Balgamlı Öksürüğe Ne İyi GelirBalgamlı öksürüğe ne iyi gelir, daha çok kış aylarında yaşanan ve devamlılığını koruyan bir öksürük türüdür. Balgamlı öksürük kişide hırıltıya yol açar. Kişi balgam dolayısıyla ve çıkartırken rahatsızlık hissi yaşar. Astım, sinüzüt, bronşit ve zatürre gibi hastalıklar balgamlı öksürüğe yol açabilir. Öksürük aslında bir hastalık değil, bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan, vücudun göstermiş olduğu bir reflekstir. Nedeni ne olursa olsun, altta yatan nedenin tespiti için ihmal edilmemeli ve gecikmeden bir doktora başvurulmalıdır. Sigara öksürüğün balgamlı olmasına yol açan önemli bir etkendir. Balgamlı öksürük evde bazı bitkiler ve uygulamalar ile geçirilebilir.

Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

Anason çayı: Daha çok ağız ve şişkinlik için kullanılan anason çayı balgam söktürmek ve balgamlı öksürük içinde kullanılabilir. İçeriği sayesinde göğüs tıkanıklıklarına karşıda iyi gelir. Bu özelliğiyle öksürüğü geçirmekte faydalıdır. Anason kaynatılarak buharı solunduğunda balgamlı öksürüğü geçirir.

Nane çayı: Balgamlı öksürük için ideal bir bitki çayıdır. Mide bulantısı ve mideyle ilgili birçok soruna karşı etkili olan nane çayı boğazda yumuşama sağlayarak öksürüğün hafiflemesini sağlar. Ayrıca ciğerlerin temizlenmesi içinde kullanılabilir.

Okaliptüs çayı: Etkili bir balgam söktürücü olarak bilinen okaliptüs, boğazın yumuşamasını sağlar. Öksürüğü ve balgamı keser. Bu yönde oldukça yaygın kullanılan bitki çaylarından biridir.

Rezene çayı: Daha çok bronşit sebebiyle meydana gelen öksürük için kullanılan rezene, mide şikayetlerine karşıda faydalıdır. Düzenli kullanıldığında öksürükle birlikte balgamın atılmasını sağlar.

Meyan kökü çayı: Balgamlı öksürük ve iltihap giderici etkisi bulunan meyan kökü çayı, üst solunum yoluyla alakalı gelişen hastalıklar için kullanılabilir.

Kekik çayı: Yüzyıllardır öksürük tedavisinde alternatif olarak kullanılan bir bitkidir. Soğuk algınlığına bağlı gelişen öksürük ile balgamın atılmasını sağlar. Tüketiminin başlamasıyla boğazı yumuşatarak midede olumlu etkiler yaratır.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir

Melekotu çayı: Soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, ateş, boğaz ağrısı gibi problemlere karşı kullanılabilen melekotu çayı, balgamlı öksürük içinde oldukça etkili sonuçlar verir.

Balgamlı öksürük için tarifler

Tarif 1: 1 tane elma kabuğu, yeteri ölçüde tarçın, zencefil, karanfil demliğin içine alınır. Üzerine yeterli ölçüde su eklenip 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. 10 dakika sonunda süzülerek bardağa alınır ve dinlendirilir. Düzenli tüketildiğinde balgamlı öksürüğün kesilmesini sağlar.

Tarif 2: Yeterli ölçüde suyun içine, yeteri kadar ıhlamur eklenerek kaynatılır. Hazırlanan çay süzülerek, tercihe göre bal ve limonla tatlandırılarak balgamlı öksürük için içilir.

Tarif 3: 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine yarım şeker kaşığı meyan kökü eklenip üzeri kapatılarak demlenmeye bırakılır. 10 dakika demlendikten sonra tercihen içine elma dilimi atılarak balgamlı öksürük için içilebilir.

Tarif 4: 1 tane orta büyüklükte turpun üst kısmı bıçakla alınarak, içi dolma gibi oyulur. Oyulan kısımdan 1 yemek kaşığı kadar süzme bal eklenip, altı delinir. Turpun delik kısmı altta kalacak şekilde bir bardağın üzerine oturtulur ve üst tarafından alınan parça kapak gibi kapatılır. Turp sabaha kadar bu şekilde bekletilir. Sabah bardağa akan sıvı kahvaltıdan önce 2 çorba kaşığı olacak şekilde tüketilir.

Tarif 5: 1 yemek kaşığı çörek otu 1 su bardağı suya eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım yudum yudum balgamlı öksürük tedavisi için tüketilir. Balgam atmak için oldukça etkili olan çörek otu, balgamlı öksürük geçene kadar tüketilebilir.

Tarif 6: 1 litre su demliğe alınıp, üzerine bir tane elma kabuklarıyla beraber dilimlenerek eklenir. Kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra sıcak şekilde içilir. Elma çayının, göğüs yumuşatıcı, balgam ve öksürük giderici etkisi vardır. Çayın içine etkisini arttırmak amacıyla tarçın, karanfil ya da zencefil eklenebilir.

Yayınlanma Tarihi : 23.11.2016 16:11:38

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Gebelikte Öksürük Tedavisi

Gebelikte Öksürük Tedavisi, gebe olan bayanda öksürük olduğu zaman nedeni araştırılıp ona göre tedavi uygulanır. Çok gerekmediği sürece medikal tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. İçilmesi gereken ilaç doktor tarafından belirlenme...

Gebelikte Öksürük

Gebelikte öksürük, bir soğuk bir sıcak havanın hakim olduğu bu günlerde her insan gibi gebe kadınların çeşitli gripal enfeksiyonlara ve üşütebilmektedirler. Gebeliğin tüm dönemlerinde ilaç kullanımının tavsiye edilmediği ve bu dur...

Boğaz Ağrısı Öksürük

Boğaz ağrısı öksürük sorunları genellikle birbirleriyle bağlantılı olarak meydana gelen problemlerdendir. Bu nedenle meydana gelen öksürük ya da boğaz ağrısı sorunu birbirini tamamlayıcı özellikler göstermektedir. İnsanlarda genel...

Öksürük İçin Turp

Öksürük için turp; kronikleşmiş veya üşütmeden dolayı ortaya çıkan kuru öksürük için en etkili yöntemlerden biri turp kürüdür. Bu kür sayesinde ömür boyu bir daha böyle bir problemle karşılaşılmayacağına dair uzmanlar dikkat çekme...

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer: Öksürük bebek  hastalıklarında en yaygın görülen belirtilerden biridir. Anneler ve babalar çoğu zaman bebeklerinin şiddetli öksürük sesinden aşırı derecede endişe duyarlar. Ama bebeklerde öksürük, g...

Bebeklerde Geniz Akıntısı Ve Öksürük

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve öksürük, bebeklerdeki geniz akıntısı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonundan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Bebeklerde ki bu geniz akıntısı ve balgamda öksürüğe neden olur. Oluşan bu öksürükt...

Bebeklerde Balgamlı Öksürük

Bebeklerde Balgamlı Öksürük: Bebeklerde oluşan öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonundan dolayı bronşlarda meydana gelen mukusun yani balgamın atılmasına gayesiyle vücudun kendi geliştirdiği bir reflekstir. Bebeklerde balgamlı ö...

Öksürüğü Ne Geçirir

Öksürüğü ne geçirir, öksürük pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Solunum yolu hastalıklarında, akciğer tümörlerinde, solunum yollarına, alerjik rahatsızlıklarda, kaçan yabancı maddelerde, solunum yollarının tah...

Çoçuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedavi, çocuklarda öksürük pek çok sebepten dolayı meydana gelen semptomlardan biridir. Öksürük başlı başına bir rahatsızlık olarak kabul edilmeyerek ve sıklıkla da farklı bir rahatsızlığın ön habe...

Bebeklerde Kuru Öksürük

Bebeklerde Kuru Öksürük, Bebekler bazı dönemlerde kuru öksürüğe tutulur. Bu öksürük bebeklerin bilhassa uyku zamanlarında ciddi olarak rahatsız etmekte ve öksürüğe yakalanan birçok bebeğin uykusuz günler geçirmesine sebep olmak...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Öksürük, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018