.
  • Öksürükle birlikte burun tıkanıklığı sorunu oluyorsa, ılık tuzlu suyla burnunu temizlemeyi ihmal etmeyin.
  • Bebeğiniz öksürüyorsa, kesinlikle bulunduğu yerde sigara içmemeli, kimsenin içmesine izin vermemelisiniz.
  Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, bunun neler yapabilirsiniz, bunlar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Bebeğinizin öksürüğüne iyi gelecek diye her duyduğunuz bitkisel öneriyi de uygulamamalısınız. Bebeğinizi doktora götürmeli ve önerilerine göre hareket etmelisiniz.
  ]]>
  Geniz Akıntısı Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/geniz-akintisi-oksuruk.html Wed, 24 Oct 2018 03:14:36 +0000 Geniz akıntısı öksürük, sinüsler ve burun vücudu bakteri ve virüslerden korumak için mukus üretirler. Mukus üretimi gribal enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığında en üst seviyeye çıkmaktadır. Eğer mukus burun ile dı Geniz akıntısı öksürük, sinüsler ve burun vücudu bakteri ve virüslerden korumak için mukus üretirler. Mukus üretimi gribal enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığında en üst seviyeye çıkmaktadır. Eğer mukus burun ile dışarıya atılırsa sümük adı verilmektedir. Sinüslerdeki veya burun içindeki mukusun içeri yani boğaza doğru akmasına geniz akıntısı denilmektedir.

  Eğer vücut bazı bakteri ve virüsler nedeni ile ürettiği bu mukus sıvısını dışarı atamazsa içeri doğru akmaya başlar ve bu akıntı özellikle geceleri gıcık şeklinde insanları uykusundan uyandıracak şekilde şiddetli olarak geniz akıntısı öksürüğe dönüştürebilir. Özellikle yatarken ortaya çıkmasının sebebi ise, yatar vaziyette iken daha fazla mukusun içeri akmasıdır. Yine aynı şekilde sinüzit rahatsızlığı olanlarda sürekli geniz akıntısı yaşayan hastalardır. Sinüzit hastaları gecenin yanı sıra gündüzleri de çok şiddetli öksürük nöbetleri geçirmektedirler. Çünkü sinüzit rahatsızlığı olanların mukus denilen sıvıyı hiçbir durumda dışarı atamamasından kaynaklanmaktadır. Geniz akıntısı renksiz ise bu bir kaç gün içinde zamanla kendiliğinden geçecektir. Eğer koyu yeşil renkli ise bakteri ve virüs etkenli olduğu için mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

  Geniz akıntısı öksürük belirtileri nelerdir
  • 4 veya 5 gün devam eden rahatsızlık sonunda bazen 2-3 hafta geniz akıntısı devam etmektedir ve bu geniz akıntısı öksürüğe neden olmaktadır.
  • Yetişkinlerde kronik farenjit sık sık yaşanmaktadır ve bu kronik farenjit geniz akıntısına neden olmaktadır.
  • Alerjik nezlesi yaşayan kişilerde geniz akıntısı çok uzun bir süre devam edebilir. Bu zamanda sinüzit gibi enfeksiyonlar geniz akıntısının sürekli olmasına sebep olmaktadır.
  • Alerjik nedenli olan geniz akıntısı özellikle bahar aylarında giriş dönemlerinde artış göstermektedir ve hava değişikliği geniz akıntısı şikayetlerini fazlasıyla arttırmaktadır.
  Geniz akıntısı öksürük tedavisi;

  Özellikle geceleri ve yatarken geniz akıntısı daha çok yoğun olduğu için daha çok öksürük yapmaktadır. Bu durum hastayı gece boyu uyutmamaktadır. Ayrıca bu durum evde bulunan diğer kişileri de rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlığı yaşamamak için veya kısa zamanda bu durumu atlatabilmek için mutlaka uzman bir doktora gidip uygun bir tedavi yöntemi uygulanarak düzenli olarak ilaçları kullanmak gerekir. Bununla birlikte yatmadan önce geceleri papatya çayı içilmesi önemli oranda rahatlamayı sağlayacaktır. Bitki çaylarını sevmiyorsanız bir veya iki tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi de yiyebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi geniz akıntısı ve öksürüğe çok iyi gelecektir.


  ]]>
  Gece Kuru Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/gece-kuru-oksuruk.html Wed, 24 Oct 2018 12:57:34 +0000 Gece kuru öksürük, ister gece öksürüğü, ister balgamlı yada gün içerisinde dinmek bilmeyen öksürükler. Özellikle kış aylarına girdiğimiz şu günler de öksürük şikayeti oldukça artmaktadır. Günlük yaşamımızı olum Gece kuru öksürük, ister gece öksürüğü, ister balgamlı yada gün içerisinde dinmek bilmeyen öksürükler. Özellikle kış aylarına girdiğimiz şu günler de öksürük şikayeti oldukça artmaktadır. Günlük yaşamımızı olumsuz etkileyen bu durumun bir çok sebebi olabilmektedir. Bu nedenlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Mevsim değişiklikleri, üst solunum yolu hastalıkları, alt solunum yolu hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan öksürükler. Aslında öksürük boğazımızın ve solunum yollarımızın açık ve temiz kalması için gerekli bir reflekstir ve vücudumuz için önemli bir görevi vardır. Solunum yollarında bulunan sinir uçlarının uyarılması ile öksürük oluşur. Öksürük sadece soğuk algınlığı yada alerjik reaksiyonlar sonucu değil farklı hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Geceleri büyük bir sorun haline gelen ve uyku düzenimizi alt üst eden gece öksürükleri ise genelde bulunduğunuz ortamdaki havanın çok kuru olmasından yada alerjenlerin solunum yoluyla vücudumuza girmesinden kaynaklanabiliyor. Bu nedenle özellikle yattığınız odadaki havanın çok kuru olmamasına dikkat etmeli ve mümkün ise havayı nemlendirmelisiniz. Bunun için buhar cihazı yada farklı ısıtıcılar kullanıyorsanız ( odun yada kömür sobası gibi) üzerine su koyup buhar yapabilirsiniz. Tüm önlemlerinize ve bitkisel çözümlere rağmen öksürüğünüz geçmediyse ve 3 haftadan daha uzun bir süre devam etmiş yada ediyorsa mutlaka bir uzman hekime gidilmeli ve altta yatan neden araştırılmalıdır. Gece kuru öksürüğün sebebi bilinen bir kaç hastalık tan biri olabilir. Bunlar, astım, alerjiler, reflü, bronşit, koah, verem, larenjit, zatürre, akciğer kanseri, çeşitli akciğer hastalığı, anfizem gibi ciddi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Aynı zamanda uzun süren kuru öksürük göğüs ağrısı, hafif baş dönmeleri, bitkinlik, idrar kaçırma gibi olumsuz durumlara da neden olabilmektedir. Gece başlayan kuru öksürüğe ne iyi gelir Makalemizde bu sorumuzun yanıtını bulabilirsiniz. 

  Gece meydana gelen kuru öksürüğe ne iyi gelir
  • İlk başta vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu sıvı alımını arttırmalıyız. Çünkü sıvı alımı gözle göremediğimiz mikropları, bakterileri ve diğer zararlı organizmaları vücudumuzdan dışarı atmanın en etkili ve doğal yoludur. Boğazımızı sürekli nemli tuttuğu için de öksürüğe iyi gelmektedir.
  • Ada çayının da vücudumuza zarar veren bakterileri, mikropları ve hatta virüsleri yok edebilme gibi bir etkisi olduğu bilinmektedir. öksürüğe iyi geldiği ve öksürüğü kısa sürede ortadan kaldırdığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Hamilelerin kullanmaması gereken bir çaydır. 
  • Zencefil ve bal karışımı da etkili bir öksürük gidericidir.
  • Limonlu su ve bal karışımı öksürüğü gidermek, bağışıklığı desteklemek ve vücuttaki mikropları yok etmek için iyi bir yoldur. Boğazı yumuşatarak öksürüğü hafifletmektedir.
  • Papatya çayı da yine kullanılacak alternatif bitki çayları arasındadır. Boğaz tahribatlarına iyi gelir ve boğazı yumuşatarak öksürüğü hafifletir.
  • Karabiber çayı varsa balgam söktürmede oldukça iyidir. Balla karıştırıldığında öksürüğü yatıştırmaktadır.
  • Kekik çayı da bronşit, üst solunum yolları kaynaklı gece kuru öksürüklerine iyi gelmektedir. İçerisine bal karıştırıldığında etkisini daha çabuk göstermektedir.
  Tüm bu doğal karışımları ve bitki çaylarını denediniz ama öksürüğünüz hala geçmedi ise mutlaka bir hekime başvurmalı nedenini araştırmalısınız.
  ]]>
  Boğaz Ağrısı Ve Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bogaz-agrisi-ve-oksuruk.html Wed, 24 Oct 2018 21:26:34 +0000 Boğaz Ağrısı Ve Öksürük; hapşırma, ağlama, gülme, burnunu temizleme, tuvalet esnasında ıkınma ile şarkı söylemek gibi zorlanmanın olduğu durumlarda kendisini gösteren sorunların boğazında gelmektedir. Bu t Boğaz Ağrısı Ve Öksürük; hapşırma, ağlama, gülme, burnunu temizleme, tuvalet esnasında ıkınma ile şarkı söylemek gibi zorlanmanın olduğu durumlarda kendisini gösteren sorunların boğazında gelmektedir. Bu tür ağrı tipinde kişi zor anlar yaşar ve boğaz ağrısının sebebinin başka durumlardan kaynaklandığını düşünebilir. 

  Doktorlara göre yaşanan boğaz ağrısı ve öksürük sorunu iki kategoride incelenmektedir.

  • Birincil boğaz ağrısı öksürük sorunu
  • İkincil boğaz ağrısı öksürük sorunu

  Birincil derecedeki boğaz ağrısı ve öksürük sorunu genellikle zararsız durumlar olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra pek fazla gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü bu sorun kendiliğinden geçmesi söz konusudur. Diğer ikincil boğaz ağrısı ve öksürük sorunu ise beyinde hasarlara neden olabilecek derecede önemli ve tehlikeli bir sorun olarak bilinmektedir. Bu sebepten ötürü ikincil boğaz ağrısı ve öksürük sorununa karşı daha temkinli hareket edilmesi gerekmektedir. Zira ikincil boğaz ağrısı öksürük sorununun tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

  Boğaz Ağrısı Ve Öksürük Sorununun Nedenleri Ve Belirtileri

  • Yalnızca öksürük sorunu ile birlikte meydana gelen boğaz ağrılarının oluşması
  • Kişinin sürekli olarak öksürük nöbetine tutulması ve bu durumun yarım saat kadar devam etmesi hali
  • Solunum yolundaki organlarda meydana gelen yaralanma ve parçalanma gibi durumların yaşanması halinde
  • Boğazın her iki tarafında da görülen aşırı derecede şiddetli sancılar
  • baş dönmesi durumunun yaşanması
  • Denge sorunu yaşayıp hiç olmadık zamanlarda yere düşme durumu
  • Öksürük ile birlikte kişinin bayılması hali
  • Kişinin beyin rahatsızlığı yaşaması ile birlikte öksürük sorununun bu durumu daha da tetiklemesi
  • Beyinde yer alan kan damarlarında meydana gelen zayıflık beraberinde boğaz ağrısı ve öksürük rahatsızlığının yaşanmasına neden olmaktadır. Boğaz ağrısı ve öksürük sorununun en temel belirtileri ve nedenlerini bu şekilde sıralamak mümkündür.

  Boğaz Ağrısı Ve Öksürük İçin Risk Faktörleri İçin

  Birincil derecede boğaz ağrısı ve öksürük sorunu için risk faktörlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Erkek olmak
  • 40 yaşını geçmiş olmak
  • Sigara ve alkol gibi zararlı maddelere düşkünlüğü olmak

  İkinci derecede boğaz ağrısı ve öksürük sorunu için risk faktörlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • 40 yaşından genç olmak
  • Kadın ya da erkek olmak

  Boğaz Ağrısı Ve Öksürük Tedavisi

  Boğaz ağrısı sorunu ve beraberinde yaşanan öksürük rahatsızlığına karşı uygulanacak olan tedavi yöntemi hastalığın birincil ya da ikincil derecede boğaz ağrısına göre değişir. Eğer sorununuz birincil dereceden boğaz ağrısı ve öksürük ise doktorunuz ağrıyı daha da azaltmak ve önlemek amacıyla ilaç yazabilir. Doktorunuzun size yazacağı bu ilaç günlük olarak alınan basit ilaçlardandır. Ancak bunun ile birlikte sorununuz eğer ikincil derecede boğaz ağrısı ve öksürük sorunu ise ilaç tedavisinin yanı sıra daha da etkili yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemlerin başında da cerrahi müdahale gelmektedir.

  ]]>
  Öksürüğü Anında Ne Keser https://www.oksuruk.gen.tr/oksurugu-aninda-ne-keser.html Thu, 25 Oct 2018 08:33:15 +0000 Öksürüğü anında ne keser; öksürük üst hava yollarının tıkanıklığının giderilmesi için yapılan bir eylemdir. Eğer sürekli öksürük sıkıntısı yaşarsanız hemen bir hekime başvurup detaylı muayene yapılması daha u Öksürüğü anında ne keser; öksürük üst hava yollarının tıkanıklığının giderilmesi için yapılan bir eylemdir. Eğer sürekli öksürük sıkıntısı yaşarsanız hemen bir hekime başvurup detaylı muayene yapılması daha uygundur. Çünkü uzun sürekli öksürüklerin altında ciddi rahatsızların belirtileri olabilir. Dönem dönem öksürük şikayeti olanların ya bahar alerjileri vardır yada kış mevsimin üşütme ihtimalleri daha yüksektir. Özellikle kış aylarında çocuk ve yaşlıların öksürük şikayetleri çok daha fazladır. Ara ara öksürük şikayeti olan kişiler tedbir amaçlı ilk olarak uyuduğu odasını havalandırmak ve bol bol ılık su tüketmesi gerekmektedir. Ilık su balgamın çıkarımını fazlalaştırarak boğazı yumuşatır ve gıcığı almaya yardımcı olur. Bazen ılık su içmek odayı havalandırmak yeterli olmayabilir, bunun için evde yapılabilecek belirli birkaç karışımı sizinle paylaşalım. 

  Öksürüğü anında ne keser;

  Karabiber çayı; karabiberin içinde bulunan kimyasallar nedeni ile balgamın oluşumuna yardımcı olur. Ninelerimizden öğrendiğimiz karabiber bal karışımı öksürüğü anında keser. Karabiber çayı yapmak için, 1 çay kaşığı karabiber, 2 yemek kaşığı bal 2 su bardağı sıcak su ekleyip yaklaşık 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Demlemiş olduğunuz çayı süzgeç yardımı ile süzün ve sabah akşam taze taze demleyerek içmeye başlayın. Karabiber çayı balgamlı öksürüğü, gıcığı ve öksürüğü anın kesen formüllerden biridir.
  Kekik ve bal çayı; 1 su bardağı sıcak suyun içine kekiği atın 15 dakika demleyip daha sonra üzerine bir yemek kaşığı bal ilave edip akşamları bir bardak içilmesi yeterli olur. Özellikle kış aylarında başlayan öksürüğü anın da keser.
  Limon karabiber; Temiz yıkanmış bir limonu eşit bir şekilde dörde bölün, dilimlenmiş limonların üzerine karabiber ve tuz da ilave edilip yenirse öksürüğü anında keser.
  Ilık süt ve bal; Sabah, akşam bir su bardağı ılık sütün içine bal atılarak içilirse öksürüğü anında keser ve gıcığı engeller.
  Sirke; boğazda meydana gelen yanma öksürük şikayetleri olduğunda 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi içerse öksürüğü anında keser ve boğazda yanma hissi hemen geçer. Mide sorunu yaşayan kişiler sirke içmesi doğru değildir.
  Badem ve portakal suyu; 1 çay bardağı bademleri robota çekin ve 1 fincan taze sıkılmış portakal suyunu karıştırarak sabah akşam tüketmeniz öksürüğü anında keser.


  ]]>
  Çocuklarda Balgamlı Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/cocuklarda-balgamli-oksuruk.html Thu, 25 Oct 2018 20:53:02 +0000 Çocuklarda balgamlı öksürük, ebeveynleri en çok rahatsız eden hastalıklardan biridir. Balgamlı öksürük çocuğu çok rahatsız edici bir durumdur. Böyle bir durumda da anne babaları ve çocukları uykusuz geceler ve öksürük n Çocuklarda balgamlı öksürük, ebeveynleri en çok rahatsız eden hastalıklardan biridir. Balgamlı öksürük çocuğu çok rahatsız edici bir durumdur. Böyle bir durumda da anne babaları ve çocukları uykusuz geceler ve öksürük nöbetleri bekler. Genellikle kış aylarında daha çok görülür. Balgamlı öksürük nefes almakta güçlük çekmeye neden olur. Balgamın rengi koyu ve yeşil ise enfeksiyona bağlı bir öksürüktür. Bu gibi balgamlı öksürüklerde, antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.  Bronşit, zatürre, astım gibi solunum yolu enfeksiyonlarının habercisi olabilir. Öksürük ciddiye alınmalı, doktora gidilerek sebebi öğrenilmeli ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

  Çocuklarda Balgamlı Öksürüğün Sebepleri
  • Solunum yolu dışarıdan vücuda girebilecek mikropları engellemesi açısından mukus ile kaplıdır. Düzenli olarak vücudun ürettiği bu mukus zararlı maddelerin ve mikropların vücuda girmesini önler. Solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak eğer çocuk hasta olmuşsa solunum yolu mikropları içeri almaması için daha fazla mukus üretmeye başlar. Mukus miktarının fazlalığı sebebi ile de balgam meydana gelir. 
  • Sigara içilen ortamlarda çok bulunan çocuklarda solunum yolu enfeksiyonuna daha sık rastlanmaktadır. Savunmaya geçen solunum yolunun olması gerekenden daha fazla mukus üretmesi çocuklarda balgamlı öksürüğe sebep olmaktadır. 
  • Aynı zamanda ev hayvanları ve tozlar da öksürüğe sebep olmaktadır.
  Çocuklarda Balgamlı Öksürüğün Tedavisi

  • Balgamlı öksürüğü olan çocuğa boğazını temizlemesi açısından sık sık su içirilmelidir.
  • Sigara dumanının bulunduğu ortamlarda tutulmamalı ve yanında sigara içilmemelidir.
  • Çocuk mümkün olduğunca banyo yaptırılmalıdır.
  • Çocuğun bulunduğu odanın havası nemlendirilmelidir.
  • Çocuğun boğazını yumuşatabilecek sıvılar tüketmesini sağlamalıdır.
  • Doğal bitki çayları (ıhlamur, elma çayı ve bal karışımı gibi) ile destekleyebilirsiniz. Özellikle kabukları soyulmadan dilimlenerek suda kaynatılan elma çayını içirebilirsiniz. İçine zencefil, bal veya tarçın ekleyebilirsiniz. Bu yöntem çocuğun boğazını yumuşatacak ve balgamı sökmesine yardımcı olacaktır.
  Gerekenlerin yapılmasına karşın çocuklarda balgamlı öksürük 3 günden fazla sürüyor ve bu süre içinde balgamın rengi ve kıvamı koyulaşıyor ise, uzman doktora götürmenizi tavsiye ederiz.

  ]]>
  Boğaz Kaşıntısı Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bogaz-kasintisi-oksuruk.html Fri, 26 Oct 2018 08:56:34 +0000 Boğaz Kaşıntısı Öksürük, Genellikle kış ayları ve son bahar aylarında çok daha fazla görülen boğaz kaşıntısı ve devamında oluşan öksürük insanın nefes almasını ve aşırı derecede rahatsızlık oluşmasına sebep Boğaz Kaşıntısı Öksürük, Genellikle kış ayları ve son bahar aylarında çok daha fazla görülen boğaz kaşıntısı ve devamında oluşan öksürük insanın nefes almasını ve aşırı derecede rahatsızlık oluşmasına sebep veren ve bir gribal enfeksiyondur. Boğaz kaşıntısı ve öksürük çok ciddi bir sağlık sorunu olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle soğuk algınlığı sonrasında ortaya çıkan üst solunum yolları problemleri olarak bilinmektedir. Hastanın bu enfeksiyonu kapması sonucunda kişinin boğaz bölgesinde oluşan kaşıntı ve öksürük çok rahatsızlık veren bir durum olsa da önemli bir sağlık problemi değildir. Bu tür kaşıntı sonucunda istek dışı kişilerde öksürük görülmektedir. Ayrıca bu durum gün içerisinde yaşansa da özellikle gece uyku sırasında daha da şiddetlenerek kişiyi rahatsız edici ve sinir bozucu bir hal alır. Şimdi boğazda kaşıntı sebepleri ve öksürük nedenlerini anlatacağım.

  Boğazda Kaşıntısı Öksürük Nedenleri Nelerdir

  Boğazda oluşan sinir bozucu kaşıntı ve öksürük nedenleri şu şekilde sıralamamız mümkündür.
  • Boğaz bölgesinde enfeksiyon
  • Alerjik hastalıklar
  • Boğazda oluşan kuruluk  
  • Psikolojik faktörler
  Boğaz bölgesinde enfeksiyon; Bakteri ve virüslerin sebep olduğu durumdur. Boğaz bölgesinde genellikle soğuk nedeniyle biriken ve çoğalan bakterilerin hastanın bademciklerini sarması sonucunda oluşan bir hastalık durumudur. Bu bakterilerin sebep olması sonucunda bademciklerin tahriş olması boğaz kaşıntısı öksürük için nedendir. Bu gibi durumda yapılacak ilaç tedavisi öncesinde gün içerisinde sürekli şekilde tuzlu su ile boğazın gargara yapılmasının çok faydalı olacağı bilinir.

  Alerjik hastalıklar; Alerjik dediğimiz durum kişiden kişiye değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Bazı kişilerin yediği yiyecekler ve bazı kişilerde oluşan bahar alerjisi gibi durumlar hastalığı tetikleyen nedenler arasındadır. Bu sebeple de hastanın öksürmesi söz konusu olmaktadır. Boğazda oluşan kaşıntı ve öksürük nedenleri eğer alerjik olduğu düşünülmekteyse buna neden olan durum araştırılarak bulunması ve bu alerjiye neden olan etkenlerde uzak durulması hastalığın tedavisi ve seyri için önemli olacaktır.

  Boğazda oluşan kuruluk; Boğaz kuruluğu boğaz bölgesinde kaşıntı ve öksürüğün en belirgin sebeplerinden birisidir. Bu kuruluk insan boğazında kaşıntı ve sonrasında da öksürük yapmaktadır. Bu durumda boğazda oluşan kuruluğun giderilmesi için sık, sık su içilmesi boğazda oluşan kuruluğu önleyecektir.

  Psikolojik etkenler; Kişinin bir toplum içerisinde aşırı derecede strese girmesi ve gerginlik yaşaması boğazda kaşıntıya ve öksürüğe neden olan durumlar arasındadır. Ayrıca toplum içerisinde sinirli olma durumunda da boğaz kaşıntısı öksürük durumunun çıktığı da psikolojik etkenler arasındadır.
  ]]>
  Hamilelikte Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/hamilelikte-oksuruk.html Sat, 27 Oct 2018 01:12:49 +0000 Hamilelikte Öksürük, hamile olmadan önceki öksürüklere nazaran daha zor olur. Çünkü öksürme sırasında karında oluşan baskı anne adayını daha fazla rahatsız edebilir. Gebelikte anne karnında bebeğin güzel beslenip sa Hamilelikte Öksürük, hamile olmadan önceki öksürüklere nazaran daha zor olur. Çünkü öksürme sırasında karında oluşan baskı anne adayını daha fazla rahatsız edebilir. Gebelikte anne karnında bebeğin güzel beslenip sağlıklı gelişmesi çok önemlidir. Hamile kaldıktan sonra anne bebek için dikkat etmeye çalışırken kendi sağlığı için de dikkat etmelidir. Fazla soğuk gıdalar ve soğuk içecekler tüketilmemelidir. Hamilelikte öksürük sorununuz olduğunda mutlaka doktora gitmeli ve tavsiyelere uymalısınız. Bitkisel içecekler içinde doktorunuza danışıp uygun görürse kullanmalısınız. 

  Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer 

  Hamile kişide öksürük varsa sabah kalktığında ilk olarak bir bardak ılık su içmelidir. Eğer içerisine bal ve limon katılırsa içildiğinde boğazı yumuşatarak rahatlama sağlar. Günde iki adet elma yemek ise, astım rahatsızlığına iyi gelebilir. Bunun dışında elma tüketilirse, bağırsak düzensizliği sorununu giderir, kabızlığa iyi gelir. Öksürüğü ortadan kaldırmak için hamilelikten önce kullandığınız öksürük şurubu ve haplarını kesinlikle kullanmayın. Bunun için size doktorunuz uygun ilaç verecektir. Aksi taktirde bebeği riske atarsınız. Çünkü hamilelikte bilinçsiz herhangi bir ilaç kullanımı çok zararlıdır. Gebelikte öksürüğü geçirmenin en güzel ve uygulanabilir yolu bol sıvı ve su tüketilmesidir. 

  Hamilelikte öksürüğe yakalandığınızda sabah, akşam olmak üzere iki kere tuzlu su ile gargara yapılması da yarar sağlayabilir. Eğer tuzlu su ile gargara yapma yöntemini aşırıya kaçırırsanız o zamanda boğaz da tahriş ve yara oluşabilir. Öksürük şiddetli ve çoksa bunun için doktor muayenesini çok ertelememenizi öneririm. Doktorunuzun sizin için verdiği tedavi yöntemlerini, harfiyen uygularsanız öksürüğünüzü geçirebilirsiniz. Bunun yanında dinlenmeye daha fazla zaman ayırmalısınız. 

  Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir mi

  Hamilelikte aşırı öksürmenin anne karnındaki bebeğe hiçbir şekilde zararı olmaz. Çünkü gebelik kesesi içerisinde bulunan su, bebeği öksürürken ve hapşırırken olan sarsıntılardan koruyor. Bebek her ne kadar güven içinde olsa da, annenin öksürmesi kendisinde çok rahatsızlık oluşturur. Şişkin ve gergin olan karına hapşırırken ve öksürürken oluşan basınçtan dolayı anne adayı etkileneceğinden annede karın ağrıları oluşabilmektedir. Hamileliğin son zamanlarında gebe kadının vücudunda, hormonlar sebebi ile kemiklerinde açılmalar, yumuşamalar ve gevşemeler oluşabilir. Bu oluşumlar esnasında anne adayının öksürmesi halinde özellikle sırt bölgelerinde ağrılar oluşabilir. 

  Hamilelikte Bitki Çayları İle Öksürüğü Engellemek 

  Sizde evinizde öksürüğünüz için bitki çayları yaparak buna engel olabilirsiniz. Bitkisel çay yapmak için önce su kaynatın. Elmayı yıkayın kabuğunu soyun ve kabuğu kaynattığınız suyun içine atın. Ardından ıhlamur, zencefil ve tarçın ilave edin. Öksürüğün yanı sıra grip ve burun akıntınız varsa içerisine limonda ekleyebilirsiniz. İsterseniz biraz tatlandırmak içinde bal ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız bitki çaylarını taze tüketmenizde yarar var. Çünkü taze tüketildiği zaman daha etkili ve faydalı olur. Bu yüzden her gün taze olarak yapmalısınız. Bu bitkisel çay tarifini uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Olabilecek herhangi durumların önüne geçin. 
  ]]>
  Öksürüğe Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu https://www.oksuruk.gen.tr/oksuruge-ne-iyi-gelir-ibrahim-saracoglu.html Sat, 27 Oct 2018 11:32:24 +0000 Öksürüğe ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, öksürük, otomatik bir reflekstir. Vücudun bu reflekse ihtiyacı vardır. Öksürük sayesinde, mikroplar, tahriş özelliği olan maddeler, mukus gibi sıvılar nefes yolu ya da Öksürüğe ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, öksürük, otomatik bir reflekstir. Vücudun bu reflekse ihtiyacı vardır. Öksürük sayesinde, mikroplar, tahriş özelliği olan maddeler, mukus gibi sıvılar nefes yolu ya da akciğere kadar ulaşamaz. Nefes yollarında bulunan sinir uçları uyarıldığında vücut öksürük ile cevap verir. Havanın aniden ve kuvvetli bir şekilde dışarı atılması nefes yollarını yabancı maddelerden arındırır. Öksürük akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde ortaya çıkar. Akut öksürük, aniden başlar. Nedeni genelde, soğuk algınlığı, sinüzit, grip gibi rahatsızlıklardır. Kronik öksürük ise 3 haftadan uzun süredir devam eden öksürük türüdür. Genelde reflü, astım, sigara kullanımı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Öksürük, viral enfeksiyonlar, geniz akıntısı, alerjenler, astım, sigara, reflü, stres, psikolojik sorunlar, kullanılan bazı ilaçlar, tüberküloz, akciğer kanseri, kalp yetmezliği, atelektazi, anfizem gibi nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Öksürük tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Bu nedenle öksürüğün neden kaynaklandığını bulmak ve doğru tedaviye başlamak için öncelikle doktora danışılmalıdır. Doktor nedeni tespit ederek uygun tedaviye başlar. Tıbbi tedavinin yanı sıra ya da tıbbi tedaviye destek amacıyla doğal yöntemler kullanılarak da öksürük tedavi edilebilir. Öksürüğe ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu bu konuda bazı kürler önermektedir. Yazımızın devamında İbrahim Saraçoğlu'nun öksürük için önerdiği kürlere ulaşabilirsiniz.

  Öksürüğe ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu

  Öksürük İçin Keçiboynuzu kürü: İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzunun öksürük için faydalarından sıkça bahsetmektedir. Keçiboynuzu öksürük haricinde nefes darlığı astım gibi rahatsızlıklara karşı da kullanılabilir. Ayrıca üreme sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunan keçiboynuzu kürü için, 7 tane keçiboynuzu iyice yıkanır. Daha sonra keçiboynuzları ufak ufak parçalara bölünür. Yarım litre su kaynatılarak bölünen keçiboynuzları kaynamış suyun içine eklenir. 7 dakika kadar kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuyan karşım süzgeçten geçirilerek cam kavanoza alınır. Buzdolabında en fazla 3 gün muhafaza edilebilir.

  Öksürük için keçiboynuzu kürü uygulanışı: Hazırlanan kürü yetişkinler sabah kahvaltısı arasında ve akşam yemeğinden önce 1 kahve fincanı olacak şekilde içebilir. 5-12 yaş arası çocuklar sabah kahvaltısı arasında günde bir defa bir fincan içebilir. Öksürük için kür 20+15 yani toplamda 35 gün hiç ara verilmeden tüketilmelidir.

  Öksürük için soğan kürü: 1 tane büyük baş soğan 6 parçaya bölünür. 2 su bardağı su ufak bir tencereye alınarak kaynamaya bırakılır. Üzerine bölünen soğanlar atılır ve 5 dakika kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır. Hazırlanan soğan suyu ılıyınca tüketilebilir. Soğan suyu her defasında yeniden hazırlanarak içilmelidir.

  ]]>
  8 Aylık Bebekte Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/8-aylik-bebekte-oksuruk.html Sun, 28 Oct 2018 09:31:40 +0000 8 Aylık Bebekte Öksürük, Bebeğin öksürüğü herhangi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi içinde bulunduğu çevreden kaynaklanan bazı maddeler boğazını da tahriş etmiş olabilir. Öksürme boğazdaki ve akciğ 8 Aylık Bebekte Öksürük, Bebeğin öksürüğü herhangi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi içinde bulunduğu çevreden kaynaklanan bazı maddeler boğazını da tahriş etmiş olabilir. Öksürme boğazdaki ve akciğerlerde ki mikropların ve yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan doğal bir reflekstir. Herhangi bir balgam yada akıntı içermeyen kuru öksürük, toz, kirli hava, sigara dumanı yada herhangi bir alerjene karşı gösterilen bir tepkidir.

  8 aylık bebekte öksürük neden oluşur

  Bebek öksürme yöntemiyle balgam ve boğazdaki yabancı maddeleri dışarı atar. Öksüren bebeği olan bir anne bebeğinin rahatlaması ve balgamını daha rahat çıkarması için bebeği yüzü koyun yatırarak sırtına hafifçe vurmak sureti ile yardımcı olabilir. Bebeklerde görülen öksürüğün sebebi kuru hava ile alakalı olabilir. Bebeğin bulunduğu odada ki nem miktarı yeterli oranda değilse boğazlar çok daha kolay tahriş olacaktır. Fakat bunun yanı sıra bebeğin bulunduğu oda aşırı derecede nemliyse bebek bu durumda da daha sık hastalanmakla birlikte daha fazla öksürecektir. Bundan dolayı odanın nemi iyi ayarlanacak şekilde ne çok ne de az olmalıdır.

  8 aylık bebeğinizdeki öksürük geceleri yatış pozisyonuna geçtiği zaman daha şiddetli oluyorsa yattığı yastığı yükseltmek ve uyku pozisyonuna geçmeden önce boğazını rahatlatmak için su vermek yada emzirmek faydalı olacaktır.

  Bebekler farkında olmayarak normal sayılabilecek miktarda mukus yutarlar. Eğer bebekte çok fazla mukus varsa ve bebek bunu çıkarmayı bilemediğinden dolayı bu mukus boğaz gerisinde birikerek öksürük oluşturur. Ve yine 8 aylık bebeklerde solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak üşütme, nezle, zatürre ve virüs kaynaklı öksürmeler de olabilmektedir. Bebeklerde oluşan diğer bir öksürük nedeniyse, alerji kaynaklı tozdan yada kedi köpek tüyünden kaynaklanan öksürük olabilmektedir. Ayrıca bronşit gibi ciddi rahatsızlıklarda öksürük ve hırıltılı solunumu oluşturan nedenlerden biridir.

  8 aylık bebekte öksürük tanı ve tedavisi

  Doktor kontrolünde öksürüğün sesi ile enfeksiyonun yada öksürüğün nedeni bulunabilmektedir. Mesela kuş palazı hastalığındaki öksürük sanki köpek sesini andıran bir öksürüğe benzer. Soluk borusu, bronş veya hava yollarıyla alakalı rahatsızlıklarda oluşan öksürük özellikle sabah saatlerinde daha derinden ve rahatsız edici bir şekilde öksürük oluşmasına sebep olur. Üşütmelerde ise üşütmenin diğer semptomları geçtikten sonra bile devam eden kuru veya sulu öksürük oluşumu vardır.

  8 aylık bebeğinizde 48 saatten daha fazla süren ve 38.5 derecenin üzerinde olan ateş durumu söz konusu ise acilen doktora götürmeniz gerekir. Ateş çok yüksek değil ve uzun süreli bir ateş değil ise solunum yolu enfeksiyonu ile alakalı bir rahatsızlık olup endişe edilmemelidir. Yine nefes almada güçlük, çıplak haldeyken göğüs bölgesinde zorlanma, hırıltılı bir öksürük, dudaklarda morarma, yüksek ateş, neşesi yok ve sıvı tüketiminde zorlanma durumları oluşursa ve özellikle beslenme sonrasında yani bir şeyler yeyip, içtikten sonra oluşan bir öksürme söz konusu ise mutlaka doktora götürmelisiniz.              

  ]]>
  Çocuklarda Kuru Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/cocuklarda-kuru-oksuruk.html Sun, 28 Oct 2018 22:34:07 +0000 Çocuklarda Kuru Öksürük: Öksürük çocukların en çok doktora başvuru sebeplerinin başında gelir. Öksürük çocukların gündüz hayat kalitesini gece uyku düzenini bozarak ciddi olarak olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Çoc Çocuklarda Kuru Öksürük: Öksürük çocukların en çok doktora başvuru sebeplerinin başında gelir. Öksürük çocukların gündüz hayat kalitesini gece uyku düzenini bozarak ciddi olarak olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Çocuklarda görülmekte olan kronik öksürük nedeninin ayrıntılı olarak araştırılması gerekir. Çocuklarda kuru öksürüğün başlama zamanı, ıslak veya kuruluğu, sıklığı, eşlik eden hastalıklar gibi durumlar dikkate alınır. Öksürük, bilhassa kış aylarında ayda 1-2 defa tekrarlayan, burun akıntısı, hapşırma ve bazen ateşle beraber başlayan kuru öksürük 5-10 gün içerisinde hafifler, fakat tam kaybolmadan yeni bir burun akıntısı ve aksırık belirtisi ile tekrar başlar, bu hal kış boyunca devam eder. Çocuğun ebeveyni bu durumu iyileşmeyen bir akciğer hastalığı şeklinde yorumlayabilir. Ancak her öksürük dönemi değişik bir solunum yolu virüsüne bağlı olarak bir üst solunum yolu enfeksiyon olabilir. Çocuklarda kuru öksürük,  balgamın olmadığı ve daha çok irritasyona bağlı olan bir öksürük tipidir.  Genellikle soğuk algınlığı sebebiyle görülür. Boğazdaki enfeksiyon nedeniyle irritasyona bağlı olarak öksürük görülür. Bademcik iltihabı, sinüzit, laranjit gibi üst solunum yollarında oluşan enfeksiyon kuru öksürüğe neden olabilir. Alerji sebebiyle olan öksürükler genel olarak kuru öksürük biçimindedir. Alerjik astımda da kuru öksürük görülür. Sigaraya bağlı, ev tozuna bağlı, irritasyona bağlı olarak kuru öksürük görülebilir. Alerjik astımdan ayrı olarak bir oyuncak parçası veya bir kuru yemişin akciğerlere kaçmasından dolayı çocuklarda kuru öksürük görülebilir.

  Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir:

  Öksürük balgamlı ise öksürük şurubu kullanmayın. Sebebi öksürük şurubu öksürüğü kesmek içindir. Ancak bahsedilen öksürük balgamlı öksürük olduğundan, burada amaç balgamı bitirmek olmalıdır. Çocuğun daha çok geceleri öksürük krizleri geliyorsa, yastığını yükseltin ve biraz daha dik yatmasını sağlayın. Böylelikle sümüğün boğazdan aşağıya, rahatça kaymasını sağlayıp, boğazda oluşabilecek tahriş de engellenmiş olur.

  Evde sürekli öksüren bir çocuk varsa, odası mümkün olduğu kadar nemli tutulur. Çocuğun odasında bir çaydanlık içinde su kaynatın ya da hafifçe camı açık bırakın. Bu çocuğun öksürüğünün hafiflemesine ve rahat bir şekilde nefes almasına yardımcı olacak ve çocuğun boğazının kurumasını, dolayısı ile öksürüğünü de engeller. Özellikle geceleri öksürüğü artan bir çocuğunuz varsa, yatmadan önce ılık bir şeyler içermeye özen gösterin. Çünkü bu şekilde çocuğun boğazının yumuşatılması, gece öksürüğünü kesmek ve tahrişi azaltmak adına çok önemlidir.

  Ilık bir şeyler deyince hemen herkesin aklına süt gelir. Ancak süt, salgı oluşumunu arttırdığı için altı aylıktan büyük çocuklara süt vermeyin. Ilık bir suyun içine birkaç damla konulan limon suyu, bir miktar bal karıştırarak verirseniz çocuğun kuru öksürüğüne iyi gelecek ve boğazını yumuşatacaktır.

   ]]>
  Prospan Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.gen.tr/prospan-oksuruk-surubu.html Sun, 28 Oct 2018 23:06:42 +0000 Prospan öksürük şurubu, bitkisel içerikli şuruptur. İçeriğinde kurutulmuş hedera helix folium ekstresi bulunmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonunda birebir etkisi bulunmaktadır. Hedera helix folium ekstresinin solunum yolu hastaları Prospan öksürük şurubu, bitkisel içerikli şuruptur. İçeriğinde kurutulmuş hedera helix folium ekstresi bulunmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonunda birebir etkisi bulunmaktadır. Hedera helix folium ekstresinin solunum yolu hastalarındaki terapötik etkisi, içerinde bulunan glikozit saponinlerin sekretolitik özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

  Prospan öksürük şurubu, klinik araştırmalara göre bronşit hastalığında etkili olduğu tespit edilmiştir. Vitro ve in vivo deneyler sayesinde, kurutulmuş hedera helix folium ekstresinin spazmolitik etkinliğini göstermiş olmasıdır.

  Prospan öksürük şurubu, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılmasının herhangi bir yan etkisi yoktur. Yan etkisinin olmamasının sebebi bitkisel oluşudur.

  Prospan öksürük şurubunun kullanım alanları

  Öksürük ile birlikte akut solunum yolu enfeksiyonlarında ve kronik bronşiyal hastalıklara tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. 

  Prospan öksürük şurubunun kullanım şekli ve dozu

  Doktorumuzun önerdiği biçimde olmakla birlikte öncelikle ölçü kabıyla içilmektedir. Her kullanımda mutlaka şişeyi çalkalanması gerekmektedir. 1-5 yaş arası bebek ve çocuklarda günde 3 defa 2,5 ml, 6-9 yaş çocuklarda  günde 3 kez 5 ml, 10 yaş üzeri ve yetişkinlerde günde 3 kez 7,5 ml verilmesi uygun görülmektedir.

  Prospan öksürük şurubu, sabah, öğlen ve akşam içilmektedir. Tedavinin her ne olursa olsun doktor kontrolü altında yapılması uygundur. Prospan öksürük şurubunun etkisinin görülmesi için tedavi sonlandığı zaman 3 gün daha devam edilmesi gerekmektedir. Şikayetlerimiz hala devam ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Geçmiş olsun.
  ]]>
  Öksürük Nasıl Kesilir https://www.oksuruk.gen.tr/oksuruk-nasil-kesilir.html Mon, 29 Oct 2018 19:08:50 +0000 Öksürük nasıl kesilir, öksürük çeşitli sağlık problemlerinin bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Özellikle kış aylarında görülen hastalıklarda öksürük en temel belirtilerden biridir. Bademciklerin şişmesi bile öksürü Öksürük nasıl kesilir, öksürük çeşitli sağlık problemlerinin bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Özellikle kış aylarında görülen hastalıklarda öksürük en temel belirtilerden biridir. Bademciklerin şişmesi bile öksürüğe neden olabilir. Bu tür rahatsızlıklar tedavi edilmediğinde faranjit gibi sorunlar görülebilir. Bunun yanında boğazın tahriş olmasına neden olabilecek sigara kullanma alışkanlığı gibi etkenlerde öksürüğe neden olabilir. Öksürüğün kesilmesi için öncelikle altta yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi ya da öksürüğe neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. gerekir. Bu yüzden öksürüğü kesmek için bilinçsizce yöntemler uygulanmamalıdır. Ancak öksürüğün nedeni biliniyorsa, sigara içme gibi daha basit etkenlerden kaynaklanıyorsa bitkisel önerilerle öksürüğün kesilmesi uygun olabilir. Fakat bu yöntemleri kullanmadan önce bir doktora danışmanızda yarar vardır. Özellikle hamile kadınların, emzirme döneminde olanlar ve çocuklarda danışmadan bitkisel kürler kullanılmamalıdır.

  Öksürük nasıl kesilir, bitkisel öneriler nelerdir

  Sarımsak: A ve C vitamini bakımından zengin olan sarımsak, hem göğsü yumuşatmakta, hem ses kısıklığı, soğuk algınlığı gibi hastalıkları önlemede, hem de öksürüğün kesilmesinde etkili olur. Güçlü bir antioksidan olduğu içinde vücut direncinin artmasına da yardımcı olur.

  Salep: Kış aylarında salebi tarçınla tatlandırarak zevkli bir şekilde içebilirsiniz. Bu hem öksürüğün kesilmesinde, hem de boğaz tahrişinin geçmesinde, göğüste yumuşamaya neden olur.

  Zencefil: İnatçı öksürüklerde zencefil şifalı etkisiyle faydalı olur. Geceleri yatmadan önce 1 tatlı kaşığı balla birlikte biraz toz zencefil tüketilirse, gece boyunca öksürüğünüz kesilir. Düzenli olarak bir süre bu uygulama yapılırsa, öksürüğün gittikçe hafifleyip kesildiği görülebilir.

  Ayva: Öksürüğün kesilmesi için ayva çiçeğinden faydalanabilirsiniz. 40 gram kadar ayva çiçeğini 4 su bardağı suda yumuşayıncaya kadar haşlayın. Bunu kapalı bir şişeye koyarak, öğün aralarında birer bardak olarak için. Göğsünüzü yumuşatarak öksürüğü kesecektir.

  Siyah turp bal karışımı: Akşamdan orta kısmını oyduğunuz, dibine de küçük bir delik açtığını kara turbun içine 1 yemek kaşığı bal koyun. Turbu bir bardağın ağzına oturtun. Bu sabaha kadar beklesin. Turbun alt kısmından bardağa damlayan karışımı öksürük şurubu gibi bibere tatlı kaşığı için. Öksürüğünüz kısa sürede kesilecektir. Son derece doğal olduğu içinde çocuklarınıza bile hazırlayıp verebilirsiniz.

  Karabiber bal karışımı: Bu karışımı sabah ve akşam taze olarak hazırlamalısınız. 1 bardak sıcak suyun içinde 1 tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiberi karıştırın. Bunu yudum yudum içmelisiniz. Boğazınızın hemen rahatladığını hissedecek, öksürüğünüzün kesildiğini de fark edeceksiniz. Ayrıca boğazdaki gıcık hissi de çayı yudumladıkça azalır.

  Meyan kökü: Öksürük nasıl kesilir diye araştırma yapanlara en güzel öneri meyan köküdür. Bu şifalı bitkinin balgam söktürücü etkisi vardır. Aynı zamanda öksürük nedeniyle tahriş olan boğazın rahatlamasına yardımcı olur. Bunun için meyan kökü çay gibi demlenerek içilebilir. Biraz balla tatlandırılan meyan kökü çayı öksürüğün azalmasında etkisi olacaktır.

  Isırgan otu: Bu bitkinin tohumlarını taze üzüm suyuyla birlikte kaynatarak, öksürük şurubu gibi 1 yemek kaşığı sabah akşam içebilirsiniz. Boğazınızı yumuşatır ve öksürüğü keser.

  Kekik ve bal karışımı: Öksürüğü kesmek için bal ve kekikle hazırlanmış sıcak bir çay içebilirsiniz. 1 bardak sıcak suda demlenen kekik çayına 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek için. Özellikle sigara tiryakilerin kuru öksürüğüne iyi gelen bir çaydır.
  ]]>
  Vicks Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.gen.tr/vicks-oksuruk-surubu.html Tue, 30 Oct 2018 17:04:35 +0000 Vicks Öksürük Şurubu: Vicks Şurubun etken maddesi Guaifenesin’dir, herkesin bildiği üzere soğuk algınlığının yaşandığı dönemde ve öksürük gibi alerjik tetikleyici ögeleri bulunan ve nefes sorunu yaşayan ki Vicks Öksürük Şurubu: Vicks Şurubun etken maddesi Guaifenesin’dir, herkesin bildiği üzere soğuk algınlığının yaşandığı dönemde ve öksürük gibi alerjik tetikleyici ögeleri bulunan ve nefes sorunu yaşayan kişilerde çok etkili bir ilaç olarak kullanılır. Eskiden sadece krem şeklinde bulunan vicks, krem olarak hemen hemen her evde bulunurdu. Şimdi ise vicks kremle birlikte, vicks şeker biçiminde tablet, vicks şurup gibi birçok kullanım alanına sahip geniş bir yelpazesi vardır. Bunların içinde en etkili olanı ise vicks öksürük şurubudur.

  Vicks Öksürük Şurubu Ne İçin Kullanılır: 

  Vücutta meydana gelen doğal bir kimyevi yani histamin ismi verilen kimyasal nedeniyle oluşan öksürük, ödem, boğaz tahrişi, kaşıntı, gözlerde sulanma benzeri belli başlı alerjik rahatsızlıkların önüne geçmeyi amaçlayan bir ilaçtır ve etkisi çok fazladır. Tıp dilinde en tesirli bir antihistaminik bir ilaç olan vicks öksürük şurubu ayrıca, burunda var olan kan damarlarının genişlemesinden dolayı oluşan ve nefes almayı zorlaştıran durumlar içinde, damarı daraltıp, büzerek rahatlamayı sağlar. Bazı solunum yolu şikayetlerinde en büyük sorun öksürüktür. Vicks Öksürük şurubu, beyinde öksürük refleksini sağlayan uyarı merkezini baskılayarak yavaşlamasını sağlayıp, bu şekilde öksürük seviyesini azaltmakta ya da tam olarak yok etmektedir.

  Vicks Öksürük Şurubu İçin Bilinmesi Gerekenler:

  • Bu ilacın etken maddesi için bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanması önerilmez.
  • Sigara içenlerde oluşan öksürük ve soğuk algınlığına bağlı olarak soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı,  nezle, boğaz iltihabı, farenjit, boğmaca ve kızamığa bağlı öksürük tedavisi içinde kullanılır.
  • Vicks öksürük şurubu ilacının kullanımı esnasında boğaz tıkanıklığını hafifletmek ve boğazın yumuşamasını sağlamak için bol olarak sıcak sıvı tüketilmesi iyi olur.
  • Vicks öksürük şurubu ilacının kullanılmasına rağmen öksürük kesilmezse doktora başvurunuz.
  • Bu ilacı iki yaş altı çocuklar için kullanmayınız.
  • İlacın kullanımı sırasında düşünce ve reaksiyonlarını bozabilecek yan etkilere sahip olmasından dolayı, araç ve makine kullanılacaksa ya da dinç ve uyanık kalmayı gerektiren bir aktivasyon yapılacaksa dikkatli davranınız.
  • Hamilelik dönemi ve emzirme dönemi içinde doktora danışılmadan bu ilacı almayınız.

  Vicks Öksürük Şurubunun Kullanım Şekli: 

  Doktor tarafından bu ilaç nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanılması gerekir. Tedavi süresi boyunca lütfen doktorun talimatına uyunuz. İlacı doğru bir dozda aldığınızdan emin olmak için, bir ölçüm kabı ile ya da ölçüm kaşığıyla alınız. Evde bulunan yemek kaşığı kullanmayın.

  Vicks Öksürük Şurubunun  Olası Yan Etkileri:

  • Nefes almada güçlük, karın ağrısı, kurdeşen, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişlik benzeri bir durumla karşılaşıldığında doktora bilgi veriniz.
  • Mide bulantısı ile kusma gibi hafif yan etkileri olabilir.

  ]]>
  Alerjik Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.gen.tr/alerjik-oksuruk-nasil-gecer.html Wed, 31 Oct 2018 09:44:39 +0000 Alerjik Öksürük Nasıl Geçer, alerjik öksürük genellikle kişinin sürekli olarak öksürme durumuna bağlı olarak bunu bir türlü engelleyememesi durumu şeklinde tanımlanmaktadır. Özellikle ortaya çıkan bu durum kişide alerji Alerjik Öksürük Nasıl Geçer, alerjik öksürük genellikle kişinin sürekli olarak öksürme durumuna bağlı olarak bunu bir türlü engelleyememesi durumu şeklinde tanımlanmaktadır. Özellikle ortaya çıkan bu durum kişide alerji teşhisinin konmasında büyük bir rol üstlenir. Bazı kişiler bu alerjik reaksiyona sebep olabilecek ortamda ya da maddeye maruz kalmaya devam ettikleri ve buna özen göstermediği için alerjik öksürüğün devam etmesine yol açabilmektedir. Sürekli olarak kişinin öksürme ihtiyacı hissetmesi ile birlikte nefes alıp vermede zorluklar yaşayabilmektedir. Alerjik öksürük çoğunlukla kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kimselerde alerjik öksürük hafif şekilde seyrederken, bazı kimselerde daha şiddetli bir şekilde devam edebilmektedir. Alerjik öksürük sebebi ile kişinin devamlı olarak öksürmesi özellikle boğazda bulunan kasların önce sıkılmasına ve adından gevşemesine yol açtığı için bu dokuların büyük çapta zarar görmesine neden olabilir. Kişinin alerjisi olan madde eğer sürekli olarak bulunduğu ortam içinde ise, kişi her nefes alış verişinde bunu kolaylıkla bünyesine alabilmektedir. Vücut bu alerjeni vücudundan dışarı atmak için sürekli olarak öksürme ihtiyacı hisseder. Bu artık bir refleks haline gelmiştir ve kişi sürekli öksürmeye başlar. Sonuç olarak alerjik öksürük kişide devam eder. 

  Alerjik Öksürük Nasıl Geçer Öncelikle alerjik öksürüğü geçirmek için hastanede hekim gözetiminde alerji ilaçları hastaya verilerek bu durum atlatılmaya çalışılır. Bunun dışında alerjik öksürüğe neden olan ortamlardan uzaklaşılırsa öksürüğün azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca alerjik öksürün geçirmek için doğal yöntemlerde bulunmaktadır. İlk olarak alerjik öksürüğü olan kişi mutlaka bolca sıvı tüketmelidir. Bu sayede boğazını hem daha yumuşak hem de sıcak kalmasını sağlayacaktır. Limon suyu ile iki katı kadar saf balı karıştırarak bir öksürük şurubu yapabilirsiniz. Yoğun olarak öksürük krizi başladığı anda hazırladığınız doğal öksürük şurubundan içtiğiniz zaman büyük ölçüde rahatlatarak yardımcı olacaktır. Hatta buharlı ve nemli havanın solunması solunum yolunu rahatlatarak alerjik öksürüğün büyük çapta azalmasına yardımcı olmaktadır. Gün içinde boğazınızı yumuşak tutmak için bitki çayı ya da ıhlamur tüketebilirsiniz. Eğer isterseniz içerisine limon suyu ya da bal ekleyerek bu çayları içebilirsiniz. Geceleri yatarken tek yastık yerine iki yastık ile başınızı yukarıda tutarsanız geceleri sıklıkla meydana gelen alerjik öksürüğü bir nebzede olsa azaltabilirsiniz. Sigara kullanan kişilerde alerjik öksürük reaksiyonu daha fazla tetiklediği için kullanımdan kaçınılmalıdır. 

  Alerjik Öksürük İçin Dut Pekmezi, yarım su bardağı dut pekmezinin içine 1 çay kaşığı kadar karabiberi ilave edelim ve ocağın üzerinde karıştırdıktan sonra kaynaması için bırakalım. Dut pekmezi mutlaka sıcak olarak içilmelidir. Alerjik öksürüğe iyi gelen dut pekmezini gün içinde istediğiniz her vakitte ya da öksürük krizine yakalandığınız anda tüketebilirsiniz. Bu sayede boğazınız daha yumuşak olacağı için öksürükten kaynaklı olarak meydana gelebilecek tahribatı da engellemiş olursunuz.
  ]]>
  Benical Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.gen.tr/benical-oksuruk-surubu.html Wed, 31 Oct 2018 23:12:33 +0000 Benical öksürük şurubu, öksürük rahatsızlıklarında kullanılan şurupların en başında gelir. Genelde çocuklarda öksürük başladığında, doktorlar tarafından yazılabilen bir ilaçtır. Sadece öksürüğe değil, genizde bu Benical öksürük şurubu, öksürük rahatsızlıklarında kullanılan şurupların en başında gelir. Genelde çocuklarda öksürük başladığında, doktorlar tarafından yazılabilen bir ilaçtır. Sadece öksürüğe değil, genizde bulunan balgamları da dışarıya atmaya yarar. Benical öksürük şurubu verildiğinde, öksürüğü kesmesini beklemek yanlış olur. Çocuk daha fazla öksürür. Bunun için endişelenmemek gerekir. Öksürmesi, bronşlardaki balgamın dışarı atılmasını sağladığından normaldir. Çoğunlukla, terlemeye bağlı yada soğuk algınlığına bağlı, gribal enfeksiyonlarda ve bronşlarda oluşan öksürük nedeni ile verilen bir ilaçtır.

  Benical öksürük şurubu, doktora başvurulmadan alınmaması gereken bir ilaçtır. Herkes tarafından kullanılması sakıncalı olabilir. Örneğin kalp hastaları, damar tıkanıklığı olanlar,diyabet hastaları ve göz tansiyonu bulunan kişilerin kullanmaması gerekir. Ya da illede kullanılacaksa mutlaka doktora başvurulmalıdır. İlaç alındığında saati ve alınması gereken miktar çok önemlidir ve tedavi yarım bırakılmamalıdır. Gereğinden fazla alındıysa eğer, hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

  Benical öksürük şurubu yan etkileri:
  • Baş dönmesi
  • İştahsızlık
  • Yüksek tansiyon
  • İdrar yapmakta zorluk çekmek
  • Halsizlik
  Benical öksürük şurubu kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler
  • Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde, anne adayları ve anneler bu ilacı illede kullanmak istiyorlarsa doktora başvurmalıdırlar.
  • Sadece bu ilaç için geçerli değil, bütün ilaçlar için geçerli olan en önemli hususlardan biri de, ilaç kullanırken asla alkol alımı yapılmamalıdır.
  • İlacı kullandığınızda, vücudunuzda herhangi bir farklılık hissederseniz, ilacı bırakıp doktora başvurmalısınız.
  • Benical ilacını kullanmanıza rağmen öksürük devam ediyorsa, doktor kontrolünde antibiyotik takviyesi yapılabilir.
  • 2 yaşın altındaki bebeklere verilmemesi gerekir. Tehlikeli olabilir.
  • 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır. 
  • Nefes almada güçlük, bulantı, kusma, boğazlarda, dilde, dudaklarda şişlik, gaz, kabızlık, sinirlilik, göz bebeklerinde büyüme varsa derhal ilaç kesilmeli, en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.
  ]]>
  Yeşil Balgamlı Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/yesil-balgamli-oksuruk.html Thu, 01 Nov 2018 01:33:37 +0000 Yeşil Balgamlı Öksürük: Solunum rahatsızlıklarında oldukça önemli bir yere sahip olan balgamın oluşma sebebi  solunum yollarında oluşan iltihap ya da burada meydana gelen tahrişlerdir. Öksürme vücudumuzdan çıkan ve sümü Yeşil Balgamlı Öksürük: Solunum rahatsızlıklarında oldukça önemli bir yere sahip olan balgamın oluşma sebebi  solunum yollarında oluşan iltihap ya da burada meydana gelen tahrişlerdir. Öksürme vücudumuzdan çıkan ve sümüksü bir salgı olan balgamın hangi miktarda olduğu hastalığın cinsine göre değişim gösterir. Kısaca, solunum yolu hastalıklarının bazılarında balgam oluşumu az olarak görülmekte, bazılarında ise balgam fazla miktarlarda olmaktadır. Aynı şeklide, balgamın rengi ve kokusu da hastalığın seyrine ve cinsine göre farklılıklar göstermekte bununla birlikte balgam kokulu, kokusuz, sarı renk, renksiz, saydam, kirli yeşil ve koyu sarı olabilmektedir.  Bu sebeple de balgamın kokusuna ve rengine göre hastalık hakkında genel bir fikir edinilmekte ve balgamın muayenesi ile de içinde bulunan maddelerin hangi miktarlarda olduğu belirlenmektedir. Vücudumuzda solunum sisteminin bazı bakteriler ile iltihaplanmasından dolayı meydana gelen  balgam yeşil renkte görülmektedir. Bu balgamın yeşil renkte olması astım hastalığı  veya başlangıcı olarak kabul edilebilinir. 

  Yeşil balgam Öksürük: Genellik İle akciğer hastalıklarında çok rastlanan balgam, özellikle de  kronik bronşit, akciğer apsesi,  zatürre ve  astım hastalarında çok görülür. Yeşil balgam ve öksürük olan kişilere antibiyotik vermek doğru bulunmamaktadır. Yeşil balgam olan kişi öksürerek bunu çıkartır. Fakat balgamı gelen bir insanın yutmaması öngörülmekte ve tükürerek içerideki bakterileri dışarıya atması önerilmektedir. Balgam hemen hemen her insanda bulunabilir ve bazıları daha az yapışkan, sıvışık bir şeylerin olmasını istenebilir. Elbette üşütme halinde veya bir sinüs enfeksiyonunda  öksürerek balgam çıkarmak çok önemlidir. Yeşil balgam görülen kişiler mutlaka bir doktora görünmeleri gereklidir. Kendi başına tedavi edilmeyecek kadar önemli bir durumdur. Yeşil balgam sigara içen insanlarda sık sık görülebilir. Kişinin sürekli yeşil balgam çıkarması ve her geçen gün bu balgamın çoğalması, onun bir  hastalığı olduğunun göstergesi sayılır. Yeşil balgam olan kişilere bitkisel tedavide uygulanabilmektedir veya balgam söktürücü de verilmelidir. 

  Yeşil Balgam Ve Öksürük İçin Kullanılabilinecek Bitkiler 

  Nane çayı, okaliptüs çayı, kekik çayı, ananas çayı, rezene çayı, melekotu kökü çayı, meyankökü çayı kullanıla bilinmektedir. 
  ]]>
  Gebelikte Öksürük Tedavisi https://www.oksuruk.gen.tr/gebelikte-oksuruk-tedavisi.html Thu, 01 Nov 2018 11:50:36 +0000 Gebelikte Öksürük Tedavisi, gebe olan bayanda öksürük olduğu zaman nedeni araştırılıp ona göre tedavi uygulanır. Çok gerekmediği sürece medikal tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. İçilmesi gereken ilaç doktor tarafınd Gebelikte Öksürük Tedavisi, gebe olan bayanda öksürük olduğu zaman nedeni araştırılıp ona göre tedavi uygulanır. Çok gerekmediği sürece medikal tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. İçilmesi gereken ilaç doktor tarafından belirlenmelidir. Gebe olan bayanın öksürük şikayeti varsa mutlaka bir doktor tarafından iyi bir muayene edilmesi gerekmektedir. Gebelikte öksürük tedavisi için ilk olarak evde yapılabilecek yöntemler tercih edilmelidir.

  Gebelikte Öksürük Tedavisi İçin Evde Yapmanız Gerekenler

  • Gebelikte öksürük tedavisi için ilk önce yapmanız gereken bol bol istirahat etmelisiniz.
  • Bol sıcak su veya sıvı alımı balgamı incelterek akmasında fayda sağlamaktadır.
  • Sıcak sıvı çorba yenmesi faydalı olmaktadır.
  • Akşamları evdeki havayı nemlendirmek için soğuk buhar makinesi kullanmak öksürüğün şiddetini azaltacaktır.
  • Sıcak bir duş almak öksürüğün şiddetini azaltacaktır.
  • Sıcak suyun buharını solumak gebelikte öksürük tedavisi için faydalı olacaktır.
  • 1 litre kadar suyu kaynatınız. Kaynayan su soğuyunca içerisine 2 tatlı kaşığı deniz suyu ekleyip karıştırınız. Bu karışımı günde 3 defa ağızda gargara yapınız. Buda gebelikte öksürüğe iyi gelecektir.
  • Ilık bir bardak portakal suyuna ya da limon suyuna bir kaşık bal katıp içmek gebelikte öksürüğe faydalı olacaktır.
  • Gebelikte öksürüğe Bir adet kabuk tarçın, ıhlamur, 2 tane karanfil ve 1 elmanın kabuğunu 1 litre kadar suyun içerisine atıp kaynatınız. Biraz demledikten sonra ılık olarak içmeniz faydalı olacaktır.
  • Bir çay kaşığı toz zencefili ve bir kaşık balı macun haline getirerek günde bir veya iki kez yemek gebelikte öksürük tedavisinde faydalıdır.
  • Ayva kabuğunu bir tavada hafif bir şekilde pişirip biraz ılındıktan sonra bir beze pişen kabukları döşeyip üzerine azıcık zeytinyağı gezdirdikten sonra bu bezi boğazınıza sarınız. Gece boyunca bu şekilde uyumak boğazı rahatlattığı için gebelikte öksürüğe iyi gelecektir.
  • Bitkisel çaylar içmenizde gebelikte öksürük tedavisinde iyi gelecektir.

  Gebelikte öksürük tedavisinde doktorun önerdiği bitkisel çayları içmelisiniz. Çünkü bitkisel çayların fazlası gebelikte öksürük tedavisinde fazla bir şekilde tüketildiği zaman bebeğe ve anneye zarar verebilir. Bu uygulamaları yaptığınızda öksürüğünüz geçmez ise kesinlikle bir doktora gidip muayene olmalısınız.

  ]]>
  Bebeklerde Gece Öksürüğü https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-gece-oksurugu.html Fri, 02 Nov 2018 02:54:24 +0000 Bebeklerde Gece Öksürüğü, tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunun ile birlikte solunum yolunda görülen bir sorun neticesinde tahriş olma durumu söz konusu olabilir. Bu durum da beraberinde çocuğunuzun gece öks Bebeklerde Gece Öksürüğü, tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunun ile birlikte solunum yolunda görülen bir sorun neticesinde tahriş olma durumu söz konusu olabilir. Bu durum da beraberinde çocuğunuzun gece öksürük nöbetine tutulmasına neden olmaktadır. Öksürük durumu akciğerde oluşan enfeksiyonların ya da solunum yollarındaki balgamın atılması ile meydana gelir. Özellikle de gece yaşanan kuru gıcıklı öksürük durumu pek tehlikeli bir problem olmamakla birlikte nedeni çok kez tam olarak bilinmez. Bebeğinizin soğuk algınlığı neticesinde burun akıntısının arkaya doğru giderek solunum borusuna zarar vermesinden ötürü meydana gelebilir. Eğer çocuğunuzun çevresinde sigara içiliyorsa sigaranın dumanı çocuğun nefes alışverişini etkileyeceğinden bebeklerde gece öksürüğü nöbetinin yaşanmasına neden olmaktadır.

  Bebeklerde gece öksürüğü sorununa karşı dikkat edilmesi gereken en temel husus bu soruna karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğidir. Yanlış uygulanan bir durum bebeğinize zor anlar yaşatabilir. Bebeklerde gece öksürük sorununu önlemek isterken çocuğunuzun başka bir rahatsızlığa yakalanmasına neden olabilir.

  Bebeklerde Gece Öksürüğü Nöbetine Karşı Yapılması Gerekenler

  • Bebeğinizde meydana gelen öksürük balgam şeklinde ise bu durum için kesinlikle öksürük şurubu kullanılmaması gerekir. Çünkü bu durum öksürüğün azalmasına değil, öksürükle beraber balgamın sökülüp atılması önemli bir husustur. Öksürdüğü esnada bebeğinizin bedeninin yüzükoyun olarak dizinize yatırın. Sırt kısmına hafif hafif vurmak suretiyle balgamın çıkarılmasına yardımcı olur.
  • Bebeklerde gece öksürük durup dururken kuru bir şekilde başlamış ise eğer, boğazına yabancı bir cisim kaçma ihtimali söz konusu olabilir. Eğer kaçmış ise mutlaka çıkarılması gerekir. Bu cismi çıkarmak ile uğraşın. Eğer çıkarmayı beceremezseniz en yakındaki bir sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekmektedir.
  • Bebeklerde gece öksürük sorununa karşı bebeğinizin yastığının altına destek koymak suretiyle dik yatırılmasını sağlayın. Burnundan gelen sümüğün boğazından aşağıya kayarak tahriş olmasını da engellemiş olacaksınız. Yan ya da yüzükoyun yatırmak da bebeğinizin boğazının tahriş olmasını önleyecektir.
  • Öksüren bebeğinizin odasının sürekli olarak havalandırılması da oldukça önemli bir husustur. Bunun yanı sıra sürekli olarak nemli bir ortamın olması solunum yolunun daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu durumda beraberinde bebeklerde gece öksürük nöbetini önlemek mümkündür.
  • Çocuğunuzun yanında kesinlikle sigara içilmemesi gerekir. Bebeğinizin girmedi herhangi bir odada dahi sigara içilmemesi gerekir. Sigara dumanı hava zerrecikleri yardımıyla bebeğinizin yanına taşınır ve ona zor anlar yaşatabilir.
  • Yatmadan hemen önce çocuğunuzun boğaz kısmına yumuşatmak amacıyla ılık bir şeylerin verilmesi gerekir.
  • Bebeklerde gece öksürüğü sorununa karşı süt verilmesi uygun olmayabilir. Zira 6 aylıktan büyük bebekler için süt verilmesi salgı oluşumunu arttıracaktır. 18 aylıktan büyük çocuklar için ise birkaç damla ılık su içinde eritilmiş haldeki bala katılarak verilebilir.

  ]]>
  Sinüzit Ve Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/sinuzit-ve-oksuruk.html Fri, 02 Nov 2018 18:04:07 +0000 Sinüzit ve öksürük; Yurtdışında yapılmakta olan son araştırmalara göre, tarama yapılan kronik öksürüğü olan, her üç hastadan birinde sinüs iltihaplanması sonucuna rastlanmıştır. Özel bir klinik çapında yapılan bu a Sinüzit ve öksürük; Yurtdışında yapılmakta olan son araştırmalara göre, tarama yapılan kronik öksürüğü olan, her üç hastadan birinde sinüs iltihaplanması sonucuna rastlanmıştır. Özel bir klinik çapında yapılan bu araştırmalar, kronik öksürük hastalığı olan insanlarda, sinüzit hastalığının da yaygın olabileceği neticesini ortaya çıkarmıştır.

  Sinüzit ve öksürük birlikte olabilir

  Arada sırada abartılı olmayan bir şekilde öksürmek, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmaktadır. Fakat bazı durumlarda, öksürük kronikleşmiş bir durumda olabilir. Kronik öksürük genel olarak iki ay ya da daha uzun süre devam eden öksürük şekli olarak tanımlanmaktadır. Öksürme, genel olarak ciddi bir problem belirtisi olmamasına rağmen, hastalar için oldukça can sıkan bir durumdur.

  Kronik öksürük sorununun altında yatan sebeplerden biri de, sinüslerin iltihaplanması durumudur. Muayene olan hastaların büyük bir bölümüne sinüs iltihaplanması tanısı koyan bir çok hekim, sinüzit hastalığının kronik öksürüğü olan hastaların içerisinde daha yaygın bir şekilde olduğunu düşünmektedir. Bu hastalarda tespit edilen diğer hastalıklar ise; rinit ve reflü hastalıklarıdır. Kısacası; kronik öksürüğü bulunan her üç hastadan bir tanesi de, aynı zamanda sinüzit hastası olabilir.

  Sinüzit hastalığı boğazı tahrip edebilir ve öksürüğe sebep olabilir. Bunun temek sebebi, sinüzite bağlı olan geniz akıntısıdır. Öksürük şikayeti olan kişilerde, sinüzit tanısı ve tedavisi biraz güç olabilir. Uygun tedavi şekli, sinüs iltihabı ciddiyetine bağlı şekilde yapılmalıdır.

  Genel olarak uzmanlara göre, kronik öksürük hastalığına belirli bir sebep aramak genel olarak zordur. Eğer öksürük devam ediyorsa, büyük ihtimalle yanlış bir teşhis konulmuş veya tedavi yeterli gelmemiş anlamındadır.

  ]]>
  Ateş Ve Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/ates-ve-oksuruk.html Sat, 03 Nov 2018 16:08:01 +0000 Ateş Ve Öksürük; sorunu genellikle birlikte rastlanan bir durum olup hastaların bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. Zira kişi her öksürdüğünden ateşinin yükselmesi söz konusu olabilir. Bu durum da bize öksürük olay Ateş Ve Öksürük; sorunu genellikle birlikte rastlanan bir durum olup hastaların bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. Zira kişi her öksürdüğünden ateşinin yükselmesi söz konusu olabilir. Bu durum da bize öksürük olayının ateşin bir belirtisi olduğunu göstermektedir. Ancak bu durum her hastalık için geçerli değildir. Bazı durumlarda kişi sadece ateş yükselmesi yaşarken öksürme sorunu ile karşılaşması söz konusu olmayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ateş ve öksürük problemine karşı kişilerin nasıl hareket etmeleri gerektiğidir. Bunun yanı sıra öksürüğün ateşin bir belirtisi olup olmadığını da araştırmaları ve sağlıklarını ihmal etmemeleri gerekmektedir. Bu makalemizde sizlere ateş ve öksürük problemi hakkında bilgi vereceğiz.

  Ateş ve öksürük sorunu genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması ile birlikte görülmektedir. Kişinin soğuğa karşı önlem almaması ve dış çevreden gelen bakterilerin bedenine ulaşması neticesinde bu saymış olduğumuz problemlere yakalanması söz konusudur. Bunun ile birlikte bu rahatsızlıkların belirtileri olarak karşımıza ateş ve öksürük sorunu çıkmaktadır. Öksürük durumu kişinin solunum yolu organlarında meydana gelen bir tahrişten ya da solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Bunun ile birlikte kişi kuru kuru öksürebilir ya da kişiyi gıcık tutabilir. Bu durumu sebep olarak kişinin boğazına yemiş olduğu herhangi bir besin maddesi de takılabilir. Ancak tüm bu saymış olduğumuz durumlar içinde yalnızca birkaç durum ateş yükselmeni yol açmaktadır. Burada üzerinde duracağımız husus ise ateş ve öksürük sorununun birlikte görülmesidir.

  Ateş yükselmesi olayı hastanın bedenini normal sıcaklığını çok daha üzerinde çıkması neticesinde meydana gelmektedir. Bu soruna neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bunun ile birlikte öksürük sorunu da ateş yükselmesine neden olabilir. En çok karşılaşılan rahatsızlık soğuk algınlığıdır. Kişi ateş ve öksürük rahatsızlığı karşısında kendisini halsiz, yorgun ve bitkin hissetmesi söz konusudur. Bu sebepten ötürü bu soruna karşı daha temkinli yaklaşması gerekmektedir.

  Ateş Ve Öksürük Sorununa Karşı Yapılması Gerekenler

  Ateş yükselmesi ile birlikte meydana gelen öksürük sorununa karşı bir takım önlemler alınması şarttır. Aksi takdirde bu sorun kendisini kronik bir şekilde göstermesi söz konusu olabilir. Ateş ve öksürük sorununa karşı şu önlemleri almak mümkündür:

  • Doktor kontrolünde ilaç tedavisi
  • Bitkisel ilaçlar ve şifalı otların kullanılması
  • Sıcak bir banyo yapılması
  • Spor ve bir takım egzersizlerin yapılması
  • Özellikle kış mevsiminde bol ve kalın elbiselerin giyilmesi
  • Nane, limon, süt ya da bal gibi besinlerin en uygun bir şekilde ve bolca tüketilmesi

  Tüm bu saymış olduğumuz hususlar ateş ve öksürük sorununa karşı alınması gereken en önemli önlemlerin başında gelmektedir. Ancak tüm bu önlemlere rağmen hala bu sorundan kurtulmadıysanız eğer mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

  ]]>
  Levopront Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.gen.tr/levopront-oksuruk-surubu.html Sat, 03 Nov 2018 23:05:08 +0000 Levopront öksürük şurubu, kuru ve balgamsız öksürüklerde, genelde çocuklara verilen ilaçtır. Reçete edilmeden de bu şurubu alabilmek mümkündür. Fakat doktora danışmadan kullanılmaması tavsiye edilir. Doktor kontrolünde, ka Levopront öksürük şurubu, kuru ve balgamsız öksürüklerde, genelde çocuklara verilen ilaçtır. Reçete edilmeden de bu şurubu alabilmek mümkündür. Fakat doktora danışmadan kullanılmaması tavsiye edilir. Doktor kontrolünde, kaç ölçek ve ne kadar süre ile kullanılması gerekiyorsa, o kadar kullanmak gerekir. Fazla zamanlı kullanım tehlikeli olabilir. Aç karınla alınması ve ölçekli alınması iyi olur. 

  Levopront öksürük şurubu, alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.
  • Sadece öksürük için kullanılması gereken bir ilaçtır. Başka rahatsızlıklarda kullanılması tehlikelidir.
  • Bu ilaca karşı alerjik reaksiyon gösteren belirtiler varsa kullanılmamalıdır.
  • Kalp ve karaciğer rahatsızlığı olan hastaların da bu ilacı kullanması sakıncalı olabilir.
  • Aynı zamanda şeker hastalığı olanlarda, ilacı doktor kontrolünde almalıdırlar.
  • Öksürük şurubunu bir haftadan fazla kullanmamak gerekir. Bir hafta geçmesine rağmen iyileşme görülmüyorsa, doktora başvurmakta yarar vardır.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de anne ve anne adayları, ilacı doktor kontrolünde almalıdırlar. Emziren annelerin, emzirdikten sonra, bebeğe yan etkisinin olup olmadığı bilinmemektedir.
  Levopront öksürük şurubu, kişiye iyi gelmekle birlikte, yan etkileri de bulunmaktadır. Bunlar:
  • Kişide karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Midede gaz sıkışması
  • Nefes almada güçlük
  • Dilde, boğazda ve dudaklarda hafif şişlik
  • İshal
  • Deride kuruluk ve dökülmeler
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Uyku hali
  Levopront öksürük şurubu, doktorun verdiği bilgilere göre, genellikle yemeklerden ya önce ya da sonra alınması daha iyi olur. Ama yemeklerle birlikte de alınmasının bir sakıncası olmadığı da bilinmektedir. Uyku hali yapabileceğinden, gece araç kullanılmaması tavsiye edilir. 2 yaşından küçük bebeklere verilmemelidir. Levopront öksürük şurubu, gereğinden fazla kullandığı gözlemlenmişse, mutlaka doktora başvurmak gerekir.
  ]]>
  Uykuda Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/uykuda-oksuruk.html Sun, 04 Nov 2018 08:10:45 +0000 Uykuda öksürük: Çeşitli nedenler sebebiyle oluşan uykuda öksürük özellikle kış aylarında daha belirgin olmaktadır. Yaz aylarındaki uykuda öksürük nedenleri çoğu zaman alerjiye bağlı veya soğuk algınlıkları ile alakal Uykuda öksürük: Çeşitli nedenler sebebiyle oluşan uykuda öksürük özellikle kış aylarında daha belirgin olmaktadır. Yaz aylarındaki uykuda öksürük nedenleri çoğu zaman alerjiye bağlı veya soğuk algınlıkları ile alakalı olmayan problemlerden kaynaklanmaktadır. Uykuda öksürük sıkça tekrarlıyorsa ve gündüzleri belirgin bir öksürüğünüz yok ise mutlaka zaman geçirmeden doktora gitmenizde fayda vardır. Gündüz hiç bir öksürük şikayeti olmayan ve sadece gece uykuda öksürük şikayetinin olması ciddi hastalık belirtisi olabilir. Bunun için zaman geçirmeden doktora giderek gerekli muayene ve tahlilleri olmalı uykuda öksürüğün nedenini öğrenmelisiniz.

  Uykuda öksürük nedenleri:
  • Kişide astım hastalığının olması: Astım hastaları nefes darlığı şikayetleri ile öne çıkmaktadır. Fakat bilinmesi gereke astım hastalarının özellikle geceleri kuru öksürük problemi ile sık karşılaşmalarıdır. Astım hastalığı yaşayan kişiler gece yatmadan önce boğazlarını yumuşatacak bir şeyler tüketmelidir. Bunun yanı sıra öksürüğün astıma bağlı olup olmadığını doktora gidip mutlaka öğrenmesi ve tedavi olunması gerekmektedir.
  • Kişide sinüzüt olması: Sinüzit hastaları devamlı olarak tıkanık burun şikayetlerine maruz kalmaktadır. Devamlı olarak burunda yaşlanan tıkanıklık uykuda öksürük oluşma nedenleri arasında yer almaktadır. Sinüsler tıkandığında mukus boğazın arka kısmına doğru akmaktadır. Buda rahatsız edici bir gıcığa neden olmaktadır. Bazen kişide bulunan alerjilerde sinüzit oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda doktora danışarak alerji ilaçları yada burun spreyi kullanarak uykuda öksürük problemini sonlandırabilirsiniz.
  • Kişide reflü hastalığının bulunması: Reflü hastalığı da uykuda öksürüğe neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Yatarken midedeki asit, hazımsızlık ve midede ekşime oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda reflü akciğeri de etkilemektedir. Akciğerin etkilenmesi uykuda öksürük oluşmasına neden olmaktadır.
  • Vücutta demir eksikliği yaşanması: Vücutta bazı minerallerin eksik olması kronik öksürüğe neden olmaktadır. Kişide bulunan demir eksikliği bazen boğazın arkasında şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Şişlik ise gıcık oluşmasına neden olarak uykuda öksürüğün başlamasına sebebiyet vermektedir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar: Yüksek tansiyon hastalarının kullandığı bazı ilaçlar kuru öksürük gibi yan etkilere neden olmaktadır. Çeşitli hastalıklardan dolayı kullandığınız ilacın sonrasında uykuda öksürük problemiyle karşılaşmaya başladıysanız mutlaka doktora giderek bilgi vermeli ve ilacınızın değiştirilmesini bildirmelisiniz.
  • Sigara kullanmak: Kişinin genel hayatta sigara kullanması akciğerleri olumsuz yönde etkileyerek normal zamanların yanı sıra uykuda öksürük oluşmasının en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Soğuk algınlıkları: Kişide özellikle kış ayları fazla soğuk havaya maruz kalması soğuk algınlıklarına neden olmaktadır. Soğuk algınlıkları özellikle gece öksürüklerine neden olmaktadır. Ilık bir şeyler içerek en az dereceye indirmek mümkündür.
  • Grip: Grip yine kış aylarının belirgin hastalıklarındandır. Uykuda öksürüğe neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Sıcak bir ortamda kalarak ve ılık içecekler tüketerek uykuda öksürük problemlerine son verebilirsiniz.
  ]]>
  Çoçuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedavi https://www.oksuruk.gen.tr/cocuklarda-oksuruk-icin-bitkisel-tedavi.html Mon, 05 Nov 2018 03:01:28 +0000 Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedavi, çocuklarda öksürük pek çok sebepten dolayı meydana gelen semptomlardan biridir. Öksürük başlı başına bir rahatsızlık olarak kabul edilmeyerek ve sıklıkla da farklı bir rahatsızl Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedavi, çocuklarda öksürük pek çok sebepten dolayı meydana gelen semptomlardan biridir. Öksürük başlı başına bir rahatsızlık olarak kabul edilmeyerek ve sıklıkla da farklı bir rahatsızlığın ön habercisi olarak kendini gösterir. Çocuklarda oluşum gösteren öksürük tedavisinde şurup veya öksürük giderici ilaçlar kullanmanın yanı sıra evde hazırlanabilecek bitkisel tedavi edici kürler sayesinde öksürük sorununa çözüm olabilmektedir. Ancak bitkisel tedaviye rağmen çocuklarda öksürük iyileşme göstermiyorsa ve bu durum kronikleşmiş ise kesinlikle önemli bir rahatsızlığın ön habercisi olabilmektedir. Bu durum göz önünde tutularak mutlaka bir hekime başvurmak oldukça önemlidir.

  Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

  Zencefil Kür
  • 1 çay kaşığı dolusu toz zencefil
  • 2 çay kaşığı bal süzme
  Yapılışı ve uygulanışı: Süzme bal ve toz zencefil uygun bir cam kase içine alınarak karışım macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırılır. Bu bitkisel kür sulandırılarak tüketilebileceği gibi kaşıkla da tüketilebilir. Bu bitkisel karışım çocuklar üzerinde 7-8 yaşın altındaki çocuklara verilmesi uygun olmayan bir bitkisel tedavi şeklidir. Ayrıca yetişkinler üzerinde de öksürük nedeni ile tahriş olan boğazın yumuşamasının yanı sıra öksürüğün hafiflemesine de yardımcı olacaktır.
  Elma Kürü
  • 1 adet orta irilikte elma
  • 2-3 adet elma çekirdeği
  • 1-2 tane karanfil
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1-2 dilim limon
  • 1 tutam ıhlamur
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 litre su
  Yapılışı Ve Uygulanışı: Uygun bir tencerenin içine bal dışında diğer tüm malzeme alınarak 7-8 dakika kadar kaynatılarak ocaktan alalım. Karışımın üzerine süzme bal ekleyerek iyice bal eriyene kadar iyice karıştıralım. Elde edilen bu şifalı bitkisel kür isteğe bağlı sıcak veya ılık olarak günde 2-3 su bardağı çocuklara verilir. Öksürük sorunu yaşayan çocuklar için faydalı bir bitkisel tedavi şekli olan bu kür sayesinde öksürüğün şiddetin azalmasının yanı sıra bir süre sonra tamamen iyileşme sağlanacaktır.

  Karabiber Kürü
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 su bardağı kadar kaynatılmış süt
  • Yarım çay kaşığı ölçüsünde karabiber
  Yapılışı Ve Uygulanışı: Bir cezvenin içinde kaynatılmış sütün içine, karabiber ve bal ilave edilip iyice karıştırılarak balın erimesi sağlanır. Ardından elde edilen karışım çocuk ve yetişkinlerin öksürük tedavilerinde kullanılabilen uygun bir bitkisel tedavi şeklidir.

  Dut Pekmezi 
  • 1 yemek kaşığı dolusu dut pekmezi
  • Yarım çay kaşığı ölçüsünde karabiber
  Yapılışı Ve Uygulanışı: Verilen miktarlarda süzme bal ve karabiber iyice karıştırılarak macun kıvamı aldıktan sonra 1 tatlı kaşığı tüketilir. Bu şifalı bitkisel kür özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük tedavisinde tedavi edici özelliği yüksek bitkisel çözümlerden birisidir. 
  ]]>
  Öksürük Alerjisi https://www.oksuruk.gen.tr/oksuruk-alerjisi.html Mon, 05 Nov 2018 09:17:50 +0000 Öksürük Alerjisi, insanların normal şartlarda olumsuz şekilde etkilenmeyeceği fakat bazı insanlarda bu ortamın çeşitli hastalıklara veya rahatsızlıklara neden olma durumu alerji olarak adlandırılır. Öksürük alerjisi i Öksürük Alerjisi, insanların normal şartlarda olumsuz şekilde etkilenmeyeceği fakat bazı insanlarda bu ortamın çeşitli hastalıklara veya rahatsızlıklara neden olma durumu alerji olarak adlandırılır. Öksürük alerjisi ise alerjilere bağlı olarak ortaya çıkan kişinin sürekli bir şekilde öksürmesi ve bu öksürüğe engel olamaması durumudur. Bu durum bir insana alerji rahatsızlığı teşhisi konmasında belirleyici rol üslenir.  Öksürük alerjisi olan insan bu ortamlarda bulundukları zaman vücutları diğer insanlara göre daha fazla reaksiyon gösterir. Bu öksürük alerjisi rahatsızlığı yaygın olarak ortamın aşırı derecede tozlu olması, ortamın polen açısından fazla olması, bir protein bakımından fazla olan besinlerin aşırı tüketilmesi gibi durumlarda meydana gelir. İnsanların öksürük alerjisi olduğu ortamları ya da besinleri iyi analiz etmeleri gerekir. Bu öksürük alerjisi olan insan devamlı bir şekilde öksürdüğünden dolayı nefes almakta zorluk çekebilir. Bu aşamada boğazda aşırı bir şekilde tahriş meydana gelir. Devamlı olarak öksürüldüğü zaman boğazdaki kasların sıkılıp gevşeme hareketini devamlı olarak yapması dokuların zarar görmesine neden olabilir Bu öksürük alerjisi rahatsızlığı durumunun yaşanma ihtimalinden dahi kaçınmaları gerekir. Aksi halde acil tıbbi müdahale gerekebilir ve en yakın hastaneye gidilmelidir.

  Öksürük Alerjisi Belirtileri, öksürük alerjisi olmayan insanlar ile çok farklılık göstermese de oldukça çok şiddetli olabilir. Genelde öksürük alerjisi olan insanların onları rahatsız eden bir ortama girdiklerinde devamlı olarak öksürmeleri, nefes alıp verirken hırıltılar çıkması ya da nefes darlığı gibi olaylar öksürük alerjisinin en net olan işaretleridir.

  Öksürük Alerjisi Sebebi, öksürük alerjisi olan insan öksürüğe neden olan ortamda ise neden olan maddeyi her nefes aldığında içine çeker. Vücutta bu maddeyi uzaklaştırmak için öksürüğe ihtiyaç duyar.

  Öksürük Alerjisi Tedavisi,  öksürük alerjisi olan bir hastada yaygın olan alerjenler için doktor testler yapar ya da doktor hastanın sağlık geçmişine bakıp tanı koyabilir. Öksürük alerjisi olan hastaya alerjinin fazlalığını azaltmak için ilaç verir ve polen gibi yaygın olan alerjenlerden uzak durmasını tavsiye eder. Bu şekilde doktor öksürüğü iyileştirmek için bir tedavi planı oluşturacaktır.

  Öksürük Alerjisi Olanların Evde Uygulayacağı Yöntemler

  • Bol bol sıvı tüketiniz.
  • Bulunduğunuz ortamı nemlendiriniz.
  • Boğazınız yumuşaması için bitkisel çaylar içiniz.
  • Yatarken başınızı yüksek tutunuz.
  ]]>
  Öksürük Krizine Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/oksuruk-krizine-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 07:02:05 +0000 Öksürük Krizine Ne İyi Gelir, çoğunlukla üst solunum yolunda ortaya çıkan enfeksiyona bağlı olarak burun akıntısı ile birlikte boğaz tahrişi kişide öksürük krizine sebep olabilmektedir. Burun akıntısından dolayı ortaya Öksürük Krizine Ne İyi Gelir, çoğunlukla üst solunum yolunda ortaya çıkan enfeksiyona bağlı olarak burun akıntısı ile birlikte boğaz tahrişi kişide öksürük krizine sebep olabilmektedir. Burun akıntısından dolayı ortaya çıkan öksürük krizini geçirmek için yudumlayarak bolca su içebilirsiniz. Su boğazın nemli kalmasını sağladığı için öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur. Bu sayede kişi öksürük krizine daha az yakalanabilir. Kişi mutlaka gün içinde en az 2 litre su tüketmeye özen göstermelidir. Öksürük krizi esnasında kişi özellikle suyu yudumlayarak ve yavaş yavaş içmelidir. Aksi halde birden içerse öksürük krizinin daha fazla artmasına yol açmış olur. Öksürük krizine iyi gelen başka bir yöntem ise, bitki çaylarına ilave edilen bal ile nane limon tüketilmesidir. Öksürük krizini geçirmek ya da hafifletmek için zencefil, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu ve nane limon çayı öksürüğün hafiflemesinde hatta düzenli olarak tüketildiğinde geçmesine bile yardımcı olmaktadır. Gün içinde içtiğiniz çayınıza katacağınız bir kaşık saf bal öksürüğe iyi gelmektedir. Bal ise tam bir antioksidan deposu olduğu için vücuda girdiğinde mikroplarla savaşma gücünü arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, hatta hücrelerin yaşlanmasını engeller. Balın su tutucu özelliği sayesinde kişinin boğazı her zaman yumuşak kaldığı için öksürük krizine girme olasılığını oldukça düşürmektedir. 

  Öksürük Krizine Ne İyi Gelir

  Öksürük krizine giren kişinin bolca C vitamininden zengin olan besin maddelerini tüketmesi gerekmektedir. Üst solunum yolunda meydana gelen enfeksiyon sebebi ile ortaya çıkan öksürük krizine karşı portakal, greyfurt, bezelye, ahududu, turunçgiller, taze fasulye, limon, mandalina, kara lahana, soğan ve ıspanağı tüketebilirsiniz. Bu besin maddeleri yüksek oranda antioksidan içerdiği için hastalığın kolaylıkla vücuttan atılmasını sağlayarak öksürük krizinin de önüne geçmiş olur. Sigara dumanı özellikle alt ve üst solunum yolunu tahriş eder. Buna bağlı olarak solunum yolunda bulunan mekanizmalarda hasarlar meydana gelmektedir. Kısacası öksürük krizine sebep olan sigara kullanımını bırakmak gerekmektedir. Öksürük krizine iyi gelen başka bir yöntem de sıcak duş almaktır. Sıcak banyo özellikle astımdan ya da alerjik öksürük sebebi ile ortaya çıkan öksürük krizine iyi gelmektedir. Öksürük krizine yol açan diğer etkenlerden biriside temizlik ürünleriyle parfümlerdir. Hanımların evde kullandığı temizlik ürünleri özellikle çamaşır suyu kişinin boğazında tahrişe sebep olur ve öksürük krizine yol açar. Bu nedenle alerjisi olduğunuz temizlik ürünlerini daha dikkatli kullanırsanız öksürük krizini de büyük çapta engellemiş olursunuz. 
  ]]>
  Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/kuru-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 18:01:34 +0000 Kuru öksürüğe ne iyi gelir, kuru öksürük, balgamlı öksürüğe göre genellikle daha sıkıntılı ve ağrılı geçmektedir. Genellikle sigara kullanımı, kuru hava ve bakterilerden kaynaklanan bu rahatsızlık çok nadiren ci Kuru öksürüğe ne iyi gelir, kuru öksürük, balgamlı öksürüğe göre genellikle daha sıkıntılı ve ağrılı geçmektedir. Genellikle sigara kullanımı, kuru hava ve bakterilerden kaynaklanan bu rahatsızlık çok nadiren ciddi hastalıklarla alakalıdır. Kuru öksürük çoğunlukla sigara kullanıldığından sııvı yetersizliğine neden olur, kuru hava ve mikrop kapması gibi etkenlerden dolayı da  kaynaklanmaktadır. Öksürüğün temelinde soluk borusu ve akciğerdeki istenmeyen maddelerin dışarı atılmalarıdır. Yani vücudumuz gırtlağa baskı yaparak açılmasını ve vücuttaki istenmeyen maddenin dışarı atılmasını sağlıyor.  Veremin başlangıcı da kuru öksürüktür fakat kuru öksürük vakıalarının çok azı verem başlangıcına işaret eder. Eğer öksürüğünüz uzun sürerse bir hekime danışmakta fayda var.

  Kuru öksürüğe ne iyi gelir,

  Kuru öksürük ile baş etmede en etkin yöntem bol sıvı alınmalıdır. Bol sıvı alımı ile birlikte sigara kullanımı bırakılır ve ev ortamı sürekli havalandırılıp, o zaman  öksürük çok kısa sürede geçecektir.


  Kuru öksürük nasıl tedavi edilir,

  Kuru öksürüğü kesmek için bazı şifalı bitkilerden de faydalanabilir. Sizin için bulduğumuz bir-kaç kuru öksürük bitkisel tedavi yöntemi şu şekildedir:
  • Bir çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp yenilebilir. İçilen bu ilaçtan sonra süt içilirse boğaz rahatlar.
  • 2 tatlı kaşığı dut pekmezine göz kararı karabiber dökerek günde 1 kaşık yerseniz bu da boğazları rahatlatır.
  • Ihlamurla ayva yaprağı kaynatılır ve içilebilir.
  • Elma kabuğuyla, zencefil, ıhlamur, ayva, tarçın ve limon kaynatılarak. Suyu içilir.
  • Nişastayı su ile kaynatarak, limon suyu ve pekmezle karıştırın.
  • Bir miktar kekiği suyla kaynatıp içine bal koyup ılıtıp içebiliriz.

  Öksürük için evde yapılabilecek doğal, bitkisel tedaviler 

  • Bir elmanın kabuğunu soyarak, bir kaç da çekirdeğini koyduktan sonra, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil ekledikten sonra da belki bir tarçın kabuğu da eklenebilir, bir dilim de limon atılırsa iyi olur. Bunların hepsini kaynatarak,isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebiliriz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanılabilir. 
  • Bir tatlı kaşığıyla bala toz zencefili karıştırılarak macun yapıp için, yiyin boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Çocuklarda lütfen uygulamayın.
  • İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katarak karıştırın ve günde bir kaşık verebilirsiniz. Bir iki güne kadar öksürük geçer. Yetişkin ve çocuk kullanabilir.
  • 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilebilir. Ardından da süt verilir. Bu formül yetişkinler için de etkili olur.
  • Kabukları ile elma, tarçın, zencefiller, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içiriniz. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir.
  • Çocuğunuzu uykuya yatırırken oda sıcaklığındaki balı sırtına sürerek, üstüne gazete veya kağıt havlu ile kapatarak, uyumasını sağlamalısınız. 2-3 kez denendiğinde öksürüğü keser.
  • Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılarak içilirse, öksürük geçecektir.
  • Bir miktar kekiği su ile kaynatarak içine bal koyup ılıtılmalıdır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçecektir.
  • Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez eklersiniz. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilir.
  • Biraz zeytinyağının ısıtarak, içine karabiber atarak pişiriniz, iyice yanmalı. Sonra ılınınca öksüren Çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürüp ovulur. Üzerine, hafif emince sıcak bez örtün ve giymesini sağlayın.

  ]]>
  Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/gicik-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Tue, 06 Nov 2018 19:57:47 +0000 Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir, mevsim geçişleriyle birlikte kış aylarında kendini gösteren gıcıkla birlikte yaşanan öksürük kişileri rahatsız ederek sıkıntılar yaşatır. Ciğerlerin tahribata uğramasına sebep olan bu r Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir, mevsim geçişleriyle birlikte kış aylarında kendini gösteren gıcıkla birlikte yaşanan öksürük kişileri rahatsız ederek sıkıntılar yaşatır. Ciğerlerin tahribata uğramasına sebep olan bu rahatsızlık ciddiye alınarak mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ancak günümüzde sıklıkla tercih edilen doğal ve şifalı evde hazırlanabilecek tedavilerle bu hastalığınızı en aza indirebilmenin yanı sıra tamamen de iyileş sağlanabilir. Bu yüzden gıcık öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bazı tavsiyelerimiz olacak. Bu yöntemlerden birisini veya bir kaçını uygulayarak sıkıntılarınızı en aza indirerek sona erdirecektir.

  Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir

  Elma kabuğu: 2 tane elmayı soyduktan sonra kabuklarını uygun bir tencere içine alarak üzerine 1 tutam ıhlamur, 3-4 tane karanfil ve 1 tane çubuk tarcın ilave edip üzerine 4 su bardağı su ekleyerek karışımı kaynamaya bırakalım. Yaklaşık 15 dakika kadar kaynayan karışımı ocaktan aldıktan sonra hafifçe ılıtarak gün içinde 3 su bardağı elma çayı balla tatlandırılarak içilir. Bu şifalı kür sayesinde gıcık öksürüğe iyi gelen doğal içerikli koruyuculuk sağlamayı başarabilirsiniz.

  Dut Pekmezi Karabiber: Gıcık öksürüğe iyi gelen diğer bir kür ise dut pekmezi ve karabiberdir. Bu şifalı karışım gün içerisinde 2 kez bir çorba kaşığı dut pekmezi ile yarım çay kaşığı toz karabiber iyice karıştırılarak tüketilmesi halinde gıcık öksürükte iyileşme sağlanacaktır.

  Nişasta Çayı: 1 çorba kaşığı buğday nişastasını 1 su bardağı su ile karıştırarak kaynattıktan sonra üzerine taze sıkılmış portakal veya limon suyu ilave ederek içilmesi halinde gıcık öksürük için oldukça faydalı olacaktır.

  Zencefil Ve Bal Macunu: Yaklaşık yarım çorba kaşığı süzme balın içine 1 çay kaşığı toz zencefil ilave ederek karışım iyice karıştırılarak tüketilir. Bu şifalı karışım gün içerisinde 2-3 kez tekrar edilerek tüketilmesi halinde öksürüğe ve boğaz ağrısına çok iyi gelecektir.

  Ayva Yaprağı Ve Ihlamur: Bir miktar ayva yaprağı ve 1 tutam ıhlamur uygun bir tencere içerisine alınarak üzerini aşacak kadar su ilavesiyle 15 dakika kadar kaynatılıp balla tatlandırılarak tüketilmesi sonrasında gıcık öksürük kesilecektir.

  Zeytinyağı Ve Karabiber: 2 çorba kaşığı ılıtılmış zeytinyağının içine 1 çay kaşığı dolusu karabiber ilave edilerek karışım iyice karıştırılır. Elde edilen bu karışım ılık ılık sırt ve göğüs bölgelerine sürülerek üzerine sıcak temiz bir havlu konularak gece sabaha kadar bekletilir. Bu uygulama göğüs ve sırt bölgelerini ısıtarak gıcık öksürüğün kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. 

  Kuru Soğan: Gıcık öksürüğe oldukça iyi gelen kuru soğan bilindiği gibi doğal bir şifa kaynağıdır. Bir tane orta boy kuru soğan ince ince kıyıldıktan sonra bir çorba kaşığı süzme bal ile iyice karıştırılarak harmanlanır. Elde edilen karışım yaklaşık birkaç saat bekletilerek bir süzgeç yardımıyla süzülerek posası ve suyu ayrılır. Ayrılan soğan suyu her gün düzenli olarak akşam ve sabah 1 tatlı kaşığı kadar içilir.
  ]]>
  Reflüye Bağlı Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/refluye-bagli-oksuruk.html Wed, 07 Nov 2018 09:57:50 +0000 Reflüye bağlı öksürük, asıl olarak bir hastalık olarak sayılmamalıdır, bir semptomdur. Yenilmiş olan besinlerin mide yukarısına doğru çıkarak yemek borusu ve boğaza kadar gelmesine reflü adı verilmektedir. Reflü oluş Reflüye bağlı öksürük, asıl olarak bir hastalık olarak sayılmamalıdır, bir semptomdur. Yenilmiş olan besinlerin mide yukarısına doğru çıkarak yemek borusu ve boğaza kadar gelmesine reflü adı verilmektedir. Reflü oluşumu ise genellikle yemek sonrasında ağza acı su ve yiyecek gelmesidir. Bu nedenle yenilen besinin tekrardan boğaza gelmesi ile boğaz tahriş olur ve yemek borusu savunmasız bir hale gelir. Söz konusu olan midedeki besinlerin organlara ve dokulara kaçması nedeni ile göğüste yanma ve öksürük oluşumu da reflünün başlıca semptomlarındandır.

  Bu gibi durumlarda devamlı olan ve geçmeyen öksürük ile seyreden en önemli ve başlıca sebepleri içerisinde boğazın arka kısımlarının mikroplara, tozlara veya ısıya karşı hassasiyetinin bulunmasıdır. Genellikle mikrop ya da tozlar dışında boğazın tahriş olmasına sebep olan diğer unsurlar gece yemek yiyip yatmak, çay ve kahve tüketimi, sinüzit ve geniz akıntısının bulunmasıdır. Bu gibi unsurlar reflüye bağlı öksürüğe neden olmaktadır. Çünkü aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecekler, bademcikte iltihap bulunması, mide asidine yol açmaktadır. Mide asidi de reflünün en önemli sebebidir.

  Reflüye Bağlı Öksürük Nasıl Teşhis Edilir

  Reflüye bağlı öksürük bir hastalık olmadığından dolayı tanısında özel olarak kullanılan bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak endoskopi yöntemi ile reflünün tanımlanması reflüye bağlı öksürük varlığını da teşhis edebilmektedir. Endoskopi yöntemi sayesinde reflünün önlenmesi sağlanabildiğinden dolayı, her hastaya uygulanması gereken bir yöntemdir.

  Reflüye Bağlı Öksürük Nedenleri Nelerdir

  Aslında bu sorunun gerçeği, “reflünün nedenleri nelerdir” olmalıdır. Reflü hastası olan kişinin yemek borusunun içerisini örteleyen iç tabakasının asitlere karşı kendini savunabilecek bir yapısı bulunamamaktadır. Bu nedenle reflü hastalığının tedavisinde en önemli olan şey tüketilen gıdaların ağır olmamasıdır. Çünkü ağır besinler yenildiğinde mide yenilenleri sindirebilmek amaçlı gerekenden fazla asit salgılar.

  Reflüye Bağlı Öksürük Tedavisi Nasıl Olmalıdır

  Reflüye bağlı öksürüğü olan kişilerin en ilk olarak zayıflaması önerilmektedir. Şişmanlık midenin üzerine baskı yapacağından dolayı reflüyü kolaylaştırmaktadır. Yemek miktarını da fazla kaçırmamak gereklidir. Ayrıca yemekten kalkarken midede biraz boşluk olması önerilmektedir. Diyet yapan kişilere diyet listesi içerisinde yağ tüketiminin az tutulması önerilmektedir.

  Uyku sırasında çift yastık kullanılmalıdır, baş seviyesinin yüksek olması gereklidir. Bu şekilde reflüsü olan kişi uyur iken mide asidinin yemek borusuna gelişi zorlaşacak, bu sayede de reflüye bağlı öksürük ortaya çıkmayacaktır. Reflüye neden olabilecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu yiyecekler çikolata, portakal suyu, asitli içecekler ve kafeinli yiyeceklerdir.

  Elma sirkesi reflüye bağlı öksürük tedavisinde kullanılan doğal bir besindir. Yemek yemeden önce bir tatlı kaşığı veya yemek sırasında bir su bardağına karıştırarak bir çorba kaşığı elma sirkesini içmek mide asidinin oluşumunu engellemektedir. 

  ]]>
  Gebelikte Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/gebelikte-oksuruk.html Wed, 07 Nov 2018 14:25:41 +0000 Gebelikte öksürük, bir soğuk bir sıcak havanın hakim olduğu bu günlerde her insan gibi gebe kadınların çeşitli gripal enfeksiyonlara ve üşütebilmektedirler. Gebeliğin tüm dönemlerinde ilaç kullanımının tavsiye edilmediği Gebelikte öksürük, bir soğuk bir sıcak havanın hakim olduğu bu günlerde her insan gibi gebe kadınların çeşitli gripal enfeksiyonlara ve üşütebilmektedirler. Gebeliğin tüm dönemlerinde ilaç kullanımının tavsiye edilmediği ve bu durumlarda bitkisel yöntemler epeyce önemli bir hal almaktadır. Bu yazımızda gebe kadınların özel bilhassa öksürük sıkıntısına bitkisel çözümler sunmaya çalışacağız. Her ne kadar bebek anne karnında hapşurmak veya öksürmek gibi güçlü sarsıntılara karşı güven içerisinde olsa da anne için bu durum zor görülmektedir. Çünkü karnın oldukça gergin ve zor olması hapşuruk veya öksürük sonrasında basıncın etkisiyle karında ağrılara neden olmaktadır. Bununla beraber gebeliğin son evrelerinde vücudun salgılamış olduğu hormonlar sayesinde kemiklerde açılma gevşeme ve yumuşama gibi durumların oluşması öksürük sonrası bilhassa sırt bölgelerinde ağrılara sebep olmaktadır. 

  Gebelikte öksürük için bitkisel yöntem

  • Çiçek balı
  • Toz zencefil
  1 çay kaşığı çiçek balı ile 1 çay kaşığı toz zencefil birbiriyle iyice macun olana kadar karıştırılır tok veya aç farketmez ağza atılır. Zencefilin tozunun taze olması çok önemlidir. Eğer uzun zaman evde toz zencefil varsa bundan pek yarar beklemek doğru olmaz. Bu nedenle kuruyemişçilerden taze olarak temin edilebilir. Bu karışımı ağza attıktan sonra boğazda hafif bir yanma hissi meydana gelecektir. Bu bu doğru ve etkili macun elde edildiğinin göstergesi olacaktır.
  Hamilelikte öksürüğü önleyen bitkisel çay
  • Bal
  • Zencefil kökü
  • Elma
  • Çubuk tarçın
  • Limon
  • Çiçekli ıhlamur

  Kaynamış olan suyun içerisine ıhlamur, zencefil ve tarçın eklenmelidir. Daha sonra elmanın kabuğunu soyarak içerisine eklenmeli. Eğer burun akıntısı ve grip belirtileri varsa limon sıkabilir, tatlandırmak için ise  içerisine bir miktar bal eklenebilir. Demlendikten sonra istenilen kadar içebilir. Dikkat edilmesi gereken her güne özel çay demlemek gerekir. Çünkü bitkisel çaylar taze olduğu sürece etkili olmaktadır. Öksürük tedavisinde kullanılabilecek bir çok yöntem mevcuttur. Ancak tüm bunlar hamilelik döneminde kullanılmıyor. Yukarıdaki yöntemler ileri derece olmayan öksürük durumlarında kullanılması gerekir. Eğer öksürüklerin sayısı ve şiddeti oldukça fazlaysa, geceleri yatırmıyorsa muhakkak doktora gitmekte yarar var. Gebe olan kadının öksürüğü çok ilerlediği zaman bitkisel yöntemler etki yapmıyor olabilir. Bu nedenle doktoru ağrılar için minoset, öksürüğü için asist öksürük şurubu, iltihap için de aksef 500 mg antibiyotik yazabilir. Gebe olupta doktoru bu ilacı verenler rahatlıkla kullanabilmektedirler. Hastalığın ilerleyen zamanlarında ilaç tedavisi gerekli olabilir. Çünkü iltihap bebeğe bulaşması durumunda erkenden alınması gerekebilir. Veya gebeliğin son günlerinde çok fazla öksürük vücudun doğum ortamını tetiklemesine ve erken doğuma sebep olma durumları vardır. Bu nedenle doktorun kontrolünde ilaç kullanılırsa faydalı olacaktır.

  ]]>
  1 Yaş Altı Bebeklerde Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/1-yas-alti-bebeklerde-oksuruk.html Wed, 07 Nov 2018 19:24:34 +0000 1 yaş altı bebeklerde öksürük, sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerde bu durum değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Anne sütü alan bebekler diğerlerine göre daha fazla şanslıdır. Çünkü anne sütü 1 yaş altı bebeklerde öksürük, sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerde bu durum değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Anne sütü alan bebekler diğerlerine göre daha fazla şanslıdır. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve buda hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmamaktadır. 1 yaş altı bebeklerde öksürük bazı durumlarda tehlikeli hale gelebilir bu nedenle önceden önlem alarak evde kendi imkanlarınızla tedavi etmekle beraber doktor kontrollerini de devam ettirmek gerekir. Özellikle soğuk kış aylarında daha çok artan virüsler ve bakteriler hızla yayılarak hasta olmamızı sağlıyor. Bu gibi durumlarda 1 yaş altı bebeklerde öksürük ve diğer rahatsızlıklar oluşmaması için kalabalık ortamlardan ve bebeklere yakın temastan kaçınmak gerekiyor. 

  1 yaş altı bebeklerde öksürük belirtileri nelerdir:
  • Huzursuzluk, vücutta ağrı
  • Sürekli olarak ağlama durumu ve tedirginlik
  • Gece uyumada zorluk çekme ve uykudan sık sık uyanma
  • Burun akıntısı
  • Burunda tıkanıklık
  • Ateş, gözlerde sulanma 
  1 yaş altı bebeklerde öksürük tedavisi:
  • 1 yaş altı bebeklerde öksürük tedavisi evde yapılabilen küçük ve basit yöntemlerle uygulanabilmektedir. Bu uygulamalardan en bilinen yöntem buhar yöntemdir. Bebeğin bulunduğu odaya bir buhar makinesi bulundurmak iyi gelir, veya bir kapta su kaynatmak ta iyi gelir. 
  • Ek besinlere başlayan bebeklerde azar azar bitki çayları da iyi gelen tedavi yöntemidir.
  • Bol bol su ve mama ve en önemlisi eğer bebek emiyorsa bol bol emzirilmelidir.
  • Meyve suları verilebilir eğer tatsız geliyorsa yarım çay kaşığı kadar içine dut pekmezi koyarak tatlandırılır hemde pekmezin tarafından faydalanabilirsiniz.
  • 1 yaş altı bebeklerde öksürük tedavisi için mutlaka doktora gidilerek ciğerleri dinlenmesi ve erken tedavi edilmeli ve ilaç tedavisine başlanmalıdır.
  ]]>
  Havlar Gibi Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/havlar-gibi-oksuruk.html Thu, 08 Nov 2018 10:36:21 +0000 Havlar gibi öksürük, 6. aydan itibaren ve 3 yaş arasındaki çocukları olan anne ve babalar çoğu zaman çocuklarında havlar tarzda bir öksürük ile ne yapacaklarını şaşırıp endişeye kapılırlar. Ve gecenin bir ya Havlar gibi öksürük, 6. aydan itibaren ve 3 yaş arasındaki çocukları olan anne ve babalar çoğu zaman çocuklarında havlar tarzda bir öksürük ile ne yapacaklarını şaşırıp endişeye kapılırlar. Ve gecenin bir yarısı hastanelerin acil servisine koşulur. 6 yaşın üzerindeki çocuklarda pek görülen bir durum değildir. Genelde sonbahar aylarında ve kışın başlangıcın da görülen bu viral enfeksiyon krup adı verilen rahatsızlıktır.

  Havlar gibi öksürük nedir nasıl teşhis edilir

  Havlar tarzda öksürük belirtisi ile çok ani bir şekilde ortaya çıkan krup üst hava yollarında viral bir enfeksiyonun neden olduğu solunum enfeksiyonudur. Havlar gibi öksürüğe neden olan krupun etkeni parainfluenza denilen mikroptur. Parainfluenza  virüsü enfeksiyonların başlıca nedeni olmasına rağmen her çocukta krup görülecek diye kesin bir durum söz konusu değildir. Parainluenza virüsünün krup adı verilen havlar tarzda öksürüğü oluşturabilmesi için soluk borusunun giriş kısmında ve soluk borusunda şişme olması gerekir. Küçük çocuklarda kruptan dolayı solunum sıkıntısı görülmesinin nedeni hava yollarının dar olmasıdır. Aynı virüsü alıp ta hastalanan 6 yaşından büyük çocuklarda ise sadece soğuk algınlığından kaynaklanan belirtiler görülür.    

  Parainfluenza virüsü önce boğaz ve burunu enfekte eder, sonra soluk borusuna yayılır. Enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte soluk borusu şişer, şişme soluk alıp vermeyi zorlaştırdığından akciğerlere hava gitmesi zorlaşır. Viral bir enfeksiyon olduğundan dolayı, bakteri gelişimi de olursa hastalık çok daha ağır bir tablo ile seyreder. Genel olarak ağır bir durum oluşturmaz ve 1 haftadan daha kısa sürer. Krup tanısı için, daha ciddi hastalıklara neden olabilecek semptomlar dışlandıktan sonra tanı koyulur. Örneğin çocuğun bu tarz öksürmesine sebep olabilecek şekilde boğazında herhangi bir yabancı cisim var mı yada alerjik bir durum var mı bunlara bakılır. Bunlarla alakalı bir durum yok ise krup tanısı koyulur. Krup tanısı için laboratuar, kan testi, yada kültüre gerek yoktur.

  Havlar gibi öksürük ile oluşan krup belirtileri nelerdir

  Soluk alma sırasında çocukta tiz ve hırıltılı bir ses ile birlikte en belirgin özellik havlar gibi, köpek havlamasına benzeyen öksürüktür. Ve bu öksürükler genelde çok ani bir şekilde gece başlar. Burun akıntısı, ve hafif ateş görülebilir. Çocuğun sesi boğuk ve kabadır. Çocuk gündüz genel olarak iyi gibi görünse de gece tekrarlayıp bir kaç gün devam eder.   

  Havlar gibi öksürük nedeni olan Krup tedavisi nasıl yapılır

  Hafif belirtiler ve semptomlar evde tedavi edilebilmektedir. Soğuk hava veren nemlendiricilerden veya banyoda suyu açıp buhar oluşturarak solunum yollarının rahatlaması sağlanır. Bu durumdaki çocuğu mümkün olduğunca ağlatmamak için özen gösterilmelidir. Ağlama solunumu zorlaştırmaktadır. Tabi ki yeterli sıvı alımı çok önemlidir. Ayrıca hafif ateşte ateş düşürücü şuruplardan faydalanılabilir. Ama tabi ki belirtiler ağırlaşmaya başlarsa hemen doktora başvurulmalıdır.

  Orta şiddette ve ağır olarak devam eden krup hastalığında mutlaka doktora başvurarak acil bir şekilde tedaviye başlanmalıdır. Krup tedavisi için kullanılan en önemli ilaç buharlaştırılarak yada oral yoldan verilen steroidlerdir ve tek doz olarak uygulanır. Doktorunuz gerek görürse oksijen tedavisi verecektir. Çocuk ateşli ise ve ağızdan yeterli derece de beslenemiyorsa damar yolu ile sıvı tedavisi yapılır. Antibiyotik ya da öksürük şurubu gibi ilaçlar krup tedavisinde kullanılmaz.

  Bulaşıcı bir virüs olduğundan eller sık sık sabunla yıkanmalıdır. Hasta kişi ile yakın temas olmaması gerekir. Ve hava yolu ile bulaştığı için hastanın bulunduğu oda sık sık havalandırılmalıdır. Çok ağır olarak havlar tarzda öksürük nöbetleri, morarma, nefes darlığı, göğüste içeri çekilme ve ötme sesi gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

  ]]>
  Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı https://www.oksuruk.gen.tr/hamile-kadin-oksuruk-icin-ne-yapmali.html Thu, 08 Nov 2018 18:26:05 +0000 Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı, Hamile iken oluşan öksürüğün en önemli nedenleri soğuk algınlığı, grip yada alerji yapan faktörler olup, öksürüğü oluşturan nedenin tedavisi gerekir. Hamile iken öks Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı, Hamile iken oluşan öksürüğün en önemli nedenleri soğuk algınlığı, grip yada alerji yapan faktörler olup, öksürüğü oluşturan nedenin tedavisi gerekir. Hamile iken öksürmek diğer zamanlardan çok daha zordur öksürüldüğü zaman bütün baskı karına uygulanmaktadır. Öksürük şuruplarında bulunan etken maddelerin anne karnındaki bebeğe zararlı etkileri olması nedeniyle öksürük ilacı kullanılamamaktadır. Hatta hamilelik döneminizde gebe kalmadan önce kullanmış olduğunuz bir öksürük şurubunuz varsa kendi kafanıza göre bunu kesinlikle kullanmayın. Öncelikle şunu bilerek içiniz rahat etmeli ki hamile iken öksürdüğünüzde bebek herhangi bir zarar görmez anne karnındaki su bebeği korur. 

  Hamile kadın öksürük için ne yapmalı

  Hamile iken oluşan öksürüğünüz büyük ihtimalle grip yada soğuk algınlığından kaynaklı olduğundan öncelikle bolca istirahat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ve mutlaka her zaman olduğu gibi bol miktarda sıvı alımına özen göstermelisiniz. Sabah kalkar kalkmaz mutlaka ılık bir bardak su içmeyi adet haline getirmelisiniz. Hem hamilelik döneminizdeki sağlığınız için hem de öksürüğünüzün kesilmesi için çok faydalı olacaktır. Hatta mümkünse ılık suyun içine bar kaşık bal ve birkaç damla limon sıkarak içeceğiniz su hem boğazınızı yumuşatır hem de öksürüğünüzü rahatlatır. Hamilelik döneminde doktorunuz vermedikçe kesinlikle ilaç kullanmamanız gerekir. Zaten çok ağır bir durumunuz varsa doktorunuz gebeliğinize zarar vermeyecek şekilde gereken ilaç takviyesini yapacaktır. Hamilelikte kullanılan ilaçlar öksürük tedavisi için doktorun önerdiği antihistaminikler, ve balgam söktürücülerdir.

  Hamilelik döneminde öksürükten kurtulmanın en etkili yöntemi bol bol sıvı tüketimi yapmaktır. Bunun dışında oluşan öksürük için sabah ve akşam olmak üzere tuzlu su ile yapılan gargara boğazın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

  Evde yapacağınız bitki çayları ile öksürüğünüzü bir nebze giderebilirsiniz. Kaynatmış olduğunuz sıcak suyun içerisine elma kabuğu, biraz zencefil, ıhlamur ve tarçın atarak günde 2-3 fincan kadar sıcak sıcak tüketmeniz öksürüğünüzü rahatlatacaktır. Dilerseniz içine limon sıkarak C vitamini oranını artırabilirsiniz.

  Bunun yanı sıra sıcak ve açık çay ve bol limonlu tavuk çorbası öksürüğünüze çok iyi gelecektir. Ayrıca gece yattığınız odayı kalorifer peteğine su dolu bir kap koyarak yada soğuk buhar makinelerinden faydalanarak nemlendirmeniz  boğazlarınızı yumuşatarak öksürüğü rahatlatır. Ayrıca yine doktorunuzun önereceği boğaz pastilleri de  oldukça iyi gelecektir. Bol C vitamini içeren portakal ve limon suyunu da mutlaka tüketmelisiniz.     

       


  ]]>
  Öksürükle Kan Gelmesi https://www.oksuruk.gen.tr/oksurukle-kan-gelmesi.html Fri, 09 Nov 2018 11:32:25 +0000 Öksürürken kan gelmesi, öksürükten kan gelmesi sonucu, kan tükürmesinin başına "Hem" hecesi gelerek bu kelime tıp dilinde kanla ilgili bir konunun başlaması gibi düşünülmesi demektir. Hemoptizi de ağız yoluyla ök Öksürürken kan gelmesi, öksürükten kan gelmesi sonucu, kan tükürmesinin başına "Hem" hecesi gelerek bu kelime tıp dilinde kanla ilgili bir konunun başlaması gibi düşünülmesi demektir. Hemoptizi de ağız yoluyla öksürükle oluşan ve akciğere kadar ilerleyebilen kanama demektir. Akciğer, bronşu tetikleyen solunum sistemiyle ilgili damarlara ait hastalıklarda hastaların öksürerek, köpüklü kan veya kanlı balgam tükürüklü salgılardır. Genelde kan tükürerek akciğer hastalıkları ile akciğer tüberkülozu adı verilen hastalık türüdür. Bronşun damarları yırtmasıyla, akciğer ve bronş tümörlerini de hemoptizinin görülmesi kanamaya bağlı olarak neticelenir. Bu kanamalar yoğunluk göstererek, tehlikeli olabilir. Büyük kanamaların damardaki solunum borusuna genişlediği düşünülür. Kişinin test ve analizlere alınması şarttır. Fakat bazı zamanlarda bu konu bademciklerden ve boğaz enfeksiyondan gelen kanama olarak görülmektedir. Bu kanamalar ağza gelen kan kokusu ve öksürüğü oluşturur. 

  Öksürürken kan gelmesinin belirtileri

  Hastalık nedeniyle oluşan; halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık, gece terlemesi ile genel kıvranışların yanında balgam, öksürükle kan tükürmek, göğüs, nefes darlığı, sırt yan ağrısı gibi akciğer rahatsızlıkları ile bulgular oluşumuyla yayılır. 2-3 haftadan fazla süren öksürüklerden şüphe edilen verem belirtileri gelmektedir.

  Öksürürken kan gelmesinin nedenleri

  Hemoptiz, solunum yoluyla bir kısım kan tükürme konusudur. Midenin herhangi bir yerinden gelerek kan tükürük oluşumudur. Hekimi bilgilendirmek için kanama olan yerini belirterek ve sonrasında sebebi ile kan tükürmenin teşhisinin önemi yer almaktadır. Kan tükürmenin asıl nedenlerinden kronik bronşit yada bronşiektazidir. 

  Öksürürken kan gelmesinin diğer olası nedenleri arasında şunlar vardır;

  • Kronik obstrüktif pulmoner hastalığı
  • Tüberküloz
  • Kistik fibroz
  • Göğüs travması
  • Uyuşturucu kullanımı, mesela kokain
  • Pulmoner emboli
  • Amfizem
  • Zatürre
  • Yabancı nesne
  • Parazit enfeksiyonları
  • Akciğer absesi
  • Mitral darlık
  • Akciğer kanseri

  Öksürürken kan gelmesi sonucunda nelere yol açar

  Kan içeren bir öksürük tedavi edilmediği zaman daha da kötüye gitmektedir. Bu durum veya yetersiz tedavi önemli ve hatta yaşamı tehdit edici hal alır. Zamanla, kan öksürme ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bunlar;

  • Şok
  • Ciddi kan kaybı
  • Anemi

  Öksürürken kan gelmesinin tedavisi

  • Hastanın öksürükle çıkan kanın rengine bakılarak hastalık tanısı yapılabilmektedir. Köpüklü ve parlak kan solunum yollarından gelirken koyu renkli ya da kahverengi kan gastrointestinal kanaldan gelebilmektedir.
  • Tedavi büyük ölçüde altta yatan sebeplere bağlıdır. Çoğu tedavi yönteminde adrenalin ya da vazopressin gibi damar büzücü ilaçlar ya da buzlu serum fizyolojik kullanılabilir.
  • Bronşiyal arter anjiografi çoğu zaman embolize kanamanın yerini bulmak için kullanılır.
  • Selektif bronşiyal entübasyon içinde kanama meydana gelmişse, akciğeri söndürmek için endobrachial tamponad kullanılabilir.
  • Lazer fotoagülasyon bronkoskopi sırasında kanamayı durdurmak için kullanılmaktadır.
  ]]>
  Bebeklerde Geçmeyen Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-gecmeyen-oksuruk.html Fri, 09 Nov 2018 21:26:48 +0000 Bebeklerde Geçmeyen Öksürük, Bebekler doğdukları andan itibaren bir çok bakteri ve virüsle tanışmaları başlayacaktır. Tabi ki bu tanışma ve alışma süreci oldukça yıpratıcı olacaktır. Bebekler normal yetişkin olana Bebeklerde Geçmeyen Öksürük, Bebekler doğdukları andan itibaren bir çok bakteri ve virüsle tanışmaları başlayacaktır. Tabi ki bu tanışma ve alışma süreci oldukça yıpratıcı olacaktır. Bebekler normal yetişkin olana kadar bağışıklık sistemi güçlenerek aynı orantıda gelişmektedir. Bundan dolayı, aslında geçmeyen öksürük bir nevi olumludur. Örnek verecek olursak bebeğin sıradan enfeksiyona bağlı olarak rahatsızlığında, normal olarak ateşlenmeler öksürükler ve nefes darlığı gibi belirtileri meydana gelir. Gerekli tedavileri gerçekleştirildikten sonra tüm belirtileri iyileşse de öksürük devam eder. Bunun temel sebebi vücuda alınan zararlı bakteri ve virüslere bağlı olarak bebeğinizin bağışıklık sistemi bu zararlı virüsle mücadele etmekte ve olumludur. Bu öksürmeler de aslında bebeğinizin virüslere bir tepkisidir. Buda bebeğiniz bağışıklık sistemi, bir sonraki enfeksiyonal rahatsızlıkta daha önceden aynı virüs çeşidi ile mücadele ettiğinden hastalığı daha kısa sürede geçecek ve hatta bünyesi daha güçlü olduğundan kolay kolay hastalanmayacaktır. Bundan dolayı, bir çok doktor geçmeyen öksürüklerde bilinçsiz bir şekilde öksürük şurupların bebeğe verilmesini önermezler. Tam aksine şurup yerine hap şeklinde ilaç ve aynı zamanda bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan besinlerin tüketilmesini önermektedirler. Bizde sizler için bebeklerde geçmeyen öksürüklerin nedeni ve evde hazırlayabileceğiniz bitkisel şuruplar ile dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacak olursak

  Bebeklerde Geçmeyen Öksürük Nedenleri:

  Bir çok etkene bağlı olarak öksürükler meydana gelmektedir. Bunların başında gribal enfeksiyonlara bağlı olarak vücuda alınan virüsler ve bakterilerdir. Aynı zamanda bademciklerin şişmesi ve bronşit rahatsızlıklarında da öksürükler geçmemektedir. Bununla birlikte soğuk havalarda önlem alınmamasından dolayı, bebeklerin gribal enfeksiyonları geçmemekle birlikte öksürüklerde devam etmektedir.

  Bebeklerde Geçmeyen Öksürük Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bebeklerde geçmeyen öksürük tedavisinde asıl amaç öksürüğün kesilmesidir. Bunun içinde bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir. Piyasadaki bir çok öksürük şurubu öksürüğü kesmemekle birlikte bağışıklık sistemine de hiç bir faydası yoktur. Yani anlık olarak öksürük kesilse de kısa bir süre sonra tekrardan meydana gelmektedir. Bundan dolayı, bizde sizler için evinizde hazırlayabileceğiz doğal şurupların hazırlanışını açıklayacak olursak

  Şurup 1: 500 gr. kadar vişnelerin çekirdeklerini ayrıştırdıktan sonra bir kap içerisinde ezilmesi sağlayın. Sonra doğal gül suyu veya reçeli ile 200 gr. kadar bal karıştırılarak günlük bir defa aç karınla içirebilirsiniz.

  Şurup 2: Taze nane ile sırça otu aynı demlikte kaynatıldıktan sonra demlenmeye alınır. Soğuması gerçekleştikten sonra tatlanması için bal ekleyerek şurup haline gelene kadar karıştırın. Ardından günlük iki defa birer çorba kaşığı verebilirsiniz.

  Şurup 3: Doğal papatyayı kaynattıktan ve demledikten sonra, soğuması ile birlikte içeriğine bal karıştırarak şurup haline getirilir. Elde edilen şurubu günde üç kere bebeğinize verebilirsiniz.

  ]]>
  Çoçuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/cocuklarda-balgamli-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Sat, 10 Nov 2018 07:17:19 +0000 Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir, öksürükle birlikte meydana gelen balgam, solunum yolları üzerinde tahriş veya iltihap sebebiyle oluşan ve ancak öksürük yardımıyla vücuttan dışarıya atılabilen salgı şeklinde Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir, öksürükle birlikte meydana gelen balgam, solunum yolları üzerinde tahriş veya iltihap sebebiyle oluşan ve ancak öksürük yardımıyla vücuttan dışarıya atılabilen salgı şeklindeki sümüklü yapıdır. Özellikle çocuklarda havaların soğumaya başladığı sonbahar ile kış aylarında grip ve soğuk algınlığı rahatsızlığı sonucunda balgamlı öksürük şikayetleriyle sıklıkla karşılaşılır. Genel olarak çocuklarda balgamlı öksürük sorunu öksürük şiddetini giderek artırdığında kendini gösteri. Balgamı yok etmek için yapılması gereken ilk işlem geniz akıntısı sorununu çözmektir. Ancak geniz akıntısı nasıl nasıl giderilir Geniz akıntısından kurtulmanın en etkili çözümlerinden biri de serum fizyolojik kullanılmasıdır. Burun yolunun sıklıkla serum fizyolojikle yıkanması balgamı gidermede oldukça başarılıdır. Sizlerde evde kendiniz serum fizyolojik hazırlayarak balgam sorununu çözebilirsiniz. Bunun için 1 litre su kaynatılarak soğutulduktan sonra içine 1 çorba kaşığı kadar deniz tuzu ilave ederek iyice karıştırın. Elde edilen karışım ile her gün 3-4 kez çocuğun burun yollarını yıkayarak temizleyebilirsiniz. 

  Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir

  Ihlamur Ve Ayva Yaprağı: Eşit ölçülerde karıştırdıktan sonra uygun bir tencereye alıp üzerini 2 parmak aşacak kadar su ilave ederek 15 dakika kadar kaynatın. Ardından elde edilen karışımın ılıklığı sağlandıktan sonra her gün düzenli olarak 2 veya 3 bardak kadar çocuğunuza içirin. Balgamlı öksürük için ayva yaprağı en etkili bitkisel tedavi şekillerinden biridir.

  Limon: Çocuğunuzun öksürük nedeni ile tahriş olan boğazını yumuşatmak amaçlı 1 bardak ılık suyu 1 tatlı kaşığı kadar süzme bal ve 1 dilim limon suyu ilave edip karıştırarak içmesini sağlayın. Bal ve limon kürü çocuğun balgamını yumuşatarak kolaylıkla dışarıya atılmasına yardımcı olur.

  Tereyağı Ve Pekmez: Balgamlı öksürük İçin 2 çorba kaşığı tereyağı, 1 çorba kaşığı pekmez ve 1 çorba kaşığı suyu uygun bir kabın içine alarak kaynatın. Kaynayan karışımı ocaktan alarak ılımasını sağladıktan sonra çocuğunuza içirin. Bu karışım öksürüğe çok iyi gelecektir.

  Zerdeçal: Oldukça kuvvetli antiseptik özellikleri ile şiddetli mukus üretimine sebep olan bakterileri öldürerek, balgamın en aza inmesine yardımcı olurken çocuğun bağışıklık sistemininde kuvvetlenmesini sağlar. Zerdeçal kürü için 1 su bardağı sıcak süt içine 1 kahve kaşığı toz zerdeçal ilave edilip iyice karıştırıldıktan sonra sabahları içilir. Kür aynı şekilde hazırlanarak gece yatmadan önce tekrarlanarak içilir.

  Tavuk Çorbası: Balgamlı öksürük tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sıcak sıcak tüketilecek tavuk çorbası balgam nedeni ile kuruyan   solunum yollarını nemlendirerek hastanın rahatlamasına yardımcı olmasının yanında balgamın koyulaşmasını sağlar. Bu nedenle gün içerisinde en az 2-3 defa tavuk çorbası tüketmek, balgamın boğazdan atılmasına yardımcı olur. Tavuk çorbasının yararını artırmak amaçlı çorbanın içine sarımsak ve zencefil de ilave edilebilir. 

  Bal: Bünyesinde barındırdığı antibakteriyel, antiviral ve mantar giderici özellikleri sayesinde tahriş olmuş boğazı yumuşatmasının yanı sıra balgamın sökülerek atılmasına yardımcı olan evde hazırlanabilecek şifalı bir yöntemdir. Bunların yanı sıra balın içeriğinde bulunan antiseptikler kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak oluşan enfeksiyonla mücadeleyi hızlandırır.
  Bir çay kaşığı karabiber, 1 çorba kaşığı bal ile harmanlanır. Karabiber boğazda oluşan enfeksiyonu tedavi ederken, bal ise mukusun yatıştırılmasını sağlar. Bu kürü 7 gün boyunca her gün 2 deva tekrarlayın. 
  ]]>
  Bebeklerde Grip Sonrası Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-grip-sonrasi-oksuruk.html Sat, 10 Nov 2018 22:48:24 +0000 Bebeklerde Grip Sonrası Öksürük: Bir çok bebeklerde geçmek bitmeyen rahatsızlıktır. Her ne kadar gribe bağlı ateşlenmeler nefes darlığı gibi belirtileri geçse de birçok bebekte öksürükler devam etmektedir. Konuya daha Bebeklerde Grip Sonrası Öksürük: Bir çok bebeklerde geçmek bitmeyen rahatsızlıktır. Her ne kadar gribe bağlı ateşlenmeler nefes darlığı gibi belirtileri geçse de birçok bebekte öksürükler devam etmektedir. Konuya daha açıklık getirecek olursak bebekler doğdukları andan itibaren her türlü etkin maddeye karşı yabancılardır. Vücudun bağışıklık sistemi yabancılık çekmede ve oldukça savunmasızdır. Bundan dolayı, en ufak grip olmada diğer tüm belirtileri geçse de öksürük geçmez. Çünkü vücuda alınan gribal virüsleri bebeğiniz tanımada ve virüs ile mücadelesini gerçekleştirmektedir. Bilindiği üzere grip dediğimiz aslında zararlı virüslerin vücuda nüfuz etmesinden dolayı gerçekleşir. Bebeğinizin vücuduna nüfuz eden bu virüslerle mücadelede tepkime olarak öksürmeler gerçekleşir ve bebeğinizin virüslere karşı bağışıklık sistemin virüsleri tanıması ile tepkimeler yani öksürmeler son bulacaktır. 

  Bebeklerde Grip Sonrası Öksürük Nedenleri

  Daha öncede belirttiğimiz gibi grip sonrası öksürük en yaygın nedeni bebeğin bağışıklık sistemlerin alışma evresinin geç tamamlamasıdır. Fakat bazı ciddi durumlardan da kaynaklı olarak grip sonrası öksürükler meydana gelmektedir. Bunların başında ciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak ta gerçekleşebilir. Ve grip rahatsızlığı başka rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bunların başında bronşit ve zatürre gibi rahatsızlıklara çevrilmiş olmasıdır. Ve normal bir yetişkine oranla çok daha çabuk gerçekleşebilir. Belirtiğimiz gibi bebeğinizin bünyesi yetişkinin bağışıklık sistemine oranla çok daha zayıftır. Ve hatta savunmasızdır. Bundan dolayı, öksürükler hırıltılı ve nefes darlığı ile birlikte gerçekleşiyor ise zaman kaybetmeden en yakın hastaneye başvurmalısınız.

  Bebeklerde Grip Sonrası Öksürük Tedavisi Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Bebeklerde grip sonrası öksürük tedavisinde amaç bebeğinizin bağışıklık sistemlerini güçlendirmektir. Ve aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemleri mücadele ederken sizde gerekli besin takviyesi ve yaşam alanı ile bağışıklık sistemleri güçlenebilir. İlk altı ayını doldurmayan bebeklerde besin takviyesi yapılması asla önerilmemektedir. Tam aksine bebeğinizin anne sütüne çok daha ihtiyacı vardır. Bununla birlikte bebeğin öksürükleri devam etmesi halinde yaşam alanını yani odasını gün içerisinde bol havalandırılması gerekmektedir. Bol miktarda oksijene ihtiyacı var ve son olarak altı ayı doldurmayan bebekler için tuzlu su damlası kullanılabilir. Tuzlu su karışımına pamuk bandırarak burun deliklerine bir kaç damlatabilirsiniz. Bu şekilde burun ve boğaz kısımı nemli olacak ve virüslerle mücadelede bebeğin bağışıklık sistemleri de güçlenecektir. Altı aylıktan sonra ki bebekler için ise ballı süt ve bitkisel çaylarını doktor kontrolünde verebilirsiniz. Özellikle nane limon bağışıklık sistemleri güçlenmesinde en etkili bitkisel çaydır.
  ]]>
  Actidem Öksürük Şurubu https://www.oksuruk.gen.tr/actidem-oksuruk-surubu.html Sun, 11 Nov 2018 02:42:52 +0000 Actidem Öksürük Şurubu, İlaçtaki etken madde; Triprolidin ve Psödoefedrin hidroklorür ile Dekstrometorfan hidrobromür’dür. Actidem öksürük şurubu, histaminin tesirini ve burun tıkanıklığını giderir ve öksür Actidem Öksürük Şurubu, İlaçtaki etken madde; Triprolidin ve Psödoefedrin hidroklorür ile Dekstrometorfan hidrobromür’dür. Actidem öksürük şurubu, histaminin tesirini ve burun tıkanıklığını giderir ve öksürüğü önler. Soğuk algınlığı, grip, alerjik nezle, alerjik olmayan devamlı nezle  ve burun-sinüz iltihabı benzeri üst solunum yolu şikayetlerine bağlı görülen öksürük, göz sulanması, kaşıntı, hapşırma, ödem, kızarıklık, burun akıntısı ile burun tıkanıklığı gibi hallerde üst solunum yollarını açarak hastalık belirtilerini iyi eder.

  Actidem Öksürük Şurubu İle İlgili Bilinmesi Gerekeler

  • İlaçtaki etken maddelere karşı alerjiniz varsa bu ilacın kullanması önerilmez.
  • Çoğunlukla soğuk algınlığı ve alerji varlığında beliren boğaz ve bronşlardaki tahrişe bağlı olarak oluşan öksürük ve burun tıkanıklığı durumları için kullanılır.
  • İlacın düzenli kullanımına rağmen öksürük kesilmiyor ise doktora başvurunuz.
  • Beş günden daha uzun süre ile kullanmayın.
  • Şayet koroner kalp yetmezliği varsa ya da epilepsi hastasıysanız veya yüksek tansiyonunuz varsa, bu ilacı kullanmayın.
  • Şayet karaciğer yetmezliği, kronik akciğer hastalığı, nefes darlığı, bronşiyel astım ya da böbrek yetmezliği, amfizem, yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), tiroid bozukluğu, kalp hastalığı, şeker hastalığı, dar açılı göz tansiyonu veya artmış göz içi basıncı, mide ya da on iki parmak bağırsağı ülseri, midenin on iki parmak bağırsağı açılan kısımda tıkanıklık, prostat büyümesiyle oluşan idrar tutukluluğu gibi şikayetlerde bu ilacı kullanmadan, doktora danışınız. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir. İlacı güvenli olarak kullanmanız için doz ayarlamalarına ya da spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
  • Şayet son 14 gün içinde Mao inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayın. Mao inhibitörü vücuttan tamamen temizlenmeden öksürük ve soğuk algınlığı ilacı kullanıldığında, hayati tehlike oluşturan yan etkilere maruz kalınabilir.
  • Bu İlacın kullanım sürecinde alkol almayın. Alkol bu ilacın olası yan etkilerini daha çok arttırır.
  • Bu İlacın kullanım sürecinde düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilen yan etkilere sahip olduğu için, araç ve makine kullanılacaksa veya dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktiviteler için dikkat ediniz.
  • 12 yaşından daha küçük çocuklar için kullanmayın.
  • Hamile ve emzirme dönemleri doktora danışmadan kullanmayın. Bu ilaç Anne sütüne geçer ve süt emen bebek için zararlı olabilir.

  Actidem Öksürük Şurubu Kullanım Şekli 

  • Doktor sizin için bu ilacı nasıl reçete yaptıysa o şekilde kullanmanız gerekir. Tedavi süresince doktorun talimatına uyunuz.
  • Actidem öksürük şurubu doğru bir dozda aldığınızdan emin olmak adına bir ölçüm kabı veya ölçüm kaşığı kullanınız. Yemek kaşığı kullanmayın.

  Actidem Öksürük Şurubu Olası Yan Etkileri:

  • Nefes almada güçlük, karın ağrısı, yüz, dudak, dil, boğazda şişlik ile kurdeşen gibi durumlarda doktoru bilgilendirin.
  • Uykusuzluk, rahatlama, bulantı, kusma, ağız kuruluğu, sersemlik, uyuşukluk ve asabiyet yaygın olarak görülen yan etkilerdir.

  ]]>
  Öksürüğü Ne Geçirir https://www.oksuruk.gen.tr/oksurugu-ne-gecirir.html Sun, 11 Nov 2018 06:33:54 +0000 Öksürüğü ne geçirir, öksürük pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Solunum yolu hastalıklarında, akciğer tümörlerinde, solunum yollarına, alerjik rahatsızlıklarda, kaçan yabancı maddelerde Öksürüğü ne geçirir, öksürük pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Solunum yolu hastalıklarında, akciğer tümörlerinde, solunum yollarına, alerjik rahatsızlıklarda, kaçan yabancı maddelerde, solunum yollarının tahriş olması gibi nedenlerle, nefesle alınan havanın kuvvetle dışarıya atılması olayıdır. Bunun amacı solunum yollarını yabancı maddelerden ve tahrişten zararlı etkilerinden korumaktır. Vücudun doğal bir refleksi olan öksürük anında, nefes borusunun ağzı kapalıdır. Ses telleri arasından geçen havanın zorlanmasında ve ortaya çıkan basıncın etkisiyle öksürük meydana gelmektedir. Bazı durumlarda kısa sürede tedavi edilebilen öksürük, bazen de kronik bir durum olabilir. Farklı şekillerde görülen öksürük, dışarıdan gelen uyaranlara karşı vücudun geliştirmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı bir birey, nefes borusundaki yabancı maddeleri atmak için öksürüğe ihtiyaç duymaktadır. En basit olarak sigara dumanı, egzoz kokuları, parfüm ve deterjan kokuları gibi faktörler öksürüğe neden olabilir. Öksürük sebepleri arasında sadece akciğerlerden kaynaklanan herhangi sebepler yoktur. Sinüslerden, mide, akciğer zarı, kulak zarı ve diyaframdan kaynaklanan öksürükler olabilmektedir. Evlerde olan akarlar, bronşit, polenler, soğuk algınlığı gibi nedenlerde öksürüğün gelişiminde rol oynamaktadır.

  Öksürüğü ne geçirir

  Öksürüğün kronik bir vaziyet alması halinde, öncelikli olarak altta yatan sebeplerin belirlenmesi gerekir. Öksürüğe sebep olan sigara ise, sigara kullanımı terk edilmeli, sigara içilen ortamlara girilmemesi gerekir. Oluşma nedini sinüzit, bronşit gibi solunum yolları enfeksiyonuy ise gerekli antibiyotik tedavisi uygulanması isabetli olacaktır. Hastaların bu esnada bol miktarda sıvı alması da tedaviye yardımcı bir etkendir. Bu öksürükle ortaya çıkan balgamın vücuttan uzaklaştırılmasına ve hastanın rahatlamasına katkı sağlamış olacaktır. Tüberküloz, akciğer sorunları sebebiyle ortaya çıkan öksürüğün tedavisi biraz daha uzun sürer. Öksürüğün altında tıbbi bir hastalık yatmıyorsa ve uzun süredir geçmeyen bir öksürük mevcutsa, doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Normal olarak evde uygulanabilecek, sağlığa zararı dokunmayan doğal tedavi yöntemlerini rahatlıkla uygulayabilir ve öksürüğe çare bulabilir. Öksürük sağlıklı bireylerde hava yollarını temizleyen bir etken olmakla beraber, akciğer hastalıkları gibi rahatsızlığı bulunanlarda korunma mekanizması olarak işlev görür. Fakat üç haftadan daha fazla devam eden kronik ve inatçı hale gelmiş olan, tekrar eden özellikleri bulunan öksürük, beklentileri karşılamadığı zaman, komplikasyonlara sebep olarak, hastaların yaşam kalitelerini olumsuz etkilemektedir.

  Öksürüğü ne geçirir, uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri 

  • Alerjik kökenli olmayan öksürüklerde karabiber, kekik ve zencefil tüketmek yararlı olur.
  • Biraz ıhlamur, 1 çay kaşığı hibiskus, yarım çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı şahtere otunu, bir su bardağı suda 3-4 dakika kadar kaynatarak, demlenmesi için kısa bir süre bekletilmelidir. Daha sonra bu karışımı süzüp, gün içerisinde tüketilmelidir.
  • Siyah turpun içini oyarak, bir çay kaşığı kadar bal koyulmalıdır.
  • Kırmızı yaban mersini yapraklarını kaynatarak elde edilecek şurup, öksürüğe önerilen bitkisel ürünlerden biridir.
  • Gelincik çiçeklerini toplayarak, kaynatıp şurup haline getirilmelidir. Gün içinde 2-3 defa mahsus tüketerek şifa bulmak mümkündür.
  • Taze olarak ardıç meyvelerini ezip tüketildiği zaman öksürük için şifa kaynağı olacaktır.
  • Kenevir çayı hazırlayarak, tüketmek öksürüğe faydalı olan bir karışımdır.
  • Böğürtlen yapraklarının gölgede kurutulması ile elde edilecek içecek, öksürükte faydalı şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.
  • Balla beraber andız otu kökünü karıştırıp tüketilirse hem balgam çıkarmak, hem de öksürüğün geçmesine yardımcı olacaktır.
  • Isırgan otu, kuşburnu, zencefil, şahtere ve hibiskus bitki çaylarını gün içinde tüketmek faydalı olacaktır. Bunları ister karışım]]> Ayva Öksürüğe İyi Gelirmi https://www.oksuruk.gen.tr/ayva-oksuruge-iyi-gelirmi.html Sun, 11 Nov 2018 13:14:37 +0000 Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi, Ayva bilindiği üzere sonbahar, kış meyvelerinden bir tanesidir. Gribal enfeksiyona ve öksürüğe oldukça iyi gelen ayvayı, bol bol tüketmenizi tavsiye edebilirim. Ayva sevmeyen birisi olarak, ayvanın Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi, Ayva bilindiği üzere sonbahar, kış meyvelerinden bir tanesidir. Gribal enfeksiyona ve öksürüğe oldukça iyi gelen ayvayı, bol bol tüketmenizi tavsiye edebilirim. Ayva sevmeyen birisi olarak, ayvanın bağımlılık yaptığını söyleyebilirim. İlk olarak ayva hakkında bilgi vermek gerekirse, şu şekilde özetleyebiliriz.

   Akdeniz ve Asya ülkelerindeki en eski meyvelerinden biri olan ayvanın, ülkemizde iki türü yaygın olarak tüketilmektedir. Hafif mayhoş sulu ve biraz sert olanı, limon ayvası ismini alırken yumuşak, tatlı ve az sulu olanı ise, ekmek ayvası ismini almaktadır. Ayva, karbonhidrat, protein, fosfor, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum ve C vitamini içerdiğinden dolayı, sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir. Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir.  Bu özellikleriyle, mide ve bağırsakları güçlendirici özelliktedir. İnce bağırsak iltihabını kurutmaktadır. Kanı temizleyen ayva, karaciğer tembelliğini de gidermektedir. Safrayı temizlemeyi sağlamaktadır. Kadınlarda sıkça yaşanan jinekolojik akıntıyı gidermektedir, vücudun gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bronşit, kronik öksürük ve veremde son derece faydalı bir meyvedir.

   Ayva öksürüğe iyi gelir mi, Ayva öksürük için nasıl kullanılır

   Ayvanın öksürüğü kestiği net bir bilgidir. Ayvayi dilerseniz taze meyve olarak, fırında pişirerek ya da çayını yaparak tüketebilirsiniz. Fakat en öksürük kesici ayva yapma yöntemi, ayvayı yıkayıp kabuklarıyla birlikte 4 e bölüp kaynatmaktır. Düzenli olarak her gün içildiğinde, öksürüğünüz kesilecektir. 
   ]]>
   Bebek Öksürük Şurubu İsimleri https://www.oksuruk.gen.tr/bebek-oksuruk-surubu-isimleri.html Sun, 11 Nov 2018 22:52:36 +0000 Bebek öksürük şurubu isimleri, öksürük başlangıcı olan bütün bebeklere, tedavi amaçlı verilen şurup isimleri çeşitlilik göstermektedir. Bebekler boğaza bir yiyeceğin kaçması ve yemek parçalarını çıkarma amaçlı öks Bebek öksürük şurubu isimleri, öksürük başlangıcı olan bütün bebeklere, tedavi amaçlı verilen şurup isimleri çeşitlilik göstermektedir. Bebekler boğaza bir yiyeceğin kaçması ve yemek parçalarını çıkarma amaçlı öksürür. Ancak boğazda toplanan atıkların giderilme dışında, soğuk algınlığı sebebiyle de öksürük görülebilir. İşte bu zamanlarda bebeklere öksürük şurubu verilebilir.

   Bebeklerde öksürük şurubu isimleri, 2 grupta toplanmıştır. Birincisi, kuru öksürük şurupları, ikincisi ise ıslak öksürük şurupları. Islak öksürük, soğuk algınlığı, grip ve alerjiler sırasında görülebilir.Boğazı temizleme ihtiyacı sırasında görülen öksürüktür. Islak öksürük ise, salgılarla meydana gelen öksürüktür ve bakteriler ve mikropları barındırır. Balgamlar, bebeğin havadan mikrop kapmasıyla oluşur. Öksürme ihtiyacı hissederler. 4 ayın altındaki bebeklerde öksürük, önemli bir hastalığın habercisi olabilir ve tehlikelidir. 

   Bebek öksürük şurubu isimleri nelerdir
   • Benical şurup: Öksürük tedavisinde, üst solunum yolu hastalıklarında ve alerjik öksürükte kullanılır. 
   • Prospan şurup: 0-5 yaş arası bebek ve çocuklarda günde 3 doz verilebilir. Enfeksiyona bağlı olarak gelişen balgamı sökmekte kullanılır. Bitkisel bir ilaçtır. Bebeklere de verilebilir.
   • Actifed şurup: Üst solunum yolu açmada, mukoza temizlemede ve sinüsleri temizlemede kullanılan şuruptur. 3 yaş altı çocuklarda mutlaka kullanılması gerekiyorsa, doktorun izini gerekir. 
   • Amoklavin şurup: İki aydan on iki yaşına kadar kullanılması önerilen bir şuruptur. Bademciklerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkan öksürüğün giderilmesi için kullanılan bir antibiyotik şuruptur. Çocuğun ya da bebeğin yaşına, ayına göre doz ayarlanarak 4 saatte bir verilebilir.
   • Butirol şurup: Yetişkinlerin ve çocukların da kullandığı bir öksürük şurubudur. Biraz koyu, kıvamlı ve meyvemsi tadıyla severek içilebilir.
   • Mukotik şurup: Öksürük ve soğuk algınlığı, balgam olan genelde çocuklara verilen bir şuruptur. Bronşlardaki yoğun ve yapışkan özelliklerini önemli ölçüde değiştirir.
   • Zaditen şurup: Bileşen maddesi ketotifendir. Mevsime bağlı nezle, nefes darlığı, alerjik nezle olan hastaların tedavisinde kullanılan bir şuruptur. Altı ay bebeklerden 3 yaşa kadar günde 2 doz, vücut ağırlığına göre verilmelidir.
   • Pedifen şurup: Üst solunum yolu ve faranjit, sinüzit, nezle, grip gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır. 
   ]]>
   Bebeklerde Hırıltılı Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-hiriltili-oksuruk.html Mon, 12 Nov 2018 22:23:33 +0000 Bebeklerde Hırıltılı Öksürük, Bebeklerde görülen hırıltılı ve balgamlı öksürük türü ailelerin en çok rahatsız olduğu hastalık belirtilerinin başında gelmektedir. Bu sorun hem bebeğinizin sağlığı açısından v Bebeklerde Hırıltılı Öksürük, Bebeklerde görülen hırıltılı ve balgamlı öksürük türü ailelerin en çok rahatsız olduğu hastalık belirtilerinin başında gelmektedir. Bu sorun hem bebeğinizin sağlığı açısından ve hem de anne ve babanın huzuru için oldukça önemli bir husustur. Zira bu durumun neden olduğu hastalıklar oldukça az olmasına rağmen belirli bir süreden sonra sürekli meydana gelen öksürükler can sıkıcı olabilir. Bunun ile birlikte bebeklerde hırıltılı öksürük çok küçük yaşlarda meydana gelmesi sebebiyle daha çok korkulmaktadır. Bununla birlikte yaşanan hırıltılı öksürüğün tehlikeli bir hastalığın belirtisi olmasından kaynaklı olarak ebebeynler telaşa düşebilirler.

   Burada üzerinde duracağımız husus ise öksürük olayının yalnızca ciğerlerin virüs, bakteri ve bir takım yabancı cisimlere karşı savunmasıdır. Öksürük olayında dış etkenlerin bebeğinize vereceği zararı engellemek amacı ile bedeniniz zorunlu olarak bu durumu yerine getirmektedir. Bu duruma karşı daha dikkatli olmak ve bilinçli hareket etmek oldukça önemlidir. Öksürük olayının bir savunma dış etkenlere karşı bir savunma mekanizması olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden de bebeklerde hırıltılı öksürük sorununa karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğini iyi bilmeniz gerekmektedir.

   Bebeklerde Hırıltılı Öksürük Nedenleri

   Normal koşullarda burunda akciğerlere kadar meydana gelen solunum sistemi yapılarının üst tabakasında dış etkenlerin girmiş olduğu zararlı cisimlerin girmesi söz konusudur. Bu cisimler arasında bakterileri, tozu, virüsü ve diğer yabancı bir takım zararlı yapıları saymak mümkündür. Solunum sisteminde bu cisimleri yakalayan ince yapıdaki bir mukus tabakası söz konusudur. Normal bir bireyde bu kısım sürekli olarak çalışır vaziyettedir. Bebeklerde bulunan mukus tabakası ise yaklaşık olarak 0.5 litre kadar mukus salgıladığı bilinmektedir. Ancak bazı aksi durumlarda ise bu yapı hasar gördüğünden bebeğinize zor anlar yaşatabilir. Bu durum da bebeklerde hırıltılı öksürük sorununun yaşanmasına neden olmaktadır.

   Yaşanan aksi durumlar arasında mukus tabakasına yapışan yabancı cisimleri saymak mümkündür. Bu yapılara karşı Cilia adı verilen ve bedenin kendisinin üretmiş olduğu çok küçük tüy gibi yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar mukusu korumakla görevlidir. Bu yapı solunum yollarına giren yabancı etkenlere karşı küçük süpürgeler gibi hareket etmek sureti ile dışarı atar. Ancak bebeğinizin enfeksiyon kapması ile birlikte bu yapı çalışmayabilir. Böylelikle de bebeklerde hırıltılı öksürük sorunu meydana gelir.

   Burada üzerinde durulması gereken husus ise yaşanan öksürüğün sebebinin iyi tespit edilmesidir. Örneğin bebeklerde hırıltılı öksürük yaşanması durumu aile içinden bir ferdin sigara içmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum oldukça zararlı olup bebeğinize zarar vermektedir. Bunun ile birlikte evde yer alan aşırı tozlar da etkili olmaktadır. Bebeklerde hırıltılı öksürüğe sebep olan bir diğer olumsuz etken ise evcil hayvanlardır.

   Yapılması Gereken Hususlar

   Bebeklerde hırıltılı öksürük sorununa karşı mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğal tedavi yöntemi isteyenler için soğan ve bal kullanmalarını önermekteyiz. Büyük bir soğanı dilimleyip bir bal kavanozuna aktarın. İyice karıştırdıktan sonra bir süre bekletin ve ardından 1 çorba kaşığı kadarını bebeğinize verebilirsiniz.

   ]]>
   Boğaz Gıcıklanması Ve Öksürük https://www.oksuruk.gen.tr/bogaz-giciklanmasi-ve-oksuruk.html Tue, 13 Nov 2018 21:09:30 +0000 Boğaz Gıcıklanması Ve Öksürük, Boğaz gıcıklanması sorunu ilk olarak küçük çapta meydana gelen öksürüklerden oluşan bir sorundur. İlerleyen süreçlerde ise bu sorun daha da tehlikeli bir boyuta oluştuğundan şiddetl Boğaz Gıcıklanması Ve Öksürük, Boğaz gıcıklanması sorunu ilk olarak küçük çapta meydana gelen öksürüklerden oluşan bir sorundur. İlerleyen süreçlerde ise bu sorun daha da tehlikeli bir boyuta oluştuğundan şiddetlenerek devam eder. Boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu kişinin sürekli olarak bir kaşınma hissi yaşamasından kaynaklanmaktadır. Hasta kendi boğazında yabancı bir cisim varmış gibi hissetmesi neticesinde boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu ile karşılaşması söz konusudur. Özellikle de günlük hayatta sosyal bir ortamda yaşanması halinde kişiye zor anlar yaşatabilir. Kişi bu sorundan ötürü dışarı dahi çıkmak istemeyebilir. Bu durumda hastalarda özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Tüm bu sorunlara karşı daha dikkatli olmak ve boğaz gıcıklanması ve öksürük sorununa karşı erkenden önlem alınması gerekmektedir.

   Boğaz Gıcıklanması Ve Öksürüğün Nedenleri

   Boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu genellikle boğazda oluşan bir tahrişten kaynaklanır. Geniz akıntısı ile birlikte meydana gelen boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu, bitkisel yollarla tedavisi mümkündür. Ancak unutulmaması gereken husus kişinin atılacak her adımda doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Kişinin sigara içilen bir ortamda bulunması özellikle de boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu yaşamasına neden olmaktadır.

   Boğaz gıcıklanması ve öksürük nedenleri

   • Sigara içmek ya da sigara dumanına maruz kalmak 
   • Aşırı alkol kullanımı
   • Kafeinli ve gazlı içeceklerin tüketilmesi
   • Puslu ve kirli havalarda dışarıya çıkmak
   • Siyah çay tüketilmesi
   • Aşırı soğuk ya da sıcak içecekler tüketilmesi
   • Kullanılan ilaçların yan etkisi

   Bitkisel Çözüm Yolları

   Boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu genellikle soğuk algınlığı gibi durumlarda meydana gelmektedir. Bu tür bir rahatsızlık ile birlikte kişinin boğazında bir takım hasarlar ve tahrişler meydana gelmektedir. Bu sorunlara karşı yapılacak ilk iş uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Bunun yanı sıra bitkisel çözüm yollarına da başvurmak mümkündür. Boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu için bitkisel çayları kullanmanızı önermekteyiz. Bitkisel çaylar arasında da ada çayı en etkili olanıdır. Bunun ile birlikte bal, zeytin yağı ile tarçın tüketimi de doktorlar tarafından sık sık önerilmektedir. Zencefil ile bal karışımı da özellikle en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

   ]]>
   6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.gen.tr/6-aylik-bebekte-oksuruk-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 04:22:54 +0000 6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer, birçok öksürük kendiliğinden geçer, ama bebeklerde öksürük olduğunda özellikle annelere bu durumda büyük bir rol düşer. Anneler bebeklerinin öksürüklerini geçirmek için yardımcı 6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer, birçok öksürük kendiliğinden geçer, ama bebeklerde öksürük olduğunda özellikle annelere bu durumda büyük bir rol düşer. Anneler bebeklerinin öksürüklerini geçirmek için yardımcı olarak, bebekleri mikrobik ortamdan uzak tutmalıdırlar, bebeklerin elleri sık yıkanmalıdır, dişlik kullanıyorsa dişliğinin temiz olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Çünkü öksürük bebek ve çocuk hastalıklarında en yaygın görülebilen bir durumdur. Ayrıca anne ve babalar çoğu zaman bebeklerin şiddetli öksürmesinden dolayı endişe duyabilirler. Bunların yanı sıra şunu da belirtmek gerekir ki, genelde bebeklerde öksürük olması tehlikeli bir durum arz etmez. 

   Aslında öksürüğü normal olarak tanımladığımızda ise, vücudun boğaz ve göğüs bölgesindeki hava yollarını temizlemek ve korumak için gösterdiği önemli ve sağlıklı anatomik bir tepkidir. Bebekler genellikle farkında olmadan normal miktarda mukus (balgam) yutabilirler. Fakat soğuk aylarda olduğu gibi çok fazla balgam salgılanırsa bu salgıda boğazın gerisinde birikebilir ve bu öksürüğü tetikleyebilir. Bunun dışında, bebeklerde solunum yolu hastalıkları, bahar nezlesi, bronşit, alerjiler ve tahriş edici maddeler de öksürüğe neden olabilir. Öksürük anne ve babaların bebek yada çocukları için doktordan sık aralıklarla yardım istedikleri bir durumdur. Lakin öksürük çoğu zaman evde geliştirilen kolay uygulamalar ile geçmesi sağlanabilir. 

   6 Aylık Bebekte Öksürük Tedavisi 

   İlk öncelikle reçetesiz ilaç kullanmamanızı öneriyoruz. Çoğu öksürüğe, antibiyotik ilaçlara cevap vermeyen virüs enfeksiyonları sebep olabilir. Bu yüzden de öksürük tedavisinde antibiyotik ilaçların kullanılması önerilmez. Eğer öksürüğün olma sebebi virüs ise belli bir zaman sonra kendiliğinden geçebilir. Buda genel olarak iki hafta gibi bir zaman dilimi olabilir. Virüsten kaynaklı öksürükler, genelde kış zamanı soğukların sık olduğu zamanlar daha yaygın görülebilir. Öksürük olduğunda, tedavi etmek için reçetesiz ilaçların kullanılması, bebek ve çocuklarda ciddi ve hayati yan etkiler meydana getirebileceği riskini taşıdığından tehlikeli olabilir. Bunun yanı sıra bu çeşit ilaçların bebeklerde ve çocuklarda etkili olduğuna dair çok az bilimsel kanıt bulunmaktadır. Bu sebepten dolayıda bebeğe, doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar haricinde başka ilaç verilmemelidir. Bunun dışında, evde evebeynlerin dikkat etmesi gereken, uygulanacak bir takım yöntemler ile bebekteki öksürük tedavi edilebilir. 

   6 Aylık Bebekte Öksürüğü Azaltabilmenin Yolları,

   Odayı Nemlendirin; Klima veya başka buharlaştırıcı yöntemler ile odanın daha nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Bu aşamadaki kullanılan cihazların temiz olduğuna dikkat etmek gerekir. Çünkü temiz olmayan cihaz kullanılırsa, odaya hava verdiği zaman ekstra mikrop salabilir. 

   Bol Sıvı; Bebeğin hava ve solunum yollarını nemli tutmak için, bol sıvı tüketmesine önem gösterin. 

   Başını Yükseltin; Bebeğin uyku esnasında rahat etmesi için, beşiği veya yattığı yatağın baş kısmını yükseltin. Lakin bebek bir yastığa veya çok yumuşak bir yatağa yatırılmamalıdır. Zira bu ani bebek ölümü sendromu riskini arttırabilir. 

   Sıcak Duş; Bebeğiniz ile birlikte banyoda sıcak duş alırken bir müddet oturun. Sıcak su, banyo içerisini buharlaştıracağından bu nemli ortam bebeğin öksürüğünün azalmasında fayda sağlayacaktır. Bunu özellikle bebeği yatırmadan önce uygulamanızı tavsiye ederiz. 
   ]]>
   Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-balgamli-oksuruk-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 13:32:59 +0000 Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer, Bebeklerde balgamlı öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle bronşlarda meydana gelen mukusu yani balgamı atmaya yönelik olarak vücudun kendi geliştirdiği bir reflekstir. Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer, Bebeklerde balgamlı öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle bronşlarda meydana gelen mukusu yani balgamı atmaya yönelik olarak vücudun kendi geliştirdiği bir reflekstir. Bebeklerde balgamlı öksürük görüldüğünde çocuğu doktora götürerek, gerek tedavi yaptırılmalıdır. Bebeklerde balgamlı öksürük uygulanacak tedavi ile geçer. Doktorun uygulayacağı tedavi ile bu hastalık birkaç gün sürer. Bundan ayrı olarak aşağıda yazılı olan yöntemler ile bebekteki balgamlı öksürüğe şifa bulunabilir. Bebekte balgamlı öksürük meydana gelirse, emziren anne olarak bebeğinizi daha sık aralıklarla emzirin. Anne sütü bebeğin hem bağışıklık sistemini güçlendirip, kısa zamanda iyileşmesini sağlar, hem de solunum sistemini nemli tutarak balgamın çıkışını daha çok kolaylaştırır.

   Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer, Doğal Uygulamalar Nelerdir

   • Zeytinyağı ile karabiberi bir cezveye koyup, ısıtın ve bebeğin sırtına sürün. Ilıtılmış kekik yağı da sürülebilir.
   • Birkaç damla organik okaliptüs yağını bebeğin göğüs ve sırtına sürün.
   • 2­-3 parça parmak ucu kadar zencefili, iri bir tutam ıhlamuru, iri bir tutam ada çayını, küçük bir tutam kuru nane bütün bu malzemeleri 1 bardak kaynar su ile 5 dk demleyin. Bebeğiniz öksürdüğü zaman 30­-40 mililitre bebeğinize verin.
   • Bebeğin odasında bir buhar makinesi bulundurun. Buhar makinesi, bebeğin nefes yolundaki mukusu yumuşatır. Bu bebeklerde balgamlı öksürük nasıl geçer sorusuna yanıt olur. 
   • 6 aylığı geçmiş olan bebeklere, iki yemek kaşığı tereyağı ile bir yemek kaşığı pekmezi suya ekleyip, su, tereyağı ve pekmezle beraber kaynatın. Ocaktan alın, ılık hale geldiği zaman bebeğe aralıklı içirin.
   • 12 aylıktan büyük bebeklere, bir bardak süt içine bir çay kaşığı karabiber ile bir tatlı kaşığı balı karıştırın bebeğe içirin.
   • Bir bardak kaynar su içine hatmi çiçeği, çubuk tarçın, nane,  ıhlamur, kekik, meyan kökü, elma kabuğu ile ada çayını koyup 3­5 dakika demleyin, içine pekmez katarak bebeğe içirin.
   • Çubuk tarçın, elma kabuğu, ıhlamur ve havlıcan kökünü suya koyup kaynatıp, balla tatlandırarak Bir yaşından büyük bebeğinize içirin.
   • Ihlamur ile ayva yaprağını bir bardak su içinde kaynatın. Ocaktan indirin, biraz ılısın. Sıcak olarak bebeğinize içirin.
   • Serum fizyolojik denilen tuzlu sular ile her gün 3-­5 defa bebeğin burnunun nemlendirilmesi bebeği çok rahatlatır.
   • Bebeğin boğazını yumuşatarak balgamın daha rahat atılmasını sağlamak üzere 18 aylık olan büyük bebeğe, ılık su içine birkaç damla limon ve biraz bal katarak içirin. Bu karışım bebeklerde balgamlı öksürüğün geçmesine yardımcı olur.
   • Bir miktar çörek otunu kaynatıp, suyunu süzüp ılık olarak bebeğe içirin. Balgam söktürücü özelliği ile çörek otu doğal bir ilaçtır.
   • Bir elmayı yıkayıp, kabuklarını soyup suda kaynatın. Bebeğe elma kabuğu suyu içirip, bu şekilde solunum sistemini nemli tutar, elma kabuğunun öksürük giderme özelliğinden de yararlanabilirsiniz.
   • Balgam söktürücü besinlerden biride havuçtur. Katı meyve sıkacağında havucu sıkarak, suyunu bebeğe içirebilirsiniz.
   • Zeytinyağıyla beraber biberiye yağı veya ada çayı yağını karıştırın, bir cezvede ılıtın, bebeğin göğüs ve sırtına masaj yaparak, bebeğin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.


   ]]>
   Öksürük Nefes Tıkanması https://www.oksuruk.gen.tr/oksuruk-nefes-tikanmasi.html Wed, 14 Nov 2018 20:38:54 +0000 Öksürük Nefes Tıkanması, Öksürürken nefes tıkanması astımın habercisi olabilir. Öksürür iken göğüste tıkanma hırıltılı bir solunum rastlanılan diğer şikayetler arasındadır. Hemen, hemen her kişide bunların h Öksürük Nefes Tıkanması, Öksürürken nefes tıkanması astımın habercisi olabilir. Öksürür iken göğüste tıkanma hırıltılı bir solunum rastlanılan diğer şikayetler arasındadır. Hemen, hemen her kişide bunların hepside bir arada olmaz. Bazen yalnızca öksürük yada nefes alıp verme anında hışırtı ile hırıltılı şeklinde bir ses belirti vermektedir. Eğer öksürür iken nefes tıkanması astımın kaynaklı ise teşhis konularak astımın tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalığın teşhisi çok da zor değildir. Bu konu hakkında alanında uzman bir doktora başvurulması gerekir. Uzman doktor size astımın olup olmadığı hakkında detaylı bir bilgi verir. Fakat bazı durumlarda astımın teşhisini koyabilmek biraz zaman alabilir. Bir müddet doktorun gözetimi altında kalması gerekir. Astım teşhisi  için canınızı yakacak hiçbir işlem yapılmaz. Doktorunuz size en iyi şekilde bilgilendirmek gerekli olan tedavi yöntemlerini kullanarak tedaviye başlar.

  Öksürük Nefes Tıkanması
  Öksürük nefes tıkanması genellikle astım belirtileri arasında yer alan bir tür rahatsızlıktır. Hastanın göğüs bölgesinde öksürüğe bağlı olarak tıkanma ve akabinde nefes darlığı sıkıntıları görülür. Öksürük ve nefes tıkanması özellikle kış aylarında soğuğa bağlı olarak kişinin üst solunum yollarında görülen enfeksiyonlar sonucunda oluşmaktadır. Bunun yanı sıra öksürük ve devamında nefes darlığı çeşitli  çevresel faktörler ve alerjenler, enfeksiyonlar hatta sigara kullanımı, bulunulan ortamın hava kirliliği ve mesleki durumlar sonucunda oluşan en sık hastalıktır. Ayrıca öksürük ve nefes darlığına neden olan bu durumların ortadan kaldırılması öksürük ve nefes darlığı tedavisi için atılacak ilk adım olarak bilinmelidir. Bunun yanı sıra çeşitli ilaç tedavileri ve ile hastalığın kontrol altına alınması ilerleyen zamanda çok daha kötü hastalıklara dönüşmemesi adına önemlidir. Bu tür öksürük ve nefes darlığı görülen hastaların bu rahatsızlıklarını önemsememe ve sonunda kronik bir hastalığa yakalanma olasılığı çok yüksek olduğundan acil tedavi yöntemlerine başvurması ileri dönemler için önem arz etmektedir.


  ]]>
  Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı https://www.oksuruk.gen.tr/bebeklerde-oksuruk-burun-akintisi.html Wed, 14 Nov 2018 21:44:38 +0000 Bebeklerde öksürük burun akıntısı, bebeklerin vücut yapısı gelişme evresinde olduğu için bakteri ve virüslere karşı zayıftır. Bebeğin yanında hasta bir kişi olduğu zaman hasta olma olasılığı oldukça yüksektir. Bebeklerde öksürük burun akıntısı, bebeklerin vücut yapısı gelişme evresinde olduğu için bakteri ve virüslere karşı zayıftır. Bebeğin yanında hasta bir kişi olduğu zaman hasta olma olasılığı oldukça yüksektir. Anne sütü az alan veya almayan bebekler de burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, boğaz kızarıklığı gibi hastalıklar çok sık görülmektedir. Bebeklerin akciğerleri çok hassas ve gelişme evresinde olduğu için bakteri ve virüs kapma riski oldukça yüksektir.

  Bebeklerde öksürük burun akıntısı nedenleri;

  Genellikle mevsim değişikliklerinde ve bahar aylarında bebeklerde nezle, grip gibi hastalıklar görülmektedir. Çünkü havalar bir sıcak bir soğuk olduğunda bebekler çok çabuk hasta olmaktadırlar. Burnu tıkalı bebeklerin, uyku düzeni bozulabilir ve beslenmede sıkıntı yaşanabilir. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı olan bebekler yeterince ememez ve beslenemezler. Aynı zamanda emerken nefes alamadıkları için zorluk çekerler ve dolayısı ile fazlasıyla hava yutarlar. Yutulan hava da bebeklerde gaz sancısı yapmaktadır. Yani basit bir burun akıntısı ve tıkanıklığı kolaylıkla bebeği fazlasıyla huzursuz eden gaz sorunlarına dönüşebilmektedir.

  Bebeklerde öksürük burun akıntısı tedavisi;

  Bebeklerde öksürük burun akıntısı dikkate alınmalıdır. Eğer tedavi edilmez ise üzerinde kalıcı bir rahatsızlık olarak kalmaktadır. Öksürüğün şiddetine göre hastalık derecesi değişmektedir. Bebeklerin burun akıntısı bebeğe uykusuzluk, huzursuzluk ve huysuzluk vermektedir. Bebeklerde görülen burun akıntısı ve öksürük hemen ilaçla tedavi edilmemelidir. İlk olarak doğal yollarla tedavi edilmeye çalışılır daha sonra öksürüğün şiddeti artarsa uzman bir doktora başvurulmalı ve ilaç kullanılmaya başlanmalıdır.

  Bebeklerin bünyesi gelişme evresinde ve büyüme aşamasında olduğu için bazı ilaçlar vücuduna iyi gelmeyebilir. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak bebeklerde başka rahatsızlıklar görülebilir.

  Bebeğiniz ek gıda tüketiyorsa en çok sıvı alımına önem gösterin. Emen bebeklerde ise mutlaka bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz.

  Bebeklerde öksürük burun akıntısı veya nezle gibi hastalıklar görüldüğü zaman pekmez en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemlerindendir. Pekmezin besin değeri oldukça yüksektir. Pekmez sadece öksürüğe iyi gelmez, burun akıntısı, burun tıkanıklığına da çok iyi gelmektedir. Burun akıntısı iltihabi bir renk değişikliği olursa ve göğüste hırıltı aşırı öksürük başlarsa hemen uzman bir doktora başvurmalısınız.

  Burun akıntısı olması vücutta bulunan iltihapları, bakteri ve virüsleri burun akıntısı olarak dışarıya atmaktadır. Eğer bebeğinizde uzun süreli bir burun akıntısı varsa acil olarak doktora başvurmanız gereklidir.

  Eczaneden alınan serum fizyolojik serumları bir enjektör yardımıyla çekin. Daha sonra hafifçe bebeğinizin burnuna püskürtün. Böylece bebek hapşırarak burundaki birikintinin bir kısmı çıkaracaktır. Böylece bebeğinizin rahatlamasına neden olacaktır. Bebeğinizi banyo yaptırmanız solunum yollarını açmaya salgıları ve mukusun akışını kolaylaştıracaktır.

  ]]>
  Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir https://www.oksuruk.gen.tr/balgamli-oksuruge-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 04:34:17 +0000 Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, daha çok kış aylarında yaşanan ve devamlılığını koruyan bir öksürük türüdür. Balgamlı öksürük kişide hırıltıya yol açar. Kişi balgam dolayısıyla ve çıkartırken ra Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, daha çok kış aylarında yaşanan ve devamlılığını koruyan bir öksürük türüdür. Balgamlı öksürük kişide hırıltıya yol açar. Kişi balgam dolayısıyla ve çıkartırken rahatsızlık hissi yaşar. Astım, sinüzüt, bronşit ve zatürre gibi hastalıklar balgamlı öksürüğe yol açabilir. Öksürük aslında bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan, vücudun göstermiş olduğu bir reflekstir. Nedeni ne olursa olsun, altta yatan nedenin tespiti için ihmal edilmemeli ve gecikmeden bir doktora başvurulmalıdır. Sigara öksürüğün balgamlı olmasına yol açan önemli bir etkendir. Balgamlı öksürük evde bazı bitkiler ve uygulamalar ile geçirilebilir.

  Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir

  Anason çayı: Daha çok ağız ve şişkinlik için kullanılan anason çayı balgam söktürmek ve balgamlı öksürük içinde kullanılabilir. İçeriği sayesinde göğüs tıkanıklıklarına karşıda iyi gelir. Bu özelliğiyle öksürüğü geçirmekte faydalıdır. Anason kaynatılarak buharı solunduğunda balgamlı öksürüğü geçirir.

  Nane çayı: Balgamlı öksürük için ideal bir bitki çayıdır. Mide bulantısı ve mideyle ilgili birçok soruna karşı etkili olan nane çayı boğazda yumuşama sağlayarak öksürüğün hafiflemesini sağlar. Ayrıca ciğerlerin temizlenmesi içinde kullanılabilir.

  Okaliptüs çayı: Etkili bir balgam söktürücü olarak bilinen okaliptüs, boğazın yumuşamasını sağlar. Öksürüğü ve balgamı keser. Bu yönde oldukça yaygın kullanılan bitki çaylarından biridir.

  Rezene çayı: Daha çok bronşit sebebiyle meydana gelen öksürük için kullanılan rezene, mide şikayetlerine karşıda faydalıdır. Düzenli kullanıldığında öksürükle birlikte balgamın atılmasını sağlar.

  Meyan kökü çayı: Balgamlı öksürük ve iltihap giderici etkisi bulunan meyan kökü çayı, üst solunum yoluyla alakalı gelişen hastalıklar için kullanılabilir.

  Kekik çayı: Yüzyıllardır öksürük tedavisinde alternatif olarak kullanılan bir bitkidir. Soğuk algınlığına bağlı gelişen öksürük ile balgamın atılmasını sağlar. Tüketiminin başlamasıyla boğazı yumuşatarak midede olumlu etkiler yaratır.

  Melekotu çayı: Soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, ateş, boğaz ağrısı gibi problemlere karşı kullanılabilen melekotu çayı, balgamlı öksürük içinde oldukça etkili sonuçlar verir.

  Balgamlı öksürük için tarifler

  Tarif 1: 1 tane elma kabuğu, yeteri ölçüde tarçın, zencefil, karanfil demliğin içine alınır. Üzerine yeterli ölçüde su eklenip 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. 10 dakika sonunda süzülerek bardağa alınır ve dinlendirilir. Düzenli tüketildiğinde balgamlı öksürüğün kesilmesini sağlar.

  Tarif 2: Yeterli ölçüde suyun içine, yeteri kadar ıhlamur eklenerek kaynatılır. Hazırlanan çay süzülerek, tercihe göre bal ve limonla tatlandırılarak balgamlı öksürük için içilir.

  Tarif 3: 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine yarım şeker kaşığı meyan kökü eklenip üzeri kapatılarak demlenmeye bırakılır. 10 dakika demlendikten sonra tercihen içine elma dilimi atılarak balgamlı öksürük için içilebilir.

  Tarif 4: 1 tane orta büyüklükte turpun üst kısmı bıçakla alınarak, içi dolma gibi oyulur. Oyulan kısımdan 1 yemek kaşığı kadar süzme bal eklenip, altı delinir. Turpun delik kısmı altta kalacak şekilde bir bardağın üzerine oturtulur ve üst tarafından alınan parça kapak gibi kapatılır. Turp sabaha kadar bu şekilde bekletilir. Sabah bardağa akan sıvı kahvaltıdan önce 2 çorba kaşığı olacak şekilde tüketilir.

  Tarif 5: 1 yemek kaşığı çörek otu 1 su bardağı suya eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım yudum yudum balgamlı öksürük tedavisi için tüketilir. Balgam atmak için oldukça etkili olan çörek otu, balgamlı öksürük geçene kadar tüketilebilir.

  Tarif 6: 1 litre su demliğe alınıp, üzerine bir tane elma kabuklarıyla beraber dilimlenerek eklenir. Kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra]]>